Як оформити пенсію по втраті годувальника: докладна інструкція

 1. На яку пенсію можна претендувати
 2. На кого оформляється (коло осіб)
 3. Способи звернення, терміни, необхідні документи
 4. Які документи потрібно надати
 5. Скільки платять

Якщо людина померла або його визнали зниклим безвісти, а на його утриманні перебували непрацездатні особи, у них з'являється право на оформлення та отримання виплат від держави, а саме пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

Для початку виплат, факт відходу з життя, відсутність безвісти повинні бути доведені документально (свідоцтвом про смерть, документом суду про відсутність безвісти). Щоб почати отримувати виплати, потрібно знати, як оформити пенсію по втраті годувальника, які бувають види виплат, кому, куди йти, які подавати документи.

На яку пенсію можна претендувати

Російськими законами зумовлені такі види грошових виплат у зв'язку з втратою годувальника:

 • Страхова пенсія (трудова) - може бути нарахована, якщо у загиблого був трудовий стаж, за умови, що смерть не стала результатом кримінально караних і судово підтверджених дій особи (або осіб), яким за законом повинна бути призначена ця допомога, див. Закон № 400-ФЗ «Про страхові пенсії»;

  Одній людині - матері, батька, дружину, іншій особі (див п.1 ст. 10 закону) страхова пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається обов'язково не залежно був чи не був він на утриманні померлого.

 • Соціальна - встановлюється, якщо у який пішов з життя немає страхового стажу, а також у випадках, якщо годувальник помер через протиправного кримінально-караного діяння родича (і це доведено в суді). Див. Закон «Про державну. пенсійне забезпечення в РФ »№166-ФЗ.
 • Державна (військова) - призначається членам сімей космонавтів, військових і постраждалих в техногенних катастрофах, див. Закон №4468-1 «Про пенс. забезпечення осіб, що проходили військову службу ... »

На кого оформляється (коло осіб)

Страхова пенсія у зв'язку зі смертю годувальника оформляється на родичів (непрацездатних), нараховується за будь-якої тривалості трудового стажу колишнього годувальника, навіть якщо його тривалість всього один день. До категорії непрацездатних, згідно із законодавством належать такі особи:

 1. Діти-внуки, сестри-брати, які ще не досягли повноліття або 23 років (якщо вчаться в інституті, інших освітніх організаціях);
 2. Бабуся, мама (якщо їй 55 і більше років), дідусь, тато (якщо йому 60 і більше років) померлого, яких нікому утримувати;
 3. Інваліди (брати, сестри, діти, онуки), яким вже є 18 років, але інвалідність отримана до досягнення повноліття;
 4. Дідусь-бабуся з інвалідністю, якщо їх нікому утримувати;
 5. Батьки, чоловік, які є інвалідами;
 6. Дідусь-бабуся, мати-батько, дружина-чоловік, сестра-брат, син-дочка, які вже повнолітні, але не працюють, тому що доглядають за сестрами, братами, сином або дочкою, внуками (кому немає ще 14 років і за законом можуть претендувати на страхову пенсію) пішов з життя годувальника.

Дізнайтеся від чого залежить розмір пенсії по інвалідності і як її оформити.

Якщо чоловік або дружина отримують страхову пенсію у зв'язку з втратою годувальника-чоловіка повторно одружуються або виходить заміж, то виплати зберігаються. Така ж ситуація, якщо отримують пенсію діти, всиновлюють.

З докладним переліком (в тому числі випадків отримання державної, соціальної пенсії) можна ознайомитися на офіційному інтернет-порталі Пенсійного фонду РФ або в законодавчих актах.

Способи звернення, терміни, необхідні документи

Як тільки виникає право на отримання періодичних виплат у зв'язку з втратою годувальника, людина може звернутися за їх розрахунком, нарахуванням в будь-який момент часу.

Страхова пенсія по втраті годувальника призначається в день звернення (не раніше виникнення права на неї). Якщо звернення зафіксовано пізніше, то виплати будуть призначені з дати смерті годувальника, якщо з цього часу пройшло більше одного року, то виплати призначать на рік раніше моменту подачі паперів.

Соціальний захист і державна призначаються з першого числа того місяця, в якому подано заяву з документами.

Звернутися для розрахунку, нарахування виплат можна як в відділення ПФ РФ, так і в Багатофункціональний центр (МФЦ) , Або відправити паперу (краще рекомендованим листом з повідомленням про вручення) поштою.

Звернутися для розрахунку, нарахування виплат можна як в відділення ПФ РФ, так і в  Багатофункціональний центр (МФЦ)  , Або відправити паперу (краще рекомендованим листом з повідомленням про вручення) поштою

Крім цього, можна надати заяву в електронному вигляді на інтернет-порталі Пенсійного фонду через особистий кабінет (для цього потрібно зареєструватися, підтвердити свої дані в єдину систему ідентифікації, аутентифікації (ЕСІА) на сайті держпослуг). Порядок, як оформити пенсію по втраті годувальника на дитину або дорослого ідентичний. Потрібно заповнити заяву, надати документи.

Які документи потрібно надати

 1. Посвідчення особи заявника або його представника (паспорт для громадян РФ, вид на проживання для громадян інших країн, людей без громадянства);
 2. Підтвердження відходу з життя годувальника або його безвісного відсутності - рішення суду або свідоцтво;
 3. Папери, які доводять спорідненість із загиблим чоловіком (свідоцтва про народження, усиновлення, свідоцтво про одруження);
 4. Трудова книжка або інші документи (якщо її немає), що підтверджують робочий стаж загиблого (договору, розрахункові книжки, довідки про середню зарплату, накази, виписки з них, військовий квиток та інші);
 5. Для дітей до 18 років підтверджувати непрацездатність не потрібно, вони апріорі визнаються такими згідно із законом;
 6. З додаткових документів (залежить від обставин) потрібні - довідки про інвалідність, документ про загибель другого з батьків, довідки про доходи родичів (членів сім'ї) для підтвердження знаходження на утриманні; підтвердження, що померла була одинокою матір'ю (для нарахування соціальної пенсії); довідки про навчання, в тому числі за кордоном; реквізити для перерахування грошей на карту банку, ощадну книжку та інші документи.

Вам може бути корисною інформація про те, як оформити карту Маестро «Соціальна» від Ощадбанку з безкоштовним обслуговуванням .

Скільки платять

Величина страхової пенсії у зв'язку з втратою годувальника (ВПспк) взаємопов'язаний і залежить від індивідуального (особистого) пенсійного коефіцієнта (ІПК) і вартості коефіцієнта (СПК) на день, з якого розраховуються виплати, докладно зі способом розрахунку можна ознайомитися в ст. 15 Закону №400-ФЗ.

ВПспк = ІПК * СПК

Передбачена фіксована доплата, вона дорівнює з 01.02.2016 року - 2279 рублів 47 копійок на кожного родича (з кола, визначеного законом), який непрацездатний.

Сума соціальних виплат регламентується законом №166-ФЗ «Про державну. пенсійне забезпечення ... »і індексується 1 квітня ..

Зокрема, з початку другого кварталу 2016 року величина пенсійної виплати (соціальної) по втраті годувальника (батька) на одну дитину до повноліття або до 23 років (при навчанні в навчальному закладі), з урахуванням нормативів і індексацій, дорівнює - 4 959 рублів 85 копійок; для дитини, позбавленої двох батьків (або сина або дочки загиблої матері-одиночки) - 9 919 рублів 73 копійки.

Що стосується військовослужбовців: 200% соціальної пенсії отримують члени їх сімей, якщо годувальник втратив життя в результаті військової травми; 150% - якщо помер в результаті хвороби, яка настала під час несення військової служби.