Психологи виділили п'ять видів нудьги

Нудьгу відчуває кожна людина. Але мало кому приходить в голову, що ця емоція може бути дуже різною, а також залежати від типу людської особистості. Психологи опублікували статтю в журналі Motivation and Emotion , В якій перерахували п'ять основних видів нудьги.

Дослідницька група під керівництвом Томаса Гьотца ( Thomas Goetz ) З університету Констанц і Педагогічного університету Тургау провела експеримент і зібрала масштабну базу даних. В рамках цього експерименту вчені впродовж двох тижнів по кілька разів на день спостерігали за студентами університетів та старшокласниками.

Психологи помітили, що почуття нудьги не тільки найбільш поширене серед учнів, але ще і варіюється в залежності від типу особистості (від легкого до нагадує стан депресії).

"Нудьга є найбільш поширеною емоцією серед учнів. Її відчувають набагато частіше, ніж радість, насолода, тривогу або гнів", - розповідає Гетц.

Учасники експерименту самостійно повідомляли вченим про те, що їм нудно, а також відповідали на питання про свої позитивні або негативні емоції і оцінювали свій стан, як спокійне або неспокійне. За отриманими даними психологи виділили п'ять типів нудьги і зрозуміли, що ця емоція носить суто особистий характер, тобто її тип залежить від особистості людини.

Перший тип - це байдужа або індиферентна нудьга. Гетц вважає, що це певною мірою корисна і навіть приємна емоція. Наприклад, її відчуває студент, якому належить довгий одноманітний день, на його заняттях не відбувається нічого цікавого. Цей тип нудьги більше нагадує почуття розслабленості, адже найчастіше його відчувають люди, коли лежать на дивані і дивляться телевізор.

До другого типу психологи віднесли калибровочную нудьгу. Людина, яка зазнає даний тип емоції, постійно мріє про щось, але обов'язково про різні речі. Багато хто стикався з ситуацією, коли в голові починають з'являтися різні думки: "Треба б приготувати обід, я голодний, а ще давно не дзвонив бабусі, у неї такий милий кіт будинку живе, може собаку завести? Речі не випрані, і коли ж я наважуся змінити роботу?". Таким людям найчастіше не вистачає мотивації для здійснення хоча б одного з дій, про які він мріє.

Третім типом вчені назвали шукає нудьгу. Ця емоція найкраще характеризується таким діалогом: "Навіщо ти це зробив?" - "Тому що мені було нудно". На відміну від людей, "які страждають" від калібрувальної нудьги, людина, схильна до даного типу завжди сильно мотивований знайти більш цікаве заняття. В такому стані людина може намалювати картину, забратися в квартирі, перемити весь посуд, побудувати картковий будиночок розміром з справжній будинок або ... скоїти злочин.

Реагує нудьга, четвертий тип, виділений психологами, пов'язана з відчуттям безвиході. Якщо ви сидите на нудній лекції, презентації, чиємусь дні народження, але не маєте з якої-небудь причини можливості покинути захід або зайнятися своїми справами. Така ситуація призводить до нудьги, що межує з агресією, і агресія цілком може проявитися трохи пізніше.

Останній, п'ятий тип, дослідники назвали апатичного нудьгою. Цікаво, що відкриття цього типу стало для них сюрпризом. Якщо про інших типах Гетц і його колеги знали і раніше, то ця емоція, більше схожа на стан депресії, виявилася чимось новим. Психологи попереджають, що даний тип небезпечний для психічного здоров'я, може вилитися в важкий стан пригніченості і привести до повної втрати мотивації. До слова, саме відсутність мотивації в деяких важливих ситуаціях і є симптомом наявності апатичного нудьги.

Гетц і його колеги вважають, що складений ними список охоплює всі види нудьги. Проте, вони вже не будуть так здивовані, якщо в нових дослідженнях виявлять і інші підвиди.

Також по темі:
Відео: Жінки нудьгують у шлюбі частіше за чоловіків
Встановлено зв'язок особистості людини і роботи його пам'яті
Занадто милі тварини викликають у людей агресію
Стиль електронного листування розповідає про особистості людини
Читання художньої літератури вчить зчитувати емоції людей

Речі не випрані, і коли ж я наважуся змінити роботу?
Ця емоція найкраще характеризується таким діалогом: "Навіщо ти це зробив?