Світлодіодні лампи з датчиками руху

Світлодіодні лампи є найекономічнішим джерелом штучного освітлення з усіх відомих типів ламп. Енергозберігаючі властивості світлодіодних ламп підтверджені численними випробуваннями і тестами. Практичне використання світлодіодних ламп може бути ще більш ефективним за рахунок застосування їх в комплексних системах освітлення включають датчики руху.


Системи освітлення з "розумною" автоматикою можуть включати в себе не тільки датчики руху, що спрацьовують при появі людини в освітлюваної зоні. Крім датчиків руху існують датчики освітленості, що включають освітлення при настанні темряви, а також різні диммери. Деякі складні діммірующіе пристрої здатні збільшувати інтенсивність освещегнія при появі в освітлюваної зоні людини і зменшувати яскравість ламп, якщо в зоні нікого немає.


При всіх перевагах цих систем освітлення, вірніше управління освітленням, необхідно пам'ятати про те, що всі ці пристрої споживають певну кількість електроенергії. І якщо для датчиків руху і освещеноості таке споживання мінімально, то димери "з'їдають" досить багато електроенергії. На практиці економія від їх застосування набагато менше, ніж споживається ними кількість кіловат. Як то кажуть, за зручність доводиться платити. Тому диммери і системи освітлення з ними можна віднести не до енергозберігаючих систем, а, скоріше, до систем забезпечення комфорту.
А ось датчики руху і освітленості - енергозберігаючі пристрої. Звичайно, в житлове приміщення такі системи освітлення не поставиш. Але якщо мова йде про промислове або комерційному освітленні, то застосування світлодіодних ламп з датчиками руху, освітленості або спеціальними діммірующімі пристроями здається цілком логічним.
При всіх перевагах цих систем освітлення, вірніше управління освітленням, необхідно пам'ятати про те, що всі ці пристрої споживають певну кількість електроенергії
Наприклад, активно застосовуються системи освітлення з датчиками руху в ЖКГ, для освітлення під'їздів, сходових клітин, ліфтових холів, приквартирних коридорів. В системах освітлення під'їздів установка світильників в поєднанні з датчиками руху дає непогані результати економії електроенергії. Тим більше якщо грамотно застосувати світлодіодні світильники для ЖКГ .
Особливо цікавими видаються системи освітлення під'їздів, де датчик руху ставиться не на кожен окремий світильник, як пропонують численні китайські виробники, а відразу на групу світильників.

Припустимо, на приквартирну коридор, який містить 7-8 квартир, ставиться кілька датчиків, що перекривають простір. При цьому світильниками управляють мініатюрні силові реле (розміром не більше 2 см), встановлені або в корпус світильника, або поруч зі світильником. Вся система легко монтується і призначена для самостійної установки місцевими електриками. При цьому вартість обладнання з урахуванням установки виходить менше, ніж якщо ставити на кожен світильник китайські датчики або купувати світильники все того ж виробництва вже з датчиками.
Тепер трохи про лампах в таких системах освітлення. Часті включення-виключення енергозберігаючих СІТС освітлення для ЖКГ формують певні вимоги до джерела освітлення, тобто до встановлених в системі лампам. Лампи повинні бути енергозберігаючими, моментально включатися на повну потужність і витримувати значну кількість циклів включення-виключення. У зв'язку з цим, визначимо найпоширеніші типи ламп в світильниках для ЖКГ і перевіримо їх на відповідність усім цим вимогам.


У світильниках для ЖКГ в основному застосовуються лампи розжарювання і КЛЛ (компактні люмінесцентні лампи). Перший тип недовговічний. Та й до того ж не є енергозберігаючим. КЛЛ в цьому відношенні набагато цікавіше з точки зору енергозбереження. Але, як завжди, є одне "але". КЛЛ потрібен час, щоб розгорітися. Поки лампа до кінця включиться, їй вже пора вимикатися. Крім того, стартери люмінесцентних ламп навряд чи пріспсоблени для таких "жорстких" умов експлуатації. Багато КЛЛ виходять з ладу просто від одноразового включення і виключення протягом дня. Що вже говорити про те, коли це буде відбуватися кілька десятків разів на день!
В результаті, найкращим джерелом освітлення для використання в системах освітлення з датчиками руху і виявляються світлодіодні лампи. З точки зору експлуатації та надійності в системах освітлення з енергозберігаючої автоматикою, світлодіодні лампи випереджають КЛЛ і лампи розжарювання. Світлодіодні лампи витримують до 40000 циклів включення-виключення.


Світлодіодні лампи включаються відразу на повну потужність без будь-якої затримки на включення. Тому, і тут їх перевага перед КЛЛ незаперечно. Що ж стосується енергозбереження, то тут, я думаю, коментарі зайві. Світлодіодні лампи споживають в 10 разів менше електроенергії, ніж лампи розжарювання і в 2-3 рази менше, ніж КЛЛ.
Таким чином, в сфері ЖКГ при преход на енергозберігаючі системи освітлення варто звернути особливу увагу на застосування систем освітлення скомпанован з світлодіодних ламп і датчиків керування освітленням. Численні розрахунки стверджують, що витрати окупляться вже через рік.


С.Ісполатов
Компанія "СТК Системи освітлення"