Секретний інгредієнт: чим насправді небезпечно пальмову олію

  1. Затвердження: пальмова олія всюди, його додають практично в усі продукти харчування
  2. Затвердження: пальмова олія завдає непоправної шкоди здоров'ю людини
  3. Затвердження: пальмова олія небезпечно для здоров'я дітей
  4. Затвердження: виробники використовують у виробництві технічне пальмову олію замість якісного
  5. Затвердження: виробники приховують відомості про пальмовій олії в складі продуктів
  6. Як позначиться на ринку введення маркування продуктів з пальмовою олією

Продукти, що містять пальмову олію, отримають спеціальне маркування з 1 січня 2017 року. Виробники повинні будуть великими буквами позначати наявність цього інгредієнта на упаковці. Тим часом суперечки з приводу реального впливу пальмового масла на здоров'я споживачів тривають. Частина експертів переконані - рослинний жир не несе небезпеки та маркування потрібна лише для захисту споживача від фальсифікації, інша частина навпаки вважає, що перш за все мова йде про охорону здоров'я людей. Відрізнити міфи про пальмовій олії від реальності спробував кореспондент m24.ru . Продукти, що містять пальмову олію, отримають спеціальне маркування з 1 січня 2017 року

Фото: Ahmad Widi / Zuma / ТАСС

Затвердження: пальмова олія всюди, його додають практично в усі продукти харчування

Думки експертів з цього приводу розходяться. Хтось стверджує, що цей продукт міститься майже всюди, а частина фахівців відзначає, що основний споживач пальмового масла - молочна промисловість. Наприклад технічний регламент Россільгоспнагляду спрямований на те, щоб попередження про це компоненті містилося саме на молочної продукції.

Відомство заговорило про необхідність такого маркування після перевірок 2015 року . Вони показали, що частка фальсифікації молочної продукції в столиці сягає 50 відсотків, а найбільше підробок з використанням рослинних жирів знайшли на полицях з сиром і сметаною.

Виробники молочної продукції використовують пальмову олію, тому що воно значно дешевше молочного жиру, розповів m24.ru голова Союзу споживачів Росії Петро Шелищ. Рослинна сировина коштує приблизно в 10 разів менше тваринного.


Представники НКО "Росконтроль" відзначили, що пальмова олія використовують не тільки виробники сирів і молока. Компонент популярний при виробництві комбінованих і спеціальних жирів для харчової промисловості. Він має перевагу перед гідрогенізованими жирами, що випускаються маргаринової промисловістю, оскільки зовсім не містить трансжирів.

Олійна пальма. Фото: ТАСС / Wothe, K./picture alliance / Arco Images G

При перевірках, організація знаходила пальмову олію в сирі, вершковому маслі, сирі, сирних сирках, шоколадних цукерках, морозиві.

За даними дієтолога Маргарити Корольової, якщо прибрати з ринку всі продукти, що містять цей інгредієнт, то на полицях магазинів залишиться приблизно чверть від представлених зараз товарів. Його використовують не тільки як основний компонент у виробництві молочної та кондитерської продукції, знайти його можна навіть в м'ясі. При промисловому виробництві м'ясну продукцію обробляють пальмовою олією, щоб вона повільніше псувалася.

Більш того, цей інгредієнт використовують не тільки в звичайній їжі, але і в дитячому харчуванні.

Затвердження: пальмова олія завдає непоправної шкоди здоров'ю людини

За даними на сьогоднішній день, це твердження можна сміливо назвати міфом, успішно кочує по інтернету. Даних, що підтверджують, що вживання пальмового масла призводить до діабету, хвороб печінки, онкології і іншим страшним захворюванням, - немає.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) рекомендує обмежувати вживання цього продукту для профілактики серцевих захворювань. Але ставить його в таблиці небезпечної їжі нижче куди більш улюбленого споживачами натурального вершкового масла, самих вершків і натуральних жирних сирів.


У Росконтроле m24.ru пояснили, що за жирнокислотним складом якісне пальмова олія практично не поступається молочному жиру. Єдина відмінність, це те, що останній може бути джерелом жиророзчинних вітамінів А і D. Їх в рослинному продукті немає.

Справа не в наявності пальмового масла в продуктах харчування, а в його кількості і якості, вважає дієтолог Маргарита Корольова. Якщо виробники використовують дешеве технічне масло, яке отримують не з ядра, а з деревини рослини - то в ньому будуть міститися шкідливі для людини речовини. Воно не проходить достатньої обробки для вживання в їжу.

Якщо ж говорити про якісне пальмовій олії - його можна їсти так само, як і будь-який інший існуючий продукт харчування, зазначила Королева. Вона додала, що цей компонент тисячі років використовують в їжу в країнах Азії і Африки.


Навіть насичені жири, які в ньому містяться в невеликій кількості, корисні для організму людини. Крім того, ядрове масло - джерело вітаміну Е і каротінойдов, що виконують функцію антиоксидантів, в людському організмі.

Здорова дозування одна-дві ложки пальмового масла раз в два дні, але для більшості жителів мегаполісу вона перевищена. Постійне вживання великої кількості пальмової олії в їжу може призвести до розвитку серцевих захворювань за рахунок зростання рівня холестерину в організмі.

Затвердження: пальмова олія небезпечно для здоров'я дітей

Дійсно, цей компонент абсолютно не підходить для дитячого харчування. Перш за все мова йде про дитячих сумішах. У США проводили два дослідження порівнюючи дитяче харчування, в якому містилося пальмова олія з тими, де воно було відсутнє. Додавання в суміш пальмової олії в першому дослідженні знижувало засвоюваність кальцію з 57,4 відсотка до 37,5 відсотка, а в другому - з 53,3 відсотка до 38,2 відсотка.

Пальміновая кислота зв'язує кальцій і залізо і не дає їм правильно засвоюватися у немовлят, розповіла Маргарита Корольова. "Я вважаю, що у країни, що закуповує пальмову олію для виробництва дитячих продуктів, - немає майбутнього", - зазначила дієтолог.

Фото: ТАСС / Олександр Рюмін

За її словами, уникати продуктів з пальмовою олією варто не тільки при годуванні немовлят. У зростаючих дітей травна система також відрізняється від дорослої, тому цей компонент слід повністю виключити з дитячого меню.

Затвердження: виробники використовують у виробництві технічне пальмову олію замість якісного

Думки експертів з цього приводу розходяться. У Росконтроле m24.ru заявили, що повальне використання технічного масла в продуктах харчування - це всього лише міф. "Ходить багато розмов про технічний пальмовій олії. Але результати наших перевірок показують, що навіть при фальсифікації виробники використовують якісний замінник молочного жиру", - розповіли в прес-службі організації.

Дієтолог Маргарита Корольова ж навпаки зазначає, що технічне масло присутній в деяких продуктах на російському ринку. Втім, вона також додала, що цей компонент не є єдиним. Якісне пальмова олія виробники також закуповують і використовують.

Затвердження: виробники приховують відомості про пальмовій олії в складі продуктів

З цим твердженням згодні всі опитані m24.ru експерти. Фахівці організації Росконтроль відзначають, що більшість компаній не вказують наявність пальмової олії в своїй продукції. Недостовірний склад продуктів - одна з головних проблем на російському ринку. І зростання відсотка фальсифікації зростає.

З цим згоден і Петро Шелищ. Одна з причин, по якій компанії не вказують в складі продуктів рослинні жири, - необхідність зберегти традиційне найменування у своїх товарів. Шелищ зазначив, що назви "сир", "морозиво", "сир" і інші викликають довіру у споживача. Вони кажуть про натуральність продукту, і тому товар набувають. Якщо ж вказувати в складі цієї продукції пальмова олія, то використовувати традиційні назви вже не вийде, і попит на товари впаде.

Крім того, використання пальмового масла замість молочного жиру - дозволяє виробникам наживатися на споживача. Компанії економлять на виробництві, але при цьому ціну на свою продукцію вони оголошують таку ж, як якщо б вони були натуральними. В результаті споживач платить за морозиво, зроблене з пальмового масла, майже ті ж гроші, що й за продукт з натурального молока.

Чесне розкриття складу продукту змусило б деяких виробників знизити ціни на свої товари. "Якщо припустити що товар на 50 відсотків складається з пальмового масла, а продається за ціною натуральної молочної продукції, то при публікації даного складу його вартість повинна бути знижена. Рослинний замінник приблизно в 10 разів дешевше тваринного жиру, тому нова ціна мала б становити приблизно 60 відсотків від попередньої ", - пояснив експерт.

При цьому масштаб проблеми, зазначив експерт, досі до кінця не ясний. За деякими даними, фальсифікація тієї ж молочної продукції становить близько п'яти відсотків ринку, за іншими 50 відсотків, а незалежні компанії озвучують навіть цифру 70 відсотків.

Керуючий партнер Management Development Group Дмитро Потапенко зазначає, що політику виробників можна зрозуміти. Маркування продуктів з пальмовою олією може значно зменшити попит на їх продукцію. У тому числі і тому, що цей інгредієнт користується поганою славою. Споживачі налякані суперечливою інформацією, значна частина якої відноситься до міфів.

Як позначиться на ринку введення маркування продуктів з пальмовою олією

Експерти скептично ставляться до ефективності спеціального маркування продуктів. Потапенко зазначив в розмові з кореспондентом m24.ru, що вже зараз виробники зобов'язані писати на упаковках з маслом, зробленим з використанням рослинного жиру слово "спред", але товарів з таким найменуванням на полицях магазинів так і не з'явилося. У рідкісних випадках компанії пишуть цей термін дрібними буквами, в кутку упаковки.

З цим твердженням згоден і Петро Шелищ. Він зазначив, що для того, щоб виробники вказували достовірний склад продукції, його фальсифікація повинна стати невигідною. "Очевидно, що зараз приймаються відносно компаній заходи у вигляді штрафів та призупинення виробництва, не завдають значної шкоди прибутку від продажу. До тих пір, поки підробляти товари вигідно, фальсифікація продовжиться", - додав експерт.


За даними Росконтроля, в 2015 році середній штраф, виписаний підприємствам Росспоживнаглядом, становив сім тисяч рублів, хоча покарання за порушення технічних регламентів може становити до 300 тисяч рублів. Така низька сума середнього постанови може говорити про те, що максимальне покарання понесли одиниці компаній, якщо такий захід взагалі застосовувалася, вважають фахівці організації.

Більш ефективним заходом була б обов'язок відкликати фальсифікований товар з полиць магазинів, вважають в Росконтроле. Це змусило б компанії серйозніше ставитися до ризиків порушення законодавства. Втрати від припинення продажу швидкопсувних продуктів можуть оцінюватися в сотні мільйонів доларів.