Габарити (розміри) силікатної білої цегли

  1. Трішки історії
  2. Параметри силікатної цегли

Силікатна цегла на сьогоднішній день залишається одним з найпопулярніших будівельних матеріалів. Він використовується для зведення несучих стін, перегородок межу кімнатами, будівництва будівель. Але габарити цегли можуть відрізнятися, що і зумовлює такі широкі сфери застосування. Які ж параметри характерні для білої силікатної цегли, які стандарти діють на даний момент, і чи завжди цегла мав такі габарити, як зараз?

Трішки історії

Цегла є одним з найстаріших будівельних матеріалів. Позмагатися він може тільки з деревиною і каменем, які існують в природі в готовому вигляді. Зараз при розкопках поселень, яким близько 10-15 тис. Років, знаходять залишки стін, побудованих саме з цегли. Правда, мова йде про червоному глиняному цеглі, а ось білий силікатний з'явився пізніше.

В ті часи цегла зовсім трохи нагадував сучасний аналог, але поступово глину почали обпалювати в печі і на сонці, а ось точність і правильність розмірів залишала бажати кращого В ті часи цегла зовсім трохи нагадував сучасний аналог, але поступово глину почали обпалювати в печі і на сонці, а ось точність і правильність розмірів залишала бажати кращого. Даний будівельний матеріал користувався особливою популярністю в Греції, де з нього зводили цілі будівлі або комбінували з мармуром. Тоді були поширені цеглини з розміром 600 * 300 * 30 і 600 * 300 * 90 мм. Найбагатші люди могли дозволити собі замовити цегла навіть з певним малюнком, покритим глазур'ю, і вибудувати з цього матеріалу триповерховий будинок.

Але з настанням епохи Середньовіччя багато напрацювань античності були забуті, в т.ч. і технологія виробництва цегли. Майстри залишилися лише в Візантії, але потім, вже після її краху, почали розвивати технологію вже на території європейських держав. Поступово там цегла приходить на зміну деревині і природному каменю, з нього зводяться цілі міста, церкви, перші промислові будівлі. Керамічна цегла на той час вже мав чіткі розміри. Так, використовувалися вироби з параметрами 150 * 70 * 35 мм, існував особливий монастирський тип з розміром 280 * 130 * 70 мм, який використовувався для зведення культових споруд. Більші цеглини мали розмір 280 * 130 * 80 мм і отримали назву на честь Мартіна Лютера.

Цегельні заводи в той час почали з'являтися на території багатьох європейських країн, а також в Росії Цегельні заводи в той час почали з'являтися на території багатьох європейських країн, а також в Росії. У кожного заводу були свої підходи, свої правила, кожен робив цегла певного розміру, зі своїм клеймом. Спроби якось стандартизувати розміри цегли і привести їх єдиним зразком одним з перших зробив Петро I, при якому вважалося, що найбільш оптимальними будуть вироби з габаритами 280 * 140 * 70 мм. Це стало справжнім проривом в плані якості: тепер всі цеглини були однаковими, кількість нечесних виробників зменшилася, а заводи не могли хитрувати і продавати поштучно більш дрібні вироби для економії матеріалу.

Незважаючи на широку популярність керамічної цегли, широкі темпи будівництва вимагали знайти більш простий і швидкий спосіб виробництва. Саме так і з'явився силікатна цегла, коли люди стали звертати увагу на піраміди, побудовані з вапняку. Вони були довговічними, надійними, зберігали свій первісний вигляд, і тоді вапно вирішили почати використовувати при будівництві будівель. Спочатку намагалися виготовити відразу цілі будинки, потім окремі стіни, але тільки в кінці XIX століття вперше вийшло виготовити силікатна цегла. Спосіб виробництва майже не змінився і в наші дні: тоді цегла спочатку пресували, потім відправляли на автоклавную обробку. Саме в Росії виникли перші заводи з його виробництва, а вже в 1927 році був введений стандарт на розмір цегли і тоді він регулював розміри на такому рівні 250 * 120 * 65 мм. До речі, дані параметри увійшли в основу і сучасного ГОСТу, який встановлює габарити цегли.

З тих пір силікатна цегла став одним з найпопулярніших будівельних матеріалів. Таким широким розповсюдженням він зобов'язаний своїм основним перевагам: невисока ціна, простота виробництва і економічність, так як стіни із силікатної цегли можуть бути тонше стін з керамічної, але при цьому не поступатися їм по морозостійкості, звукоізоляції і іншими показниками. Крім того, силікатна цегла має приємний зовнішній вигляд, його можна забарвити в масі і надати будь-який відтінок, який буде стійко триматися.

Параметри силікатної цегли

Так як історія керамічної цегли починається набагато раніше, ніж силікатної, то різних стандартів в його виробництві існувало набагато більше. Раніше майже в кожній країні були свої стандарти, які відрізнялися за розмірами, звідси купа історично сформованих назв: норвезький, австрійський, шведський, датський стандартний і монастирський, бельгійський і голландський з купою різновидом.

Силікатна біла цегла, з'явившись вже в епоху розквіту промисловості і початку глобалізації, практично не змінився в розмірах з моменту свого винаходу. На сьогоднішній день майже у всіх країнах цей матеріал характеризується однаковими параметрами.

У нас габарити силікатної цегли регулюються відповідно до ГОСТ 379-95, який, в свою чергу, ділить даний матеріал на три типорозміри:

  • одинарний цегла - 250 * 120 * 65 мм. Саме такі розміри в ході розвитку технологій і накопичення досвіду визнали оптимальними для поперечно-поздовжній кладки стін. Розмір одинарного цегли прийнято також вважати нормальним форматом, і позначати НФ. А так як змінюється тільки товщина вироби з маркування можна дізнатися, наскільки даний виріб відрізняється від НФ;
  • полуторний цегла - 250 * 120 * 88 мм. Як бачимо, відрізняється він тільки товщиною, але не рівно в 1,5 рази, але саме таку назву прийшло в будівельний жаргон, так як використовувалося воно в нормативних документах;
  • подвійна цегла - 250 * 120 * 138 мм.

Останнім часом використовується і так званий еврокірпіч, який має розмір 0,7 НФ. Останнім часом використовується і так званий еврокірпіч, який має розмір 0,7 НФ

Також ГОСТом встановлені і величини граничних відхилень, які складають до 2 мм для кожної сторони. При цьому непаралельність сторін може відхилятися на не більше ніж 2 мм.

Силікатна цегла може бути суцільним або порожнистим. Останній використовується в тих випадках, якщо необхідно знизити тиск на фундамент або знизити теплопровідність стін. Суцільна цегла підходить для зведення несучих стін, а пустотілий - тільки для звичайних перегородок. При цьому стандартами заборонено випускати цеглу з наскрізними отворами. Порожнечі, яких може бути від 3 до 14, при цьому обов'язково повинні бути перпендикулярні пастелі - найбільшої грані цегли. Сучасними нормативними документами передбачається строго певне співвідношення пустот, щоб при цьому виріб залишався міцним і функціональним. Але допускається і інше розташування отворів, щоб товщина зовнішніх стінок при цьому була більш 10 мм.

Регулюється також і маса цегли, яка відрізняється в залежності від типорозміру і наявності отворів. При цьому одинарний цегла буде важити 2,1 або 3,6 кг, полуторний - 4,3 або 4,9 кг, а подвійний - 6,7 або 7,7 кг.

При виборі цегли варто пам'ятати всі ці значення, адже це відмінний спосіб відразу ж відсіяти всіх недобросовісних кустарних виробників, які пропонують цеглу з величезними похибками в розмірах - стіна в цьому випадку ідеальної і міцною бути не зможе.

за матеріалами http://ostroymaterialah.ru/kirpichi/gabarity-kirpicha.html

Які ж параметри характерні для білої силікатної цегли, які стандарти діють на даний момент, і чи завжди цегла мав такі габарити, як зараз?