Налаштування гітари

  1. Дуже часто фальшивлять самі струни
  2. Помилки розрахунків мензури
  3. Як виміряти, щоб зрозуміти, де помилка в налаштуванні гітари

Прийнято вважати, що настройка гітари - це тільки підстроювання струн до потрібного тону. Так це виглядає з точки зору гітариста, але давайте поглянемо на настройку з позиції гітарного майстра. Гітарист не зможе налаштувати струни у ненастроенной гітари.

Прийнято вважати, що настройка гітари зводиться тільки до налаштування струн, тобто тільки обертанню кілків гітари, поки струна не дійде до вірного натягу. Сама гітара повинна бути діюча або точніше зробленої. Струна повинна правильно ділитися на частини ладами гітари.

Також повинен бути врахований той момент, що коли ми притискаємо струну, то вона трохи натягується. Цього вистачає, щоб зіпсувати лад гітари.

Фактично, навіть невірно говорити, що гітарист налаштовує гітару, настройка самого інструменту вже повинна бути - гітарист займається тільки струнами. Будь-який інструмент при правильному виготовленні гітарним майстром будуватиме. А також будь-яку гітару можна відремонтувати, щоб вона чисто будувала.

Щоб лад гітари був чистим, вам знадобиться:

  • Власний слух, який може бути посилений камертоном або електронним тюнером.
  • Хороші струни. Чи не браковані і не зношені.
  • Налагоджена сама по собі гітара.

Дуже часто фальшивлять самі струни

Якщо ви любитель пограти на струнах, яким кілька місяців, тоді не чекайте чистого ладу. Електронні тюнери навіть не можуть точно показати частоту старої струни. Але будемо виходити з того, що струни ви не раз ставили нові, але гітара все одно не налаштовувалася.

Давайте сформулюємо основне правило, де перерахуємо параметри, які впливають на настройку самої гітари.

Гітара може бути налаштована чисто в тому випадку, якщо у неї самої:

  • ладові поріжки (лади) стоять на своїх місцях,
  • верхній і нижній поріжки гітари також на своїх місцях, з урахуванням поправок на компенсацію ладу.

Помилки розрахунків мензури

Вкрай рідко, але все ж буває і неправильна розмітка ладів на накладці, тобто лади встановлені не на своїх місцях. В такому випадку треба виправляти неточності або локально, або перепилювати всю накладку. Відставимо цей випадок в сторону в силу його малу ймовірність.

І ось ми отримаємо пояснення левової частини всіх помилок ладу гітари, які стосуються не тільки дешевих гітар.

Якщо ви відчуваєте постійні труднощі з налаштуванням гітари, то швидше за все допущені помилки або неточності при визначенні місця розташування нижнього і верхнього порогів.

Визначення не зовсім точне, так як наш головний біль не самі поріжки, а точки, де їх стосуються струни. Саме це місце треба чітко позиціонувати.

Якщо поріжки розміщені тільки в суворій відповідності з мензурой гітари, але не враховуються поправки на компенсацію ладу, тоді при натиску, струна натягується і починає завищувати. Всім відома перевірка ладу на флажолетів на 12 ладу. Ця перевірка якраз показує, наскільки йде лад, утримуючи (а значить додатково підтягнутою) струні в порівнянні з відкритою.

Обов'язково прочитайте статті про мензуру гітари і компенсацію ладу .

Нижче представлені розрахунки в міліметрах для мензури 650мм для комплекту Augustine Regals with Blue Label Basses.

Стор. Верхній п-жек в мм Нижній п-жек в мм 1-я -0,30 +1,28 2-я -0,73 +2,14 3-тя -0,97 +3,14 4-я -0 , 53 +1,47 5-я -0,45 +1,73 6-я -0,45 +2,91

З таблиці видно, що якщо взяти за нуль точне положення відповідно до мензурой гітари. Числа показують нам наскільки треба зрушити точку відсічення.

Розглянемо на прикладі першої струни.

  • Верхній поріжок треба зрушити в сторону укорочення накладки на 0.3мм.
  • Нижній треба зрушити в сторону подовження на 1.28мм. Ще раз нагадаю, що мова йде не так про самих кісточках, як про точку відсічення, тобто можливий варіант, коли треба тільки зняти фаску.

Головне правило чистого ладу гітари

Щоб гітара будувала чисто, треба зрушити точку дотику струнами порогів, щодо математичних розрахунків мензури, а саме: подовжити струну на підставці і вкоротити на верхньому поріжку. Причому у всіх струн свої зрушення, так як струни різні самі по собі, але мензура скрізь однакова.

Хочу звернути вашу увагу на самі числа в таблиці. Не ставтеся до них як до вироку. Рекомендую взяти щось середнє, так відразу розібратися з точними налаштуваннями компенсацій важко. Досвід будувався на конкретних нейлонових струнах з товстої третьої. Як себе буде вести карбоновий комплект? Чи такий великий зсув потрібен для третьої струни в карбоновому комплекті?

Для металевих струн зміщення інші. Мені важко сказати точно, мало того ще з урахуванням різних натяжений. Зауважу лише, що на шостій струні нормально + 4.0мм і + 1.5 мм - для першої на нижньому поріжку. Третя у металу вже в веремії, тому стрибок відбувається між другою і третьою, а не між третьою і четвертою, як у нейлону. Заздримо електрогітарістов, у яких бридж з мікроподстройкамі і налаштувати гітару можна під всі випадки життя.

Як виміряти, щоб зрозуміти, де помилка в налаштуванні гітари

Ваша лінійка точна і ви знаєте свою мензуру. Припустимо, що це 650мм. Лади вірною форми, вимірювання проводимо по їх середині.

Докладаємо «0» лінійки до 12-му ладу і дивимося, де у нас точка відсічення на верхньому поріжку. Дотримуючись таблиці розмірів вам треба скоротити відстань на зазначену величину.

Якщо у вас виходить, що вам треба наблизити точку відсічення, то вихід тільки один - треба прибрати зайве з торця накладки. Якщо хоробрості не вистачає, а дуже хочеться спробувати, то можна зробити якийсь карниз, який ляже на накладку. Поріжок «г» подібної форми. Пам'ятайте, що брак досвіду може пошкодити інструменту, а не налаштувати гітару, але також боязкість шкодить слуху.

Тепер як налаштувати поправки для нижнього поріжка.

Докладаємо «0» лінійки до 12-му ладу і дивимося, що у нас на кісточці. Швидше за все, у вас кісточка однієї платівкою. Знову мої побоювання з приводу пропонованих поправок. Я рекомендую зробити для першої струни мензуру чітко по краю, буде можливість зняти 0.5мм фаску. Для шостий - мензура + 2.5мм, але точка відсічення по центру. Зніміть додаткові фаски для другої, третьої та п'ятої струн, дивіться фото нижче, орієнтуйтеся по ризиках.

Зніміть додаткові фаски для другої, третьої та п'ятої струн, дивіться фото нижче, орієнтуйтеся по ризиках

Малюнок вище для нейлону. Ризики - це лінія відсічення. Вам не обов'язково знімати фаску по всій кісточці, досить зробити виточки в конкретному місці. Струна повинна чітко огинати поверхню порожка і чітко відсікатися в описаному місці.

Прийнятний випадок, коли сама ваша підставка буде перекошена щодо розмірів тіла. А нижній поріжок паралельний габаритам підставки. Кут буде формуватися сам по собі. Але зазвичай так не робиться, тому що перекіс підставки все-таки добре помітний.

Якщо ж у вас немає кута між нижнім порожком і габаритами підставки, а сама вона встановлена ​​рівно, значить немає у вас компенсації або вона недостатня.

Поради при ремонті

Добре, коли настройка гітари зводиться до того, що треба переточити поріжки і зняти трохи накладки. Також зрозуміло, що гітара на гвинті легко регулюється переміщенням самого грифа, хоча часто буває, що нижній поріжок треба позиціонувати заново.

Що робити, якщо паз в підставці під нижній поріжок взагалі не в тому місці

Ступінь складності або вид ремонту залежить від того наскільки не "в тому місці». Стандартне рішення - це заклеювання старого і пропилювання нового паза. Якщо ж помилка настільки велика, що не вистачає губи підставки, тоді треба її переклеювати. Це цілий букет додаткових проблем. І ремонт вже дуже професійний і особливий для кожного інструменту.

За додатковою підтримкою в вашому конкретному випадку ви можете звернутися на наш форум.

Микола Руденко

Як себе буде вести карбоновий комплект?
Чи такий великий зсув потрібен для третьої струни в карбоновому комплекті?