Еволюція грошей: ЕКСПЕРТИ показали топ-5 найважлівішіх ФІНАНСОВИХ винаходів

Експерти склали рейтинг п'яти революційних пристроїв, які найбільше вплинули на сучасну фінансову галузь та повсякденне життя їх користувачів. У нього тато такі винаходи, як банкомат, платіжний термінал, POS-термінал, mPOS-термінал і смартфон.

Про це повідомляє Payspace Magazine .

1. Банкомат

Перший банкомат був представлений англійським банком Barclays 27 червня 1967 року в Енфілді в північній частині Лондона. Банкомат приймав не пластикові карти, а паперові ваучери. Сума виданих грошей обмежувалася 10 фунтами стрелінгов. Творцем пристрою був шотландець Джон Шепард-Баррон. Одного разу він не зміг перевести в готівку гроші зі свого рахунку, тому що відділення банку було закрито. А надихнув Джона на створення банкомату вендінговий апарат з шоколадками, тільки замість батончиків в новій машині повинні були розміщуватися гроші.

В Україні перший банкомат був встановлений в 1996 році. За даними Національного банку України, на кінець 2015 року в країні налічувалося 33,3 тис. Банкоматів.

2. Платіжний термінал

За функціоналом інформаційно-платіжні термінали схожі з банкоматами. Однак суттєве їх відмінність - це вимоги до захисту. У банкомату рівень фізичної та інформаційної захисту операцій в рази вище.

Перший в світі платіжний термінал був розроблений в 1977 році в Університеті штату Іллінойс. Творцем є Мюррей Лаппо. Пристрій було створено на базі комп'ютерної системи Plato і мало плазмовий сенсорний екран, призначений для введення даних. Перший термінал, розташований в студентському кампусі, дозволяв студентам, викладачам і гостям за символічну плату переглядати інформацію про розклад транспорту, трансляції кінофільмів, навчальних курсів. Можна було також отримати карту університетського містечка. За трохи більше місяця експлуатації пристрою їм скористалися понад 30 тис. Чоловік.

3. POS-термінал

Через чотири роки після впровадження першого банкомату в США почали з'являтися електронні платіжні термінали - EFTPOS. Перший персональний комп'ютер, винахід інтернету, електронний обмін даними і перекладами (EDI, EFT) - все це позитивно відбилося на ринку електронної комерції, сприяло появі POS-терміналів і використанню POS-технологій.

Суть роботи POS-терміналу полягає в тому, що касир проводить карту через пристрій, що зчитує (якщо карта з магнітною смугою) або поміщає її в пристрій (якщо карта з чіпом). Далі POS-термінал зчитує інформацію, після чого запитує авторизацію. Зазвичай підтвердженням є PIN-код, але в сучасних терміналах (наприклад, виробництва Wirecard) підтвердити свою особистість покупець може за допомогою відбитка пальця або скан долоні. Після проходження авторизації POS-термінал друкує і оформляє чек, одночасно відправляючи дані про операції в процесинговий центр.

В Україні загальна кількість апаратів з прийому карткових платежів станом на кінець 2015 року становить близько 168 тис. Терміналів.

4. mPOS-термінал

mPOS-термінал - це просте і компактний пристрій, який дозволяє приймати до оплати картки в будь-якому місці і в будь-який час. Зазвичай він підключається до смартфону через роз'єм для навушників. Таким чином, користувачі даного пристрою можуть розплачуватися картою навіть в разі доставки товарів додому. До того ж, вартість mPOS-терміналів невисока. Саме тому в Європі ці пристрої вже здобули неабияку популярність. В Україні ж компанії тільки починають розуміти переваги використання такого інструменту.

Найвідомішими виробниками mPOS-терміналів є компанії Pay-Me, SumUp і Payleven (останні дві оголосили про злиття навесні цього року), Verifone, Square.

5. Смартфон

Крім безлічі фінансових мобільних додатків, що дозволяють здійснювати різні операції зі своєї картки, смартфон стає повноцінним платіжним інструментом. Завдяки технології NFC, якою оснащені смартфони різних виробників, можна здійснювати безконтактні платежі. Крім того, справжню революцію в мобільних фінансах справив Apple, представивши власну мобільну платіжну систему Apple Pay. Його приклад наслідували й інші, так що зараз в ряді країн працюють також Samsung Pay і Android Pay, анонсований запуск Huawei Pay. З огляду на все це, за прогнозами, до 2019 року п'ять мільярдів чоловік у світі будуть розплачуватися смартфонами.

Як повідомляв "Обозреватель", Верховна Рада України може узаконити смартфони та планшети в якості платіжних терміналів . Згідно зареєстрованого законопроекту №4117, в список реєстраторів розрахункових операцій пропонується внести будь-які пристрої, здатні передавати дані про розрахунки в інтернет.

Підпішісь на наш Telegram . Надсилаємо лишь "гарячі" новини!