7 фактів про редагування генома людських ембріонів

1. На сьогодні існує т ільки одне опубліковане дослідження, яке описує редагування генома людських ембріональних клітин.

У квітні 2015 року група вчених з Університету Сунь Ятсена в Гуанджоу (Китай), очолювана вченим генетиком Цзюньцзе Хуана (Junjiu Huang), описала застосування популярної CRISPR / Cas9 технології для редагування генома ембріонів людини. За кілька тижнів до публікації дослідження в журналі Protein & Cell чутки про цю роботу породили дебати з приводу етичності втручання в геном людських яйцеклітин, сперми або ембріонів, під загальною назвою зародкових клітин.

Хуан Цзюньцзе і його колеги використовували нежиттєздатні ембріони, які не могли б привести до народження дитини, але все ж зміни в зародкових клітинах можуть передаватися в поколіннях, так що питання етичних норм залишається.

2. У кожній країні існують свої законодавчі норми по відношенню до редагування людських зародкових клітин.

Німеччина строго обмежує експерименти над людськими ембріонами, і порушення кримінально карані. При цьому в Китаї, Японії, Ірландії та Індії тільки не мають законної сили норми обмежують редагування генома людських ембріонів.

3. Щоб уміти модифікувати гени, не потрібно бути профі.

технологія CRISPR / Cas9 модифікує ДНК так дешево і легко, що навіть біологи-любителі, які працюють в переобладнаних гаражах, можуть нею скористатися.

4. Cas9 - не єдиний «гравець», що виправляє гени.

Ключовий інгредієнт в системі CRISPR / Cas9 - фермент Cas9, «розрізає» ДНК. Але у вересні 2015 року молекулярний біолог Фен Чжан (Feng Zhang) з Інституту Брода - дослідного центру, який є спільним проектом Массачусетського технологічного інституту і Гарвардського університету - повідомив про відкриття білка під назвою Cpf1, який може зробити редагування генома ще простіше. (Чжан один з перших використовував CRISPR / Cas9 для зміни геному в клітинах ссавців).

(Чжан один з перших використовував CRISPR / Cas9 для зміни геному в клітинах ссавців)

5. «На передовій» в експериментах з редагуванням генома - свині.

І собаки, і кози, і мавпи є жителями все розширюється CRISPR-зоопарку, але саме свині були в центрі кількох найгучніших досліджень - від мікро-свиней, які важать приблизно в шість разів менше, ніж звичайна свиня, до свиней з сильно розвиненою мускулатурою , а також свиней, чий геном був змінений в 62-х місцях (в цілях отримання донорських органів).

6. Білл Гейтс, Google і DuPont хочуть стати частиною індустрії редагування генома.

У серпні 2015 року дещо відомих інвесторів, включаючи фонд подружжя Білла і Мелінди Гейтс і Google Ventures, вклали 120 мільйонів доларів в фірму під назвою Editas Medicine в Кембриджі, штат Массачусетс, що займається редагуванням генів.

Сільське господарство також не відстає - в жовтні корпорація DuPont уклала угоду з каліфорнійської фірмою Caribou Biosciences, анонсувавши намір використовувати технологію CRISPR / Cas9 для модифікації генів сільськогосподарських культур.

Картинка з сайту 22century.ru

7. Система CRISPR / Cas9 знаходиться в центрі патентного спору.

У квітні 2014 року Фен Чжан отримав в США патент на технологію CRISPR / Cas9. Але за кілька місяців до того, як він подав заявку, молекулярний біолог Дженніфер Дудна (Jennifer Doudna) з Каліфорнійського університету в Берклі і Еммануель Карпентер (Emmanuelle Charpentier) з Університету Макса Планка в Берліні подали свої власні патенти на аналогічну технологію. І тепер Каліфорнійський університет в Берклі зажадав, щоб Відомство по патентам і товарним знакам США (United States Patent and Trademark Office) визначило, хто має інтелектуальні права на використання цієї технології, особливо - в додатку до клітин людини.

Подібні ж суперечки розгорілися в Європі, де був опротестований патент, який Фен Джан і його колеги отримали в лютому.

Всі троє вчених є засновниками різних компаній, які займаються питаннями використання технології CRISPR / Cas9.

Scientific American

Переклад Марії Строгановой