Як відкрити бізнес з виробництва червоної ікри

  1. Як відкрити бізнес з розведення акваріумних риб
  2. Аквакультурного рибопроізводство як бізнес
  3. Аквакультурного рибопроізводство як бізнес
  4. Свій бізнес: вирощування і продаж раків
  5. Свій бізнес: приватна рибалка
  6. Бізнес-план по розведенню прісноводних акваріумних риб

* У розрахунках використовуються середні дані по Росії

Червона ікра є популярним делікатесом, тому попит на неї є завжди. В даний час в Росії є деякі обмеження на торгівлю з іноземними державами і в зв'язку з цим відбувається розвиток господарства, в тому числі і рибного. Ще недавно більшість наших ікри поставлялася в цю країну з-за кордону, зараз же держава зацікавлена в тому, щоб збільшити виробництво червоної ікри на території країни. З огляду на, що в Росії є все необхідне для вирощування лососевих, підприємець може відкрити свій власний бізнес, який володіє величезними перспективами і обіцяє чималі прибутки.

Однак потрібно відразу помітити, що для початку свого бізнесу доведеться виділити чимало коштів і в більшості випадків у своєму розпорядженні потрібними зв'язками, тому що виробництво червоної ікри цікаво мають владу людям, в зв'язку з чим можуть бути деякі неофіційні перешкоди на цьому шляху. Високий тут може бути і рівень конкуренції. Справа в тому, що отримувати натуральну червону ікру з мінімальними витратами можна лише в деяких регіонах країни. Наприклад, вирощувати можна лосося на тихоокеанському узбережжі, окремо виділяють райони річки Амур і Камчатки (ікра горбуші, нерки, кети), але основними споживачами червоної ікри є жителі західної Росії, і тихоокеанська ікра потрапляє до них по дуже завищеною ціною; більш того, Росія не має в своєму розпорядженні необхідною інфраструктурою і потужностями для перевезення ікри на такі великі відстані. Деяка кількість ікри можна виробляти в Баренцевому і Балтійському морях, проте ці акваторії дуже залежні від іноземних поставок живої риби (в тому числі малюків) для розведення. Мова йде, звичайно, про спеціально виведених породах риб, в Росії господарство цього напрямку, на жаль, дуже відстає в своєму розвитку від того ж норвезького. Нарешті, мала частина ікри може бути проведена на Каспії, але все ж умови там інші. Звідси можна зрозуміти, що займатися подібним бізнесом є сенс тільки в зазначених регіонах, причому тихоокеанська ікра, в основному, буде надходити на місцевий ринок, північно-західне виробництво сильно залежить від іноземних поставок, а каспійська не завжди є прибутковим. Виробляти ікру в інших регіонах не вийде, і в інших регіонах підприємці займаються тим, що виробляють білкову - штучну - ікру. І в будь-якому регіоні буде чимало господарств, які займаються виробництвом ікри. З іншого боку, продукт цей відносно рідкісний, дорогий, тому поява нового гравця хоч і вплине на ринок, але при цьому збути продукцію зможуть всі. Тобто шанси зайняти своє місце все-таки є, особливо якщо підприємець знає потрібних людей і добре вивчив місцевий ринок.

Взагалі бізнес з виробництва червоної ікри в будь-якому випадку доведеться поєднувати з веденням рибальського господарства, тому що виключно заради ікри створювати розплідник економічно не доцільно. У зв'язку з цим розрахунок прибутку йде не тільки по ікрі, а й по м'ясу, яке у лососевих теж дуже цінується. У цій статті не буде детально розглядатися процес організації риборозплідника, тому що більш детально розглядається в окремій статті, відзначимо лише ключові моменти організації розплідника для лососевих. Господарство влаштовують на берегах річок і водойм, де живуть риби, причому їх вилов заради ікри проходить тільки під час нересту, вірніше за деякий час до його початку, поки риба сповнена ікри. За часом більш точно це багато в чому залежить від виду риби і регіону, але це завжди осінь, причому в цей час найбільш оптимально збирати рибу і заради м'яса. Для збереження природного балансу і для отримання дозволу на свою діяльність потрібно заселити в водойму спеціальні породи риб, які виведені спеціально для виробництва ікри і отримання м'яса. У цьому може допомогти грамотний іхтіолог, бажано, який вже був зайнятий на виробництві ікри. Тобто купується партія риби сімейства лососевих, придатна для розведення і запускається в свій великий розплідник з виходом в річки (тобто потрібна проточна вода). Щоб уникнути звинувачення в браконьєрстві взагалі з самого початку краще знайти ще й юриста, який допоможе в реєстрації. Формально обмеження на торгівлю червоною ікрою в Росії не існує. Таким чином, для розведення лососевих потрібно звертатися в рибні господарства, які торгують або рибою на розведення, або заплідненої ікрою, з якої можна отримати мальків. Вартість змінюється в залежності від породи, в середньому доросла риба (одна) коштує близько 300 рублів, ікра, звичайно, обходиться дешевше, але купувати виключно її дуже ризиковано. Або брати потрібно у великих кількостях. При цьому лососеві в стоячій воді не живуть, а для нересту їм потрібен вихід в річки, тому рибальське господарство потрібно обладнати з урахуванням того, що рибі потрібен вихід в відкриту воду.

Для початку роботи необхідно зареєструватися як суб'єкт підприємницької діяльності. Можна оформитися як селянсько-фермерське господарство (СФГ), яке з юридичної точки зору наближене до індивідуального підприємництва. Велике господарство з великим оборотом краще зареєструвати як товариство з обмеженою відповідальністю. Для роботи також будуть потрібні дозволи від Міністерства природних ресурсів і екології, в яке входять Федеральна служба по нагляду у сфері природокористування і Федеральне агентство водних ресурсів, також потрібно буде звернутися в Міністерство сільського господарства для отримання ветеринарних свідоцтв. Доведеться пройти чимало процедур, надавши в лабораторії зразки своєї продукції. Тільки отримавши всі необхідні дозволи можна буде торгувати червоною ікрою без обмежень. Але все ж допомога юриста стане в нагоді і в процесі реєстрації, і в подальшій роботі.

Далі потрібно обладнати виробниче приміщення безпосередньо для отримання ікри. Тут потрібно побудувати окремий цех, в якому і буде проводитися тільки ікра. Причому тут потрібно розуміти, що якщо підприємець хоче реалізовувати продукцію в роздріб або ж бажає виступати в якості готового заводу, то йому потрібно купити на додаток обладнання для упаковки законсервованої ікри в спеціальну тару. Однак більшість господарств просто готують ікру, після чого всю партію продають спеціалізованому заводу, який і займається промисловим виробництвом ікри, а саме упаковує її і продає під своїм ім'ям. Для торгівлі потрібно мати у своєму розпорядженні лінією по обробці зібраної ікри, сюди відносяться такі машини як установка для пробивання ікри лососевих, для промивання ікри, для просушки ікри і ємність для засолу. Додатково, якщо господарство планує працювати з сировиною, яке проходило заморозку, то потрібно купити спеціальний дефростера. Попередньо на лінії підготовки м'яса риби повинен стояти ікорний екстрактор, який і витягує ястика перед тим, як відправити спійману рибу на переробку. Взагалі багато хто з апаратів присутні на повноцінній лінії рибопереробки, тому ікра надходить зазвичай вже відмитої і готової до подальшої обробки. Додатково для збереження отриманої ікри потрібно придбати пастеризатора та холодильне обладнання.

Взагалі вартість обладнання залежить від таких факторів як продуктивність і функціональність, апарати застарілі припускають деякий ручна праця, найбільш сучасні машини повністю автоматизовані. В цілому за суму близько 5 мільйонів рублів можна отримати готову лінію з переробки ікри, тільки потрібно сказати, що це сума виключно для можливостей отримання ікри, для організації свого господарства будуть потрібні додаткові вкладення. Також дана сума є дуже усередненої, тому що господарства різного формату і різної потужності вимагають забезпечення різною технікою. Є невеликі, фактично підсобні господарства типу особистий ставок, який можна недорого побудувати і відносно недорого містити (тільки тут можна говорити про промислове виробництво, максимум - підприємництво з розрахунком на невеликий місцевий ринок).

Великий рибопереробний завод обійдеться підприємцю в кілька десятків мільйонів рублів, і це тільки в тому випадку, якщо не доведеться додатково облагороджувати територію і готувати штучні водойми.

Для реалізації червоної ікри можна використовувати кілька способів. Найпростіший - це місцевий ринок, це підходить дрібним виробникам, які виробляють трохи червоної ікри і можуть продавати її виключно в своєму регіоні, а іноді навіть в межах населеного пункту. У цьому випадку собівартість одного кілограма ікри значно вище, ніж при промисловому виробництві, але в процесі реалізації продукції виключаються посередники. Найпоширеніший варіант - місцеве виробництво відносно більший партій продукції з наступним продажем на рибні заводи. Тут нерідко досить просто промити ікру і перевезти її покупцеві, навіть консервуванням займеться промислове підприємство. Ну і, нарешті, можна виробляти ікру під власним брендом, відкривши свій завод, але саме цей напрямок потребує вкладення десятків мільйонів (іноді навіть не рублів), причому займатися потрібно буде не тільки виробництвом, а й просуванням своєї продукції на ринку. Тобто ризики тут найбільші.

Для роботи на своєму підприємстві буде потрібно чимало людей, хоча більш точно штатний розклад формується в залежності від обраного способу роботи. У невеликому підприємстві досить наймати людей в сезон для обробки риби, тобто тут потрібні люди для того, щоб виконувати роботу, яка на заводах виконується машинами. Так як часто рибне господарство розташовується в сільській місцевості, досить знайти місцевих людей, які готові працювати за відносно невеликі гроші. Для середнього підприємства потрібно знайти операторів на верстати (1-2 людини на кожен агрегат не більш), причому заробітна плата починається приблизно з 15 тисяч рублів. Також потрібен технолог і начальник виробництва, які стежать за станом цеху і виконанням необхідних операцій. Сам підприємець в разі, якщо його господарство не дуже велике і не надто складно влаштовано, може виконувати функції управління декількох відділів - займатися розподілом і пошуком нових покупців, виконувати адміністраторську і організаційну роботу. Також важливо знайти хорошого іхтіолога, який буде стежити за вмістом риби, за її здоров'ям, знаходити постачальників хороших екземплярів для розведення, тобто повністю займатися питаннями, присвяченими підтримці рибного розплідника. При цьому всі ці керуючі вже отримують мінімум по 30 тисяч рублів в провінції, а іноді і значно більше; якщо залучаються фахівці з великих міст, то заробітна плата може бути в 2 рази вище. Економити на цих людях не варто, вони можуть істотно скоротити витрати і оптимізувати процес виробництва. Всі бізнес-процеси при цьому, що не відносяться до отримання прибутку організацією, слід передати на аутсорсинг, сюди відноситься ведення бухгалтерії і консультації з податкових питань. Юрист, який допомагає з самого початку, також не обов'язково повинен бути штатним співробітником.

Виробництво червоної ікри абсолютно нерентабельно, якщо організовується виключно заради самої ікри; продаж м'яса та ікри дозволяє отримувати прибуток. Причому багато підприємств готові відмовитися від виробництва безпосередньо ікри, тому що отримувати її можна тільки раз на рік (тобто продукт сезонний), а для реалізації протягом року доводиться проводити багато ікри (а значить, вкладати чимало коштів), а після і зберігати її в холодильному обладнанні, що теж тягне за собою додаткові витрати. Багато господарств не досягають від своїх риб метання величезної кількості ікри, вважаючи за краще відгодовувати рибу заради дорогого м'яса.

У зв'язку з цим розглядати бізнес виробництва ікри окремо від господарства, присвяченому вирощування лососевих заради м'яса, не варто. Ікра стає джерелом додаткового доходу, але при цьому при грамотній організації бізнесу досить істотним. З одного самки риби в залежності від кліматичних умов і виду можна отримувати близько кілограма ікри, оптова вартість цього продукту за той же обсяг починається з 2 тисяч рублів. При цьому потрібно розуміти, що червона ікра - це група продуктів, які виходять від різних порід риб, і всі вони відрізняються по цінності. Однак найсуттєвіший недолік такого бізнесу - це його сезонність, тому що отримувати прибуток зі свого господарства можна тільки раз на рік, в решту часу займаючись реалізацією м'яса.

Матіас лауданумом
(c) www.openbusiness.ru - портал бізнес-планів і посібників з відкриття малого бізнесу.

16.10.2015

Як відкрити бізнес з розведення акваріумних риб

Щоб відкрити бізнес з розведення акваріумних риб потрібно 265 тисяч рублів. Рентабельність такого бізнесу часто більше 50%, але окупиться він не раніше року в зв'язку з великими витратами на первонач ...

Аквакультурного рибопроізводство як бізнес

Сумарна вартість виробництва складе близько 120 млн. Руб. з горизонтом окупності близько 7-8 років.

Аквакультурного рибопроізводство як бізнес

Сумарна вартість виробництва складе близько 120 млн. Руб. з горизонтом окупності близько 7-8 років.

Свій бізнес: вирощування і продаж раків

При вкладеннях в вирощування раків від 2-2,5 млн. Рублів при сприятливих умовах ви вийдете на рівень самоокупності через 2-3 роки з початку роботи.

Свій бізнес: приватна рибалка

Відкрити приватну рибалку можна і за 50 тисяч, просто зайнявши ділянку і не займаючись їм, але для нормального місця потрібні інвестиції в кілька мільйонів (точна цифра залежить від місця і припускаємо ...

Бізнес-план по розведенню прісноводних акваріумних риб

Обсяг вкладень в проект - 468,9 тис. Руб. Термін окупності - 23 місяці. Підготовчий період до початку продажів займають 4 місяці, які необхідні для вирощування риб для реалізації.

Збережіть статтю, щоб уважно вивчити матеріал

зберегти

Ви можете зберегти цю сторінку за допомогою: