⚖ Повернення страхової премії при достроковому погашенні споживчого кредиту 📌 - відмова від страховки після отримання споживчого кредиту в банку - термін повернення нав'язаної страховки

 1. Страховка по кредиту: чи можна від неї позбавитися?
 2. Погашення кредиту достроково: повернення страховки гарантований
 3. Повернення страхової премії після виплати кредиту
 4. Нав'язана страховка по кредиту: що можна зробити?
 5. Повернення страховки по кредиту в достроковому порядку: «підводні камені»
 6. Послуги громадської організації «Правовий Петербург»

При наданні кредиту, в тому числі автокредиту, більшість банків прагнуть знизити свої ризики або шляхом встановлення високої процентної ставки або за допомогою нав'язування страхування. Якщо відсотки кредитна установа встановлює самостійно, то з послугою страхування все складніше: формально це суто добровільна послуга, але на практиці відмова від страховки по кредиту неминуче тягне за собою відмову у видачі грошей. Однак всупереч розхожій думці, сплачені гроші можна повернути частково або повністю, причому іноді навіть в досудовому порядку.

З юридичної точки зору, повернення страховки по кредиту - виплата страхової організацією страхувальнику премії. Вона можлива, якщо продаж поліса відбулася всупереч істинної волі страхувальника, при достроковому погашенні кредиту і в деяких інших випадках.

Відмова від страховки після отримання кредиту дозволяє отримати значну грошову суму. Якщо кредит був великим, розмір страхової премії може становити кілька сот тисяч рублів. Крім того, в деяких випадках громадянин може вимагати відшкодування моральної шкоди.

Дані правовідносини регулюються Цивільним Кодексом, ФЗ «Про захист прав споживачів», ФЗ «Про організацію страхової справи в РФ» і безліччю підзаконних актів, наприклад, інструкціями Центрального банку РФ.

Страховка по кредиту: чи можна від неї позбавитися?

При взятті кредиту може оформлятися страхування життя, здоров'я позичальника, а також майна (наприклад, при автокредитуванні). Як правило, ще на стадії формування заявки позичальник вказує, чи має намір він страхуватися чи ні. Виходячи з ст.16 Закону «Про захист прав споживачів», банк не має права називати оформлення страховки умовою видачі позики і, відповідно, включати його в кредитний договір.

Якщо ж формально таких умов немає, але негласні порядки свідчать про зворотне, у позичальника є два варіанти: відмовитися від підписання договору і отримати відмову банку або отримати страховий поліс і надалі повернути страховку після погашення кредиту.

Повернення страховки по кредиту можливий в наступних випадках:

 • «Нав'язана» страховка по кредиту;
 • споживчий кредитний договір закритий достроково;
 • застраховане майно знищено з причин, які не є страховим випадком;
 • страхувальник вирішив відмовитися від угоди (в тому числі страховки життя) не пізніше 5 діб з дати отримання поліса;
 • в інших випадках, передбачених договором.

Виплата грошей за поліс неможлива в наступних ситуаціях:

 • страхувальник в односторонньому порядку розриває договір пізніше 5 діб від дня його укладення;
 • отримання страховки не було обов'язковою умовою укладення кредитного договору;
 • страховиком було виплачено страхове відшкодування по кредиту;
 • позичальник погасив кредит у встановлені терміни, але не раніше;
 • нове кредитування, розстрочка, відстрочка платежів по кредиту, реструктуризація боргу.

Важливо: 20 листопад 2015 року було видано Вказівки ЦБ РФ № 3854-У, які зобов'язали всі страхові організації включити в договори пункт про можливість повернення страхової премії, якщо страхувальник заявить про це протягом 5 днів. Страховики мають право продовжувати цей термін на свій розсуд, але скорочувати його не можна. Без даного положення продавати поліси заборонено.

У загальному вигляді повернення страховки по кредиту включає наступні етапи:

 1. Підготовка документів (заява на повернення страховки по кредиту, страховий поліс, кредитний договір, графік платежів, довідка про закриття боргу і т.д.).
 2. Напрямок паперів в страхову фірму або банк.
 3. Отримання грошей.
 4. Якщо гроші отримати не вдалося - подача позову до суду.

Погашення кредиту достроково: повернення страховки гарантований

За змістом ст.958 ГК, якщо позичальник достроково погасив кредитний договір, то автоматично відпадають страхові ризики, отже, позичальник має право розраховувати на повернення страхової премії пропорційно дням користування страховкою.

Щоб повернути страховку по кредиту в достроковому порядку, особі слід підготувати заяву на повернення страховки по кредиту і прикласти до нього наявні документи: кредитний договір, копії паспорта, довідку про погашення кредиту і відсутності заборгованості. Дані документи направляються або в страхову організацію, або в банк, якщо страхування вже входить в кредитну програму. Тривалість розгляду заяви встановлюється внутрішніми регламентами банку. Якщо вимога відхилено, необхідно звертатися до суду.

Заява на повернення страховки по кредиту (його бланк і зразок) ви можете отримати в офісі страхової фірми. Якщо такі бланки відсутні, заява складається у довільній формі. У ньому пишуться такі відомості:

 • ПІБ керівника, адреса страховика;
 • ПІБ заявника, адреса та контактні дані;
 • обставини справи: коли був оформлений кредит і страховка, на яку суму і терміни і т.д .;
 • інформація про дострокове погашення позики;
 • посилання на норми права;
 • розрахунок суми невикористаної страховки;
 • вимога про повернення частини страхової премії;
 • повідомлення про намір звернутися до суду і написати скаргу в Росспоживнагляд, якщо вимоги не будуть задоволені в добровільному порядку;
 • дата, підпис.

Зателефонуйте за номером +7 (812) 603-72-21 і дізнайтеся, чи можливе повернення страховки саме у вашому випадку.

Повернення страхової премії після виплати кредиту

Після виплати кредиту позичальник не має права вимагати повернення страхової премії крім одного випадку - повна відсутність страхових ризиків в період дії кредитної угоди. Наприклад, громадянин придбав у кредит авто, але через випадок, який не є страховим, він був знищений (схід снігу з даху, військові дії тощо). У цьому випадку особа продовжує сплачувати платежі, однак страховка КАСКО йому ні до чого, оскільки з автомобілем нічого більше не трапиться. Страховик зобов'язаний буде повернути премію пропорційно дням використання поліса.

Чим раніше після загибелі майна ви звернетеся в страхову із заявкою, тим більша сума підлягає оплаті.

Для цього необхідно:

 1. Підготувати документи, що підтверджують факт знищення майна, а також поліс, кредитний договір, паспорт і заяву.
 2. Передати документи страховика.
 3. Дочекатися виплати.
 4. У разі відмови звернутися до суду.

Нав'язана страховка по кредиту: що можна зробити?

Кредитна установа не має права обумовлювати укладення договору страхування видачею кредиту - про це прямо говориться в ст.16 ФЗ «Про захист прав споживачів». Якщо банк нав'язує позичальникові страховку під страхом невидачі позики, то сплачена премія може бути повернута. Для цього громадянину необхідно довести одна з таких обставин:

 • оформлення страховки було умовою видачі кредиту;
 • при оформленні поліса громадянину не був наданий вибір з кількох страхових фірм;
 • умови видачі позики без поліса набагато відрізняються від умов видачі позики без нього.

Доказами у справі можуть бути договір, пам'ятки, розрахунки щомісячних платежів, а також відео- та аудіозаписи.

В даному випадку має місце спір про право, тому стягнення повинно відбуватися в судовому порядку. Страхувальник готує позов, клопотання і інші документи, після чого подає їх в світовій або районний суд, в залежності від стягуваної суми. За загальним правилом, справа повинна бути розглянута у двомісячний термін.

Важливо: Юристи «Правового Петербурга» радять вам пам'ятати про те, що в деяких випадках відмовитися від страховки після отримання кредиту не можна. Наприклад, при іпотеці або автомобільному кредиті страхувати майно потрібно обов'язково. Якщо ви хочете дізнатися, чи правомірно банк змушує купувати страховку, наберіть номер +7 (812) 603-72-21 .

Повернення страховки по кредиту в достроковому порядку: «підводні камені»

Повернення страховки по кредиту в достроковому порядку має чимало особливостей, про які слід пам'ятати:

 1. Комісія за підключення до програми страхування є марна збагаченням, отже, банк зобов'язаний повернути її.
 2. Якщо особа включається в банківську програму страхування, то всі суперечки він буде вирішувати з банком, а не страховою фірмою.
 3. Якщо страхування є обов'язковим, банк повинен надати особі кілька компаній на вибір.
 4. Банк або страховик відшкодовують кошти у встановлені внутрішніми регламентами терміни.

Фахівці «Правового Петербурга» накопичили величезний досвід у вирішенні найскладніших завдань щодо стягнення страховки. Наведемо два приклади.

приклад 1

До взяла в кредит авто в «Літо-Банку» і оформила там же страховий поліс «ВТБ-страхування». Наші фахівці довели в суді, що банк не надав список інших страхових компаній, що в результаті порушило права К. Завдяки внеску в справу юристів суд встав на сторону До і стягнув з «ВТБ-страхування» вартість страховки машини в розмірі 49 300 рублів.

приклад 2

В отримав кредитну карту в одному з банків Санкт-Петербурга, після чого протягом 2 місяців закрив борг і розірвав договір. Юристи нашої організації написали заяву в страхову фірму, після чого страховиком був здійснений повернення страховки життя по кредиту в розмірі 23 450 рублів без звернення до суду.

Послуги громадської організації «Правовий Петербург»

Повернути страховку по кредиту в достроковому порядку неспеціалісту надзвичайно важко. Інтереси банку і страхової захищає штат досвідчених юристів, які всіма силами будуть перешкоджати виплаті грошей. Крім того, умови договорів і правил страхування, як правило, завуальовані і незрозумілі для громадян, що ускладнює завдання щодо захисту їх прав. Судова практика у таких справах неоднозначна, але припадати констатувати, що відсутність грамотного представника знижує шанси на виграш практично до нуля.

Тому першим і найголовнішим кроком може стати звернення до громадської організації із захисту прав споживачів «Правовий Петербург». Індивідуальний підхід, високий рівень довіри до нашої організації, бездоганна репутація та вузька спеціалізація наших юристів дозволяють нам досягати успіху в 98% випадків.

Наші переваги:

 • надання послуг «під ключ»;
 • постійне інформування про хід справи;
 • доступність для зв'язку 24 години 7 днів на тиждень;
 • адекватні ціни;
 • дотримання умов договору;
 • повернення гонорару, якщо послуга не надана.

Для укладення договору вам необхідно відвідати первинну консультацію з наявними документами. Після підписання угоди і оформлення довіреності наші фахівці негайно займуться поверненням сплачених за страховкою сум.

Важливо: Усні консультації безкоштовні для деяких категорій громадян.

Повернення страховки - це наша повсякденна робота, з якою ми справляємося на «п'ять»! Телефонуйте і записуйтеся на прийом до юриста по номеру +7 (812) 603-72-21 .

Страховка по кредиту: чи можна від неї позбавитися?
Страховка по кредиту: чи можна від неї позбавитися?
Нав'язана страховка по кредиту: що можна зробити?