У центрі нашої Галактики виявлено нескінченність

Альберто Норьєга-Креспо і його колеги з NASA виявили в центрі Чумацького шляху щільне кільце газу діаметром понад 600 світлових років, за формою нагадує математичний знак нескінченності. Можливо, "винуватицею" цього є сусідня Туманність Андромеди, якої, за словами вчених, незабаром доведеться зіткнутися з нашою Галактикою. Альберто Норьєга-Креспо і його колеги з NASA виявили в центрі Чумацького шляху щільне кільце газу діаметром понад 600 світлових років, за формою нагадує математичний знак нескінченності

Фото: AP

Європейсько-американський супутник Herschel зараз веде спостереження на субміліметрових хвилях, здатних проникати крізь щільні газопилові хмари, "ховають" від нас центр Чумацького шляху.

"Спостереження цій галузі галактики в ІК-діапазоні проводилося вже безліч разів, - розповідає доктор Норьега-Креспо. - Але коли ми поглянули на знімки високої роздільної здатності, зроблені в субміліметровому діапазоні зондом Herschel, стало абсолютно очевидним, що вона оточена величезним кільцем газу".

Але найбільшим сюрпризом для дослідників стало те, що хмара холодного газу виглядало як лежить на боці вісімка, яка в математиці, як відомо, є символом нескінченності. При цьому з'ясувалося, що скручений центр структури трохи зміщений щодо центру галактики і доводиться на область її перемички, що є областю скупчення яскравих зірок і оточеній ще більшим газопиловим кільцем. Про форму останнього поки судити не можна. Більш того, додаткові спостереження, зроблені японської радиообсерватории Nobeyama, показали, що "вісімка" рухається з постійною швидкістю відносно іншої ділянки Чумацького шляху.

Учені поки не можуть чітко відповісти на питання, яким чином у спіральних галактик з'являються структури таких "химерних" форм. Існує гіпотеза, що вони утворюються в результаті гравітаційних взаємодій з іншими галактиками. Зокрема, що стосується Чумацького шляху, то тут може впливати сусідня Туманність Андромеди, яка знаходиться в процесі зближення з нашою Галактикою. Швидкість цього зближення - 120 кілометрів на годину. І рано чи пізно вони зіткнуться. Що ж тоді станеться?

Читайте також: Зіткнення галактик: передісторія і наслідки

Астрофізики Томас Кокс і Абрахам Леб зуміли побудувати математичну модель цього майбутнього події. Суть її полягає в наступному - коли виникло наше Сонце, кажуть вони, тобто 4,7 мільярда років тому, Туманність Андромеди перебувала від Чумацького шляху на відстані 4,2 ​​мільйона світлових років. На сьогоднішній день воно становить 2,6 мільйона світлових років, причому швидкість зближення між двома галактиками постійно зростає.

На сьогоднішній день воно становить 2,6 мільйона світлових років, причому швидкість зближення між двома галактиками постійно зростає

Фото: AP

Спочатку галактики кілька разів зачеплять один одного "боками", а потім, десь через два мільярди років, зіллються в єдине ціле - масивну еліптичну галактику без спіральних рукавів.

В результаті утворюється гігантське скупчення зірок, які будуть хаотично роїтися навколо загального центру. У центрі ж виникне система з двох надмасивних чорних дір, в які перетворяться колишні центри двох галактик. Вони стануть все більш активно поглинати матерію, яка, розганяючись поблизу чорних дір, стане випускати потужні гамма-промені. Якщо в найближчих зоряних системах мешкають живі істоти, вони неминуче загинуть ...

Крім того, поруч з чорними дірами будуть сформовані потужні джети - релятивістські струмені матерії, що викидається з їх полюсів. У місцях зіткнення джетів і газопилових хмар виникнуть яскраві скупчення молодих масивних зірок.

Імовірність того, що в процесі цього злиття наше Сонце буде викинуто в міжзоряний простір, за словами вчених, становить 12 відсотків. Але не виключено і те, що Сонячна система буде повністю захоплена Туманністю Андромеди - ймовірність цього дорівнює трьом відсоткам.

Однак найбільш імовірний наступний сценарій: Сонячна система буде викинута на периферію нової галактики, в область, що оточує її дифузного газової хмари - гало. При цьому вона буде перебувати на досить безпечній відстані - не менше 100 тисяч світлових років - від галактичного центру.

Читайте також: Нам загрожують зірки-терористи

Якщо говорити про терміни, то знову утворилася галактика (Кокс і Леб пропонують назвати її Мілкомеда (Milkomedae) - похідне від Milky Way, Чумацький шлях, і Андромеда, Andromedae) остаточно сформується через сім мільярдів років, якщо рахувати з сьогоднішнього дня. Правда, на той час Сонце вже пройде заключні етапи своєї еволюції, перетворившись спочатку на червоного гіганта, а потім в остигаючого білого карлика, так що життя на Землі навряд чи збережеться.

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Що ж тоді станеться?