Безцінна "старина": Як шахраї продають москвичам підроблені царські монети

Фото: ТАСС / Володимир Мусаелян

У столиці активізувалися шахраї, які продають городянам підроблені старовинні монети. Вони пропонують перехожим купити "сімейну колекцію" за ціною від 1 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за монету. Насправді ж підробки не варті і 100 рублів, але довірливі покупці дізнаються про це занадто пізно. Нумізмати повідомляють про те, що щодня в великі компанії за оцінкою монет звертаються відразу кілька жертв ділків.

Як розпізнати шахрая і відрізнити справжню старовинну монету від підробленої, розбирався кореспондент M24.ru.

Антиквари зазначають, що це перша масштабна хвиля торгівлі підробленими старожитностями в столиці. Такої кількості ділків і таких якісних підробок в місті ще не було. "Продажі" почалися приблизно з січня 2015 року.

Зустріти афериста з "скарбом" можна де завгодно: в провулках, біля метро і великих торгових центрів. Щоб привернути до себе покупця, шахраї користуються різними легендами. "Вони можуть грати звичайного невпевненого в собі громадянина з якимсь нальотом маргінальності, що шукає антикварний магазин або ломбард, алкоголіка, якому потрібно похмелитися, гастарбайтера, який взагалі не розуміє, що у нього за цінності в руках", - розповів співзасновник Антикварного проекту "Будинок- музей "Іраклій Месхі. Шахраї підкреслюють свою невпевненість, створюючи відчуття, що хочуть продати монети, але думають як би не продешевити.

"Уже пару раз натикався на людину з" миколаївським рублем "на Першотравневій. Причому, він починав з пропозиції його проконсультувати -" Ви не знаєте що це? ", - пише в соціальній мережі Facebook москвич Олег Василик .


В якості жертви аферисти обирають зовні інтелігентного і платоспроможного перехожого. Після "роздумів" вони призначають ціну: зазвичай 1,5-3 тисячі рублів за одну монету. "Бували випадки, що продавали і по 5 тисяч рублів, але якщо поторгуватися то і за 1000 віддадуть", - зазначив Месхі.

Колекція підроблених монет, куплена у одного з аферистів Фото: Іраклій Месхі

При цьому шахраї намагаються не продавати монети по одній, пристроюючи відразу всю свою "колекцію", яка може складатися з трьох, п'яти, семи і більше монет. "Деякі окрилені покупці уточнюють, чи немає ще подібних" цінностей "на продаж. Тоді продавець зітхає і дістає з кишені ще штук тридцять, примовляючи" це хотів дітям залишити, але так і бути ", - розповів антиквар.

"Мені запропонували купити три великі монети біля торгового центру" Мега. Теплий стан ", чоловік обіцяв віддати" колекцію "за півціни. Я відмовилася", - розповіла мешканка столиці Василина Романова.


Реальна собівартість підробок, вироблених в Китаї, не перевищує одного долара. Коли вони тільки з'явилися в Росії їх продавали оптом по 50-70 рублів за штуку ", - пояснив Месхі.

За словами експерта, аферисти пропонують своїм жертвам підробки тільки вітчизняної "старовини", як правило, XVIII-XIX століття. "Вони ближче обивателю: на них пізнаваний герб і профіль імператора. До того ж, набагато простіше пояснити знайдений" скарб "старовинних російських монет ніж іспанських або американських", - додав він.

Підробки можна знайти не тільки в столиці, але і в Криму. Користувач Facebook Тетяна Яковлєва пише про те, що копії старовинних грошей вона виявила на пляжі. Там їх продавав торговець знахідками, який стверджував, що весь свій товар він відкопав у місцевих пісках. Монетки він пропонував туристам по 5 тисяч за штуку.


Месхі застерігає жителів столиці від скупки монет на вулицях міста. "Звичайно, не всі монети, що продають звичайні люди, фальшиві, але наївно думати, що людина буде просто бродити з предметами сімейної колекції і в результаті віддасть все за безцінь", - заявив він. Вартість оригінальних старовинних монет має широкий діапазон, але в будь-якому випадку значно перевищує призначену аферистами за копії ціну. Гроші XVIII-XIX століття на ринку колекціонерів продаються за десятки, а, іноді, і сотні тисяч рублів.

Експерт компанії "Російська монета" Дмитро Рекечинский заявив, що зараз в столиці почастішали випадки шахрайства з продажем підроблених старовинних монет. "До нас щодня звертаються кілька жертв недобросовісних продавців", - повідомив він.

Рекечинский дав москвичам кілька порад, як відрізнити копії старовинних монет від оригіналів:

  • монету можна перевірити за допомогою магніту. Зараз аферисти вже не приділяють такої уваги якості репліки, і підробки часто магнитятся;
  • визначити підробку можна по товщині: у копій царських монет вона зазвичай більше, ніж у оригінальних;
  • у якісних копій на гурті (бічній грані монети) часто є лінія склеювання, оскільки їх виготовляють литтям, а не карбуванням;
  • можна перевірити монету на те, карбована вона або лита. У литий копії букви і малюнки більш розмиті. Букви і малюнки на гурті "скачуть" і погано продавлені.

Аферисти можуть продавати не тільки копії рідкісних царських і радянських грошей, але і підробки під недорогі: рублі Миколи Другого, рублі 1924 роки (перший рік карбування радянської монети), радянські полтиники і дрібні монети 1920-х років, додав експерт.Причому, він починав з пропозиції його проконсультувати -" Ви не знаєте що це?