Договір на аліменти без суду на утримання дитини: як скласти угоду про виплату в добровільному порядку і що повинен містити зразок заяви про сплату

 1. Чи можна стягнути аліменти без суду - добровільно?
 2. Хто має право подати на аліменти?
 3. Що таке договір про сплату аліментів на дитину?
 4. Хто може укладати угоду про аліменти?
 5. Як оформити договір на добровільне перерахування грошей на утримання неповнолітніх дітей?
 6. Коли складається?
 7. Що містить?
 8. Розмір виплат на утримання дитини
 9. Форма добровільної виплати
 10. Чи потрібно завіряти нотаріально?
 11. Процедура стягнення аліментів в добровільному порядку
 12. Оформлення заяви про сплату
 13. Засвідчення через нотаріуса
 14. Виконання і відповідальність при порушенні угоди
 15. Зміна і розірвання договору про добровільну змісті
 16. висновок

Дурні б'ються, розумні - домовляються. Зараз складно сказати, хто першим вимовив цю відому фразу, але цей факт анітрохи не впливає на істинність сказаного. Суди - це дієвий спосіб вирішення складних, заплутаних питань, в т.ч. і пов'язаних з аліментами на дитину, а ще це витрати часу, коштів, нервів.

Домовитися про виплати на дитину без судового провадження - найкраще рішення. Про те, як укласти відповідний договір за законами України, що має містити угоду і де бути завірено, ми і поговоримо в цій статті.

Чи можна стягнути аліменти без суду - добровільно?

Стягнення - це витребування, примус до оплати, що малоймовірно зробити без судового розгляду. Однак без суду можна домовитися про аліменти. Стаття 189 Сімейного кодексу (СК) однозначно вказує на таку можливість.

При відсутності угоди або відмову - слід стягнути аліменти через суд, склавши позовну заяву про стягнення аліментів на дитину .

Хто має право подати на аліменти?

Перш ніж перейти безпосередньо до угоди по аліментах, нагадаємо про випадки і підстави для можливих виплат:

У всіх зазначених випадках батько, з яким проживає дитина, і батько, який проживає окремо, має право укласти угоду про аліменти.

Що таке договір про сплату аліментів на дитину?

Відповідно до п Відповідно до п. 1 ст. 189 СК договір про сплату аліментів - це письмовий документ, що містить розмір виплат, терміни, а також інші параметри, необхідні для забезпечення прав, нормального розвитку та існування дитини відповідно до норм СК і інших законодавчих актів України.

Розберемося далі хто його може скласти і чи потрібно завіряти.

Хто може укладати угоду про аліменти?

Стаття 180 СК точно встановлює обов'язки по утриманню дітей. При цьому статус шлюбу батьків не вказується. Це говорить про те, що аліменти, в т.ч. і за договором, можуть виплачуватися:

Іншими словами, утримання дитини - це обов'язок всіх батьків, які визнали себе такими, за винятком випадків звільнення від таких виплат рішенням суду (ст. 188 СК).

Як оформити договір на добровільне перерахування грошей на утримання неповнолітніх дітей?

У разі готовності сторін до підписання договору, угода складається відповідно до п. 1 ст. 189 СК. Необхідно враховувати наступні аспекти:

Коли складається?

У будь-який момент, коли угода може бути досягнута і підписано. При цьому, як зазначено вище, юридичний статус відносин між батьками не має значення.

Зверніть увагу,

що відповідно до п.2. ст. 166 СК батько, позбавлений батьківських прав (докладніше як позбавити батьківських прав ), Не звільняється від обов'язків по утриманню дитини. На таких осіб в повній мірі поширюються всі положення, що розглядаються в даному матеріалі.

Що містить?

Статтею 189 СК прямо вказані дві обставини, які повинні міститися в угоді про аліменти: розмір виплат і терміни оплати. Зрозуміло, не обійтися і без іншої інформації. У більшості випадків структура такої угоди виглядає так:

Пункт Пояснення Дані сторін П. І. Б. батьків, їх дати і місця народження, місця реєстрації, проживання, паспорта, ІПН. Дані дитини П. І. Б. та інша інформація, однозначно ідентифікує дитини (дітей) про аліменти на якого (яких) йдеться в угоді. Розмір аліментів Розглянемо це питання докладніше нижче. Терміни виплат Наприклад, не пізніше 15 числа кожного місяця. Способи виплат Готівкові, банківський переказ, натуральні виплати тощо. Методи фіксації виплат Виписка рахунку, чеки, розписки і т.п. Відповідальність за невиконання Штрафи, пені, неустойки та інше. Термін дії угоди Як правило, мова йде про терміни вступу угоди в силу. Підписи сторін Кожна зі сторін обов'язково повинна підписати угоду, інакше договір буде визнаний недійсним.

Можуть бути й інші індивідуальні умови, що не суперечать нормам законодавства.

Розмір виплат на утримання дитини

Величину можливих аліментів ми розглядали детально в різних статтях, для різних обставин Величину можливих аліментів ми розглядали детально в різних статтях, для різних обставин. Однак все частіше в множинних джерелах стала потрапляти інформація, на яку хотілося б звернути увагу.

Нерідко заявляється, що договір є способом мінімізувати виплати на дитину, тому що п. 1. ст. 189 СК нібито дозволяє сторонам встановлювати будь-які, в т.ч. і зовсім малі розміри аліментів. Це неправда!

У даній статті є чіткі вказівки, що умови угоди не можуть:

 1. Порушувати права дитини.
 2. Суперечити всім нормам Сімейного кодексу.
Стаття 182 СК

в пункті 2 однозначно вказує, що розмір виплат на одну дитину не може бути меншим 50% від прожиткового мінімуму (даний мінімум розглядається для дитини конкретного віку і встановлюється законодавчо при прийнятті держбюджету).

Форма добровільної виплати

Коротенько зупинимося на способах можливих виплат. Аліменти можуть нараховуватися як:

 • Відсоток від доходу платника ( ст. 183 СК ).
 • Фіксована сума ( ст. 184 СК ).
 • Передача у власність майна ( ст. 190 СК ).

Останній варіант має на увазі укладення окремої угоди, із зазначенням об'єкта передачі та умови.

Чи потрібно завіряти нотаріально?

Обов'язково! Відповідно до п.1 ст. 189 СК незасвідчене нотаріусом угоду про аліменти вважається недійсним!

Вартість послуги не регулюється законодавчо, і призначається нотаріусами самостійно, виходячи з розташування, обсягу робіт та ін. В середньому вона становить близько 3 000 грн. + 1% від суми аліментів.

Процедура стягнення аліментів в добровільному порядку

Весь процес укладення угоди про виплати на дитину складається з трьох основних етапів: складання договору, його запевнення і виконання.

Оформлення заяви про сплату

Угода складається письмово відповідно до вищенаведених параметрами. Зробити це можуть як самі сторони, так і професійні юристи.

Ми рекомендуємо звертатися до професіоналів, щоб уникнути можливих помилок. При цьому, скласти договір може як нотаріус (якщо подібні послуги їм надаються), так і третя особа.

Засвідчення через нотаріуса

Як уже згадувалося, відповідно до ст. 189 СК завіряє договір нотаріус. Відповідно, сторони особисто є в нотаріальну контору з наступними документами (див. повний перелік ):

 1. Угода про аліменти (якщо воно не складається на місці).
 2. Паспорти сторін.
 3. ІПН.
 4. Свідоцтво про шлюб, дані про розлучення (якщо такі процедури здійснювалися).
 5. Свідоцтво про народження дитини, яка є предметом угоди.

Звіривши всі дані, нотаріус підтверджує угоду, ставлячи свій підпис і печатку.

Виконання і відповідальність при порушенні угоди

Договір набуває чинності з зазначеного в ньому моменту. Як правило, це момент підписання. З цього часу платник зобов'язаний виплачувати зазначені в угоді суми, способами і в терміни за умовами договору.

Невиконання договору (п. 2. ст.189 СК) може привести до стягнення заборгованості на підставі виконавчого листа нотаріуса!

статті 194-196 СК встановлюють норми і способи стягнення заборгованості по аліментах. Ми докладно розповідали про це в даному матеріалі .

Зміна і розірвання договору про добровільну змісті

Відповідно до ст. 192 СК зміна або розірвання домовленостей по аліментах може бути змінено рішенням суду, за умови, що змінилися обставин: фінансового, сімейного стану сторін, стану здоров'я і т.п.

Однак будь-яке судове провадження у аналогічних справах, відповідно до Цивільно-процесуальним кодексом, має на увазі (в тому числі) спроби досудового врегулювання. Тому, зміна в існуючий договір можна внести і без суду, шляхом зафіксованого розриву попередньої угоди і складання нового по всім перерахованим правилам.

висновок

Ми часто і детально розповідаємо про права сторін і методах вирішення спірних ситуацій. Досудові угоди - це найкращий спосіб врегулювання, тому що не має на увазі довгих, тужних процедур і додаткових витрат. Якщо сторонам вдалося домовитися - прекрасно. Якщо немає, доведеться звертатися до суду. Як це зробити читайте в інших наших матеріалах.

На скільки стаття була корисною?

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і групу Fb , Якщо хочете отримати достовірну інформацію в правових питаннях.

Чи можна стягнути аліменти без суду - добровільно?
Хто має право подати на аліменти?
Що таке договір про сплату аліментів на дитину?
Хто може укладати угоду про аліменти?
Як оформити договір на добровільне перерахування грошей на утримання неповнолітніх дітей?
Коли складається?
Що містить?
Чи можна стягнути аліменти без суду - добровільно?
Хто має право подати на аліменти?
Що таке договір про сплату аліментів на дитину?