Біржова торгівля в Росії

 1. Поняття і типи бірж визначення 1 Біржа є одним з основних елементів фінансового ринку, за змістом...
 2. Регулювання біржової діяльності в Росії
 3. Особливості біржової торгівлі в Росії

Поняття і типи бірж

визначення 1

Біржа є одним з основних елементів фінансового ринку, за змістом є місцем зустрічі продавця і покупця на найрізноманітніші товари - від акцій і ф'ючерсів на зерно і палива.

Існує кілька типів бірж, в залежності від товару, який торгується на конкретного майданчика:

 1. валютні біржі - організовують торгівлю валютою;
 2. фондові біржі - мають спеціалізацію на цінні папери, особливо на акціях та облігаціях;
 3. ф'ючерсні біржі - здійснюють операції з ф'ючерсами, опціонами та іншими терміновими контрактами;
 4. товарні біржі - ведуть торги реальним товаром (газ, нафта, метали і т.д.)

Історія виникнення біржової торгівлі в Росії

Перша в Росії біржа створена за указом царя Петра I в 1703 році і відкрита в Санкт-Петербурзі. Оскільки ідея вводилася в примусовому порядку і в умовах обмежено розвиненої економічної системи, біржа не функціонувала майже сто років. Ситуація змінилася на початку XIX століття, коли облігації державних позик починають надходити в обіг, а з 1827 року акції. Протягом усього XIX століття біржі починають з'являтися у великих містах країни.

Протягом усього XIX століття біржі починають з'являтися у великих містах країни

Нічого не зрозуміло?

Спробуй звернутися за допомогою до викладачів

Наступними каталізаторами розвитку бірж стали ринкові реформи 1861 року, розвиток хлібної торгівлі, інтенсивний розвиток мережі залізниць і поява комерційних банків. У підсумку, до 1913 року загальна кількість бірж досягла 115, серед них переважали товарні біржі, де домінували торги сільськогосподарською продукцією і сировиною.

У радянський період біржі існували в період НЕПу і основні функції полягали у визначенні попиту та пропозиції, котирування цін і регламентування угод.

В даний час можна вважати, що після біржового буму в пострадянський період біржі зайняли свою функціональну нішу в рамках ринкових відносинах сучасної Росії.

Регулювання біржової діяльності в Росії

Можна виділити два напрямки регулювання біржі: зовнішнє (державне) і внутрішнє (саморегулювання).

Основними державними органами, безпосередньо беруть участь в регулюванні торгівлі на біржі, є:

 • Федеральна комісія з цінних паперів та фондового ринку;
 • Федеральна комісія з товарних бірж;
 • Центральний банк Російської Федерації;
 • Міністерство фінансів РФ.

Державні органи контролюють діяльність бірж на основі діючого законодавства. Однією з функцій виступає ліцензування як біржі і організацій її інфраструктури, так і індивідуальних посередників біржового ринку.

Принцип саморегулювання біржі грунтується на тому, що кожна біржа має певні внутрібіржевие нормативні акти, на яких засновує свою діяльності . До даних документів можна віднести: статут біржі, правила біржової торгівлі та установчий договір.

Особливості біржової торгівлі в Росії

Найбільшими біржами в Росії тривалий час були Російська товарна біржа і Московська міжбанківська валютна біржа. У 2011 році біржі об'єдналися і з'явилася Московська біржа. Товаром на Московській біржі є валюта, золото, ф'ючерсні контракти та інші фінансові інструменти.

Як і на кожній біржі в світі в Росії є свої фондові індекси, основними є ММВБ і РТС. Також є галузеві індекси. Найбільш технологічними ринками в Росії можна назвати: терміновий, товарний, фондовий та валютний.

зауваження 1

В даний час в Росії регулярна біржова торгівля сконцентрована головним чином на операціях з валютою та цінними паперами великих компаній (включаючи акції та облігації), а також емітованих федеральними та місцевими органами.

Нічого не зрозуміло?