Акт розслідування нещасного випадку за формою Н-5

 1. Зміст статті
 2. Корисні статті:

Як би якісно не була організована система охорони праці на підприємстві, на жаль, нещасні випадки все ж відбуваються. Важливо визначити, з чим вони пов'язані. Для цього проводять ретельне розслідування. А завершальним документом цієї процедури є Акт Н-5, про який йдеться в статті.

Зміст статті

Всі випадки травматизму на виробництві підлягають ретельному розслідування згідно Постановою КМУ № 270 від 22.03.2001 . Сам факт цього завжди визначає лікувальним закладом, який і видає відповідний документ. Тут не має значення, знаходився потерпілий в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, психічного розладу і т.п .: розслідуванню підлягають всі випадки. Протягом доби лікувальний заклад надсилає письмове повідомлення про цей випадок і реєструє його в журналі.

Топ-3 статті з Довідника

Акт про нещасний випадок за формою Н-5 є кінцевим результатом роботи комісії з розслідування нещасного випадку , Який і визначає тип травматизму. Але не завжди все так однозначно. У даній статті ми не будемо займатися формальним цитуванням формулювань і пунктів Положення, а спробуємо розібратися в ситуації на основі практичних прикладів. Особливо це стосується випадків, коли межа між травмою, пов'язаної з виробництвом, або випадком невиробничого травматизму і значенням содержаніяАкта Н-5 про нещасний випадок чітко не виражена.

Випадків таких багато і, на жаль, у комісій з розслідування не завжди вистачає досвіду, а часом і бажання прийняти правильне рішення. Звичайно, якщо мова не йде про очевидні речі. Наприклад, в робочий час працівник цеху травмував руку під час штатної технологічної операції або ж у вихідний день у себе вдома впав зі стільця і ​​отримав травму. У першому випадку - травма, пов'язана з виробництвом, у другому - чиста травма, з ним не пов'язана.

приклад

Давайте розглянемо реальний приклад того, що сталося в одному з київських проектних інститутів в 2007 році. Отже, потяг «Москва - Київ», станція «Калуга-2». Провідник виявляє померлого пасажира. Після всіх процесуальних дій медичного закладу дає висновок про те, що людина померла від інфаркту природною смертю. Далі створюється комісія з розслідування, так як людина поверталася з відрядження. Складається акт за формою Н-5 і висновок комісії з формулюванням: «Чи не пов'язано з виробництвом».

Здавалося б, все логічно - якщо б не один з членів комісії, який виклав свою незгоду з рішенням на папері. Як виявилося, співробітник НДІ був відправлений до Москви здати проект і отримати акти виконаних робіт. Підприємство-замовник було з цим незгодна, тому співробітник протягом п'яти днів перебував під впливом жорстких психологічних чинників - як з боку замовника, так і з боку власного керівництва. Далі - інфаркт, який і став причиною смерті в поїзді.

Суд встав на сторону представника потерпілого та одного з членів комісії. Було проведено повторне розслідування, і акт Н-5 отримав вже інше формулювання.

Цей приклад з життя ще раз доводить важливість ретельного і неформального підходу до начебто очевидним фактам.

Перед заповненням акту Н-5 про нещасний випадок проводять визначення характеру травматизму в наступній послідовності:

 • збереження обстановки місця події;
 • огляд місця події;
 • опитування свідків;
 • проведення додаткових досліджень і експертиз;
 • вивчення документів;
 • аналіз матеріалів розслідування;
 • оформлення результатів розслідування (акт Н-5).

Після завершення розслідування і перевірки комісія зобов'язана скласти в п'яти примірниках:

 • Акт проведення розслідування нещасного випадку за формою Н-5 (Додаток 3 до Порядку № 1 232 );
 • Акт за формою Н-1 (Додаток 4 до Порядку № +1232) або Акт НТ (Додаток до Порядку № +1232).

Порядок їх складання визначено в НПАОП 0.00-6.02-04.

Корисні статті:

Приклад заповнення Акта Н-5 розглянемо далі. Необхідно розуміти всю важливість цього документа. Він стає визначальним при прийнятті остаточного рішення і є важливим юридичним документом.

Спочатку в Акті записуються всі основні дані про підприємство і його керівника, дані поіменного складу комісії і її Голови:

 • в першому розділі Акту наводяться всі особисті дані про потерпілого, про проходження ним усіх необхідних інструктажів, навчання з питань охорони праці, медичних оглядів і т.п .;
 • другий розділ містить в собі інформацію про підприємство, опис місця, де стався нещасний випадок, інформацію про загальний стан охорони праці, режим роботи і т.д .;
 • в третьому розділі коротко описують всі обставини даного нещасного випадку і вказують свідків, які були присутні на місці події;
 • четвертий розділ містить причини нещасного випадку, якщо такі є;
 • в п'ятому розділі визначають заходи щодо усунення чинників, що стали причиною нещасного випадку;
 • шостий розділ містить в собі висновки комісії;
 • сьомий розділ Акта Н-5 - це перелік документів в додатках.

Якщо хтось із членів комісії не згоден із зафіксованими висновками, то він має право викласти свої аргументи на окремому аркуші і додати їх до Акту.

Бланки інших документів, необхідних при розслідуванні, знаходяться нижче.

Бланки інших документів, необхідних при розслідуванні, знаходяться нижче

Як бачимо, акт за формою Н-5 нескладний, але вимагає ретельності і послідовності. Головне - дотримуватися Положення про розслідування нещасних випадків.

гарячі статті