Інтернет заполонили лже-вакансії

Платна робота. Шахраї наповнили Мережу. фото AFP

За час кризи на сайтах з працевлаштування збільшилася кількість хибних вакансій. За словами головного редактора популярного порталу з працевлаштування www.JOB.ukr.net Віри Ткаченко, від загальної кількості пропозицій від роботодавців в містах-мільйонниках, зокрема в Києві, Харкові, Дніпропетровську, шахрайські становлять 10-15%. Найчастіше їх дуже складно розпізнати, оскільки зловмисники добре імітують свої лжевакансіі під реальні. Експерт розповіла, як вивести нечесних роботодавців на чисту воду і які липові вакансії зараз найпопулярніші.

5 ВІЗЬМЕ ЛЖЕВАКАНСІЙ

1. В оголошенні про роботу обіцяють надзвичайний заробіток, при цьому ніяких особливих професійних вимог до претендента не пред'являють, малюючи перспективу мало не плювання в стелю.

2. Роботодавець робить акцент на певних професійних вимогах, при цьому не запитує ніякого підтвердження кваліфікації претендента.

3. У претендента просять грошей за детальну інформацію про вакансії, за запис на співбесіду або на поштові витрати.

4. На сайті роботодавець не вказує ніяких діючих контактних даних, в кращому випадку - e-mail на безкоштовному хостингу (наприклад, narod.ru, ucoz.ua, ucoz.ru) або мобільний телефон.

5. Роботодавець пропонує високооплачувану роботу, але його сайт заснований на безкоштовному хостингу. Це наводить на думку про те, що у нього не знайшлося і $ 20 на власний домен.

Обіцяти - ще не одружитись

Наведемо кілька яскравих прикладів пропозицій, під якими найчастіше маскуються вимагачі і шахраї.

ОБРОБКА ЕЛЕКТРОННОЇ ПОШТИ. Здобувач відправляє лист з підтвердженням, що його зацікавила вакансія. У відповідь приходить лист (іноді навіть з якимись сертифікатами і ліцензіями), в якому розписуються завдання кандидата - обробка кореспонденції або обслуговування грошових переказів. Все, що потрібно від кандидата, - оплатити створення електронного гаманця з багаторівневою реєстрацією. Як правило, мова йде про 17-18 у.о. (Створення електронних гаманців з нормальним для роботи обсягом операцій, т. Е. Вище 1 рівня приблизно так і стоїть). Але після того як претендент переводить гроші "роботодавцю", зв'язок з ним різко обривається, і в кращому випадку йому надають «гаманець» 1 рівня, який нічого не варто.

ВИЛУЧЕНИЙ БУХГАЛТЕР. Здобувач висилає резюме на цю вакансію. У відповідь приходить лист, в якому йому пропонують зробити грошовий переказ для отримання спецпрограми для бухобліку і якоїсь первинної документації. Йдеться, як правило, про 50 у.о. Після того як гроші переведені, зв'язок з "роботодавцем" обривається.

РОБОТА НА РЕЙТИНГ САЙТІВ. Грошей від здобувача не вимагають, але використовують його в якості дешевої робочої сили, пропонуючи брати участь в роботі з популяризації сайту: більше переглядів - вище його рейтинг. Використовують цю схему і діячі "чорного піару", накручуючи таким чином лічильники сайтів. Делов - сиди і клацай на посилання. За перегляд одного посилання пропонують 0,002 у.о. Тобто, щоб заробити 2 у. е., потрібно переглянути 1000 (!) посилань і витратити багато часу. Як правило, на один перегляд йде 30 секунд (враховується не просто час завантаження сторінки, а робота таймера, який відщіпає час перегляду), на заповнення анкети для вашої реєстрації на сайті - 2-3 хвилини (за це платять трохи більше). Але насправді одному такому сайту "ні про що" за день потрібно забезпечувати не більше 15-20 переглядів від одного користувача. І реальний заробіток становить близько 2-3 центів за день. Зате збір емейл-адрес для спам-розсилок йде повним ходом!

МАЙСТЕРНЯ НА ДОМУ. Найчастіше пропонують збірку ручок, виготовлення конвертів або наклейок будинку. Але виявляється, що першу партію матеріалів потрібно купити за свої гроші. Після того як здобувач перераховує певну суму, роботодавець зникає або матеріали все-таки надсилають, але потім з'ясовується, що готова продукція роботодавцю не потрібна. Буває і таке, що вдома пропонують набирати тексти, обробляти зображення, складати бази даних і ін. Для початку роботи здобувачеві пропонують або відправити SMS з кодом для оплати дзвінка роботодавця, або зробити поштовий переказ за надання інформації для обробки. Після того як гроші перераховані, зв'язок з роботодавцем обривається.

ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ В НОРВЕГІЇ (НА НАФТОВИХ ПЛАТФОРМАХ). Найчастіше обіцяють роботу на нафтових платформах в Північному морі або Північному Льодовитому океані. Насправді представники норвезьких компаній з видобутку нафти і газу дуже дивуються, коли дізнаються про подібні оголошеннях, і запевняють, що ніякого відношення до них не мають. Робота на бурових платформах - одна з найбільш високооплачуваних в Норвегії, умови праці дуже комфортабельні. Щоб отримати її, місцеві фахівці стоять в черзі по кілька років. Та й отримати робочу візу в цю країну практично неможливо: так влада країни дбають про власні безробітних. Перед тим як запросити робочу візу для іноземця, підприємець повинен протягом 3-х місяців до цього публікувати в загальнонаціональних газетах оголошення про вакансії, на яку претендує норвежець. Якщо претендент не знайдеться, тільки тоді власник може почати процедуру збору всіх необхідних документів для працевлаштування іноземця. Шахраї, як правило, користуються необізнаністю претендентів і просять близько 300 євро за попереднє оформлення документів. Як тільки ви їх надішлете, горе-наемщікі зникають з поля вашого зору.

ЗАПРОШЕННЯ В ІНОЗЕМНІ СІМ'Ї. Це оголошення про те, що американська сім'я запрошує людей (частіше - сімейні пари) для роботи гувернерами, доглядальницями, садівниками. Здобувач списується з американцями, і вони повідомляють, що із сотні претендентів вони обрали саме його. Висилають перелік документів, необхідних для виїзду в США, і ненароком повідомляють про те, що для відкриття візи необхідно завести пластикову картку і покласти на неї 300 у. е. Нібито щоб прискорити оформлення візи, пропонують вислати їм електронкою копії документів, в т. ч. і картки з двох сторін. Після знімають з неї гроші і зникають.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram