«Енциклопедія Чити»: Повені

  1. До 100-річчя забайкальської енциклопедистика редакція «Чіта.Ру» публікує серію статей на основі матеріалів...

До 100-річчя забайкальської енциклопедистика редакція «Чіта.Ру» публікує серію статей на основі матеріалів «Енциклопедії Забайкалля» . Ми коротко розповідаємо про найбільш відомих читинський будівлях, об'єкти, явища, фрагментах історії, поступово складаючи мозаїку тієї Чити, яку ми знаємо сьогодні. Перший випуск проекту був присвячений будівлі Читинської жіночої гімназії. Тепер - про повені.

Уряд Забайкальського краю закрило проект «Енциклопедія Забайкалля», який за підтримки регіональної влади існував з 1997 року, заявив в квітні один із засновників проекту Михайло Константинов. У відповідній заяві прес-служба губернатора Забайкальського краю повідомила , Що інформація про закриття «Енциклопедії Забайкалля» передчасна і не відповідає дійсності - вона переживає тимчасові труднощі, пов'язані з перезавантаженням. Фактично ж з 2017 року робота над «Енциклопедією Забайкалля" не ведеться, а співробітники науково-редакційного центру звільнилися .

повені - найпоширеніші стихійні лиха в регіоні. У Читі вони виникають в результаті високих дощових паводків на річках Ингода і Чита - як правило, вони формуються після виходу на територію регіону серії часто змінюються південних циклонів. Паводки на Ингоде і Читі спостерігаються практично щорічно, проте більшість з них не призводить до повеней.

Одне з найбільших повеней в історії Чити спостерігалося в 1897 році. Рівень Інгоди в Читі дорівнював 5,76 метра. Вода не тільки затопила Великий Острів, Передмістя, Сінну площа, але також змила полотно залізниці, що будується. Це змусило будівельників Транссибу змінити плани і перенести шляхи на більш піднесену частину міста.

Катастрофічні паводки на Ингоде спостерігалися в 1948, 1969, 1971, 1974, 1980, 1984-85, 1988, 1998 роках.

Інтенсивні опади та одночасний їх стік в басейн Інгоди в липні 1990 року викликали паводок, який став рекордним для ХХ століття за величиною підйому рівня води, висоті максимальних рівнів, глибині затоплення заплави. Опівночі 12 липня він досяг піку - 555 сантиметрів над нулем поста (Нуль посту - абсолютна або умовна висотна відмітка найнижчої точки на водомірному посту). Була затоплена острівна частина Інгодинського району - близько 500 житлових будинків, Інгодінський водозабір, ТЕЦ-2, очисні споруди. Двоє людей загинули на очисних, ще п'ятеро - на дачних ділянках.

Через рік, у липні 1991 року, трапився найбільший в історії паводок на річці Чита, викликаний зливою 17-18 липня з кількістю опадів понад 70 міліметрів. Максимальний рівень 20 липня досяг 3,79 метра, глибина затоплення заплави - 220 сантиметрів. На цей раз постраждали сотні об'єктів Центрального, Залізничного та Інгодинського районів, в тому числі, 24 об'єкти водопостачання, 22 свердловини, об'єкти соцкультпобуту, сотні житлових будинків. Без даху над головою залишилися 2300 сімей. Загальний матеріальний збиток склав 29,06 мільйона рублів.

На початку ХХI століття розроблена обласна цільова програма «Захист від повеней населених пунктів, об'єктів народного господарства та цінних земель на території Читинської області на 2002-21», зокрема, в межах міста укріплені береги Чітінка .

Липневі дощі 2018 року в Читі побили рекорд XXI століття .


Джерело інформації: «Енциклопедія Забайкалля» © . Історичні знімки - проект «Чита - фото з минулого» .

Роман Шадрін 2018-07-09 17:44, 09 липня 2018