ЯК ПОВЕРНУТИ ДЕПОЗИТ ЧЕРЕЗ СУД - практичне керівництво. Частина 1: Збираємо докази для подачі позову в суд «Погляд юриста

Ще недавно питання повернення депозитних вкладів в судовому порядку здавався чимось зі сфери фантастики. І справді - адже як можна довіряти свої гроші банку, забрати гроші з якого можна тільки через суд? Ну як такий банк може розраховувати на місце в якихось там рейтингах, прочитавши які "маленький українець" вирішить довірити саме йому те дорогоцінне, що він збирав, берег, плекав, і що по якомусь непорозумінню так і не змогло забрати у нього держава?

... і раптом, в життя "маленького українця" увійшов криголам "Всесвітній Фінансовий Криза" ...

Мені здається, що якби не пріснопам'ятне постанову Нацбанку №319 , То нічого б такого і не було. В першу чергу через те, що вчорашньому "стабільному і дуже надійному" банку було б не просто погодитися на те, щоб увійти в ряд маргінальних банків з сумнівною репутацією, які на стільки наплювали на себе, що вирішили піти на прямий конфлікт зі своїми вкладниками і не видавати їм вкладені ними гроші. В такому випадку про нього б написали всі газети як про щось кричуще, а це в свою чергу призвело б до того, що і так не блискучі справи банку погіршилися б зовсім.

Але тут з'явився Нацбанк, який прийняв весь удар цього негативу на себе, і своєю постановою надав цьому явищу масовості, через що банки отримали унікальну можливість «не віддати депозит" не тому, що немає грошей, а тому що їм заборонили. А злим і неповноцінним стало прийнято вважати не банк "А" - визнаний лідер рейтингу народної довіри, а Національний банк України який насильно змусив банк "А" не видавати гроші вкладникам.

До слова сказати, цією постановою банками не тільки заборонили видавати депозити, а й піднімати процентні ставки за кредитними договорами, але про те, як цей припис Нацбанку виконувалося самими банками ми всі прекрасно знаємо.

Але це вже лірика. У сухому залишку ж отримали ситуацію, коли всі банки як один перестали повертати депозити з метою "державної доцільності".

І саме з цього моменту і почала формуватися в Україні ще недавно здавалася немислимою "Практика з повернення депозитних вкладів юридичним і фізичним особам". І виросли цілі полчища фахівців (іноді вони називають себе гучним ім'ям "антиколектори"), які за невеликий відсоток від суми депозиту (як правило це 2 - 5% суми боргу) і за умови обов'язкової передоплати готові взяти на себе цей тягар - підготувати позов про стягнення депозиту і сходити кілька разів на судове засідання.

В принципі, складно не погодитися з тим, що для того, щоб позитивно вирішити питання в суді потрібен хороший судовий юрист. Але в цілому, як мені здається, тут можна і заощадити, і все зробити самостійно, але про це трохи нижче.

Справа в тому, що справи про стягнення з банку суми депозиту не відносяться до справ високої складності. Тут і справді все на поверхні - є борг, борг не сплачено, а значить підлягає до стягнення. Хоча є нюанси, розповісти про які варто окремо.

Словом, усвідомлення того, що далеко не кожен може дозволити собі в цей складний кризовий час оплатити послуги юриста (а хороший юрист добре і варто), але при цьому правильно зроблену позовну заяву і розуміння основних моментів судового процесу є половиною справи, і спонукало на написання цього поста. Тут я постараюся дати кілька корисних порад "для чайників" щодо того, як оформити позовну заяву про стягнення грошей, як правильно вибрати суд в який подавати позов, як заплатити судовий збір ітд. і т.п. І якщо хоч один скористається нашими порадами - я буду тільки радий.

Перш ніж починати викладати зроблю застереження: все що нижче описано буде стосуватися тільки депозитних вкладів ФІЗИЧНИХ осіб. Що стосується депозитів вкладених підприємствами, то там все може бути принципово інакше.

Отже, почнемо по порядку.

1. Підготовка до подачі позову.

Перед тим, як подавати позов до суду нам потрібно зібрати необхідний пакет документів.

Що сюди включається.

а) договір банківського вкладу (депозитний договір) - це той документ, на підставі якого вносилися гроші в банківський депозит. У ньому, як правило, вказані сума депозиту, відсоток під який вносилися гроші, і, найважливіше для нас в даному випадку, умови дострокового повернення депозиту і порядок вирішення спорів (про цю важливості трохи нижче);

б) квитанції про внесення грошей за депозитним договором - підтвердженням того, що за договором банківського вкладу вами дійсно вносилися гроші є квитанції з відміткою банку про прийняття грошей. У квитанції в графі "призначення платежу" ( "призначення платежу") обов'язково має бути посилання на договір банківського вкладу, за яким Ви будете судитися (див. Попередній абзац). І якщо номер депозитного договору, зазначеного в квитанції, не збігається з номером договору за яким передбачається стягувати гроші, то значить потрібно шукати або інший договір або іншу квитанцію;

в) лист (заяву) про дострокову видачу депозиту з обов'язковим підтвердженням отримання цього листа банком.

Лист не повинно бути складним. Юридично для повернення депозиту достатньо одного речення: "прошу на підставі пункту ______ договору № _____ від" ___ "_____ 200__ року і статті 1060 Цивільного кодексу України видати мені суму депозиту і нарахованих на нього відсотків достроково" [послатися на пункт договору який передбачає дострокове повернення депозиту].

Потрібно обов'язково уважно вивчити пункт депозитного договору про дострокове повернення депозиту, де можуть зазначатися особливі вимоги які повинні враховуватися в заяві або порядок його подачі банку. Наприклад, якщо в договорі написано, що в заяві має бути зазначена дата видачі вкладу, яка не повинна бути меншою двох банківських днів з дати подання заяви, то потрібно в цю заяву вписувати цю дату з запасом, щоб банк потім в судових засіданнях не посилався на порушення Вами порядку дострокового отримання вкладу.

Для того, щоб отримати підтвердження про отримання листа потрібно перш ніж йти в банк зробити копію цього листа і взяти її з собою. У банку подаючи заяву про дострокове повернення депозиту потрібно вимагати, щоб співробітник банку розписався про його прийняття на Вашій копії, поставив дату отримання і обов'язково поставив штамп банку (або його відділення в якому укладався договір) на Вашій копії цієї заяви. Наявність відбитка штампа на копії обов'язково, бо в іншому випадку банк може заперечувати проти того, що він отримував цей лист, і посилатися на те, що лист був прийнятий не банком, а громадянином Івановим Іваном Івановичем, який і розписався про його отриманні.

Якщо банк з якихось причин відмовляє в тому, щоб підтвердити отримання листа так, як це зазначено в попередньому абзаці, лист потрібно відправити поштою. Бажано, щоб не виникало зайвих питань, заяву відправити цінним листом - на будь-якому поштовому відділенні можуть видати бланк опису вкладення в цінний лист в якому потрібно записати "заяву про дострокове повернення депозиту за договором № ______ [вставити номер договору]". Решта розкажуть на пошті. Так само варто оформити повідомлення про отримання листа - в такому випадку можна буде точно знати коли лист було отримано банком.

г) відповідь банку на лист про дострокове повернення депозиту (якщо такий був).

Як правило, банки відправляють вкладникам типові відмови у видачі депозитного вкладу з посиланням на одну з постанов Нацбанку. Якщо така відповідь була - це вже добре. Принаймні ви знаєте на чому банк буде будувати свій захист в суді, а так само не доведеться якось доводити факт Вашого звернення до банку за поверненням депозиту.

Маючи на руках відповідь банку можна буде направити йому ще один лист в якому висловити свою незгоду з діями банку і попередити, що будете скаржитися в суд. Навряд чи така петиція якось злякає банк, але тим не менше всі моральні питання ви з себе знімете - ви пробували максимально безболісно врегулювати це питання, але банк вас не зрозумів, не врахував, що не оцінив ...

У разі, якщо банк не відповість, то в цьому немає нічого страшного. Просто при подачі позову в суд потрібно буде докласти крім листа ще й докази його відправки банку, про які ми розповідали вище (копія листа з відміткою банку про його прийняття або копія листа, бланк опису вкладення і квитанція поштового відділення про відправку).

Вище перерахованих доказів буде достатньо для обгрунтування своїх вимог про дострокове повернення депозиту перед судом. Звичайно, кваліфікований юрист зможе знайти що додати виходячи з конкретних обставин, але все одно основними доказами залишаться саме ті, про які говорилося вище. У будь-якому випадку, суть доказування зводиться до того, щоб підтвердити наявність у банку боргу перед вами (договір + квитанція про внесення грошей), а так само підтвердити те, що термін виплати цього боргу настав (лист з доказом отримання його банком).

Підготувавши цей пакет документів, можна вважати, що підготовчий етап збору доказів пройдений, і тепер потрібно вибирати суд, в який звертатися.

2. Вибір суду для подачі позову.

Насправді існує наскільки способів подачі позову: звичайне (класичне) судочинство, і третейський розгляд справ.

Коротко розповімо про їх відмінностях.

згідно Закону про третейські суди , Третейським судом є НЕДЕРЖАВНИЙ орган, який сторони договору можуть самостійно обрати в якості арбітра для розгляду спорів між ними. Іншими словами, третейський суд є приватним органом вирішення спорів.

Основною відмінністю третейського суду від звичайного суду є те, що прийняте третейським судом рішення є остаточним і підлягає оскарженню тільки в дуже рідкісних випадках - на стільки рідкісних, що я особисто такі випадки не зустрічав. (Кому цікаво - можуть вивчити статтю 51 Закону ).

Як правило банки умови про третейський розгляд спорів включають в кредитні договори - там і ризики вищі, і вірогідність виникнення суперечок значніша. Однак трапляються випадки, коли умови про третейський розгляд вносять і в депозитні договори.

У разі, якщо ваш депозитний договір містить умову про третейський розгляд, то в такому випадку звернення в звичайний суд не дасть належного результату:

Згідно зі статтями 130, 207 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК) в разі, якщо між сторонами укладено договір про передачу спору на розгляд третейського суду суд виносить ухвалу яким залишає подану позовну заяву без розгляду, і роз'яснює де можна знайти третейський суд.

Так що якщо в договорі написано, що всі суперечки вирішуються, наприклад, "у Постійно діючому третейський суді при Асоціації українських банків согласно з регламентом даного третейський суду", то вибору у вас, швидше за все не буде, а значить потрібно звертатися саме в цей третейський суд.

Класичне судочинство полягає в розгляді справ звичайними районними судами.

Позовна заява подається до суду першої інстанції, який ще називають місцевим або районним судом. І при подачі позову велике значення має той конкретний районний суд, в який потрібно звертатися, адже їх і справді величезна кількість.

Про те, як вибрати правильний суд ми розповімо нижче.

Отже, при виборі конкретного суду потрібно враховувати норми глави 1 розділу III ЦПК України (Статті 107-117).

Згідно із загальним правилом, позови пред'являються за місцем знаходження відповідача. У нашому випадку це означає, що позов про стягнення депозиту повинен подаватися в той районний суд, на території якого знаходиться головний офіс (юридична адреса) банку з яким полягав депозит. За рідкісним винятком, більшість цих головних офісів знаходяться в Києві, тому і позови повинні подаватися до відповідних районних судів.

Однак, стаття 110 ЦПК України робить з цього правила винятки: відповідно до пункту 7 статті 110 позови, які виникають з діяльності філії або представництва юридичної особи, можуть пред'являтися також за місцем знаходження цієї філії або представництва.

На практиці це означає, що якщо договір банківського вкладу укладено з філією або регіональним представництвом банку (про це вказується в самому договорі, а так само в квитанції про прийняття грошей на якій міститься найменування відділення), і саме ця філія або представництво відмовилися повернути вклад, то такий спір може бути розглянутий за місцем знаходження філії. Адреса філії вказується в розділі підписів.

Так що можна говорити, що у вкладника при виборі районного суду до якого подається позов є альтернатива: подавати позов в той район, де знаходиться головний офіс банку або ж в той, де знаходиться регіональне представництво яке безпосередньо гроші приймало.

3. Вибір порядку розгляду судової справи.

Існує два основних порядку в якому може бути розглянута справа про стягнення заборгованості: позовне провадження та наказне провадження.

Наказне провадження це спрощений процес розгляду справи, по якому можуть стягуватися безперечні заборгованості. Наприклад, якщо людина позичив якусь суму грошей, а йому у встановлений термін ці гроші не повернули, то така справа може бути вирішено саме в наказовому порядку.

Але якщо піднімається питання про стягнення відсотків, пені, неустойки, тобто виникає предмет спору про суму боргу, то зрозуміло, що наявність такого спору не дозволяє визнавати борг безперечним, а значить не може розглядатися в наказовому виробництві. Отже, в наказовому порядку можна добитися стягнення тільки суми основного боргу, тоді як стягнути відсотки в такій справі неможливо.

Основною перевагою наказного провадження полягає його швидкість, так як в ньому навіть судові засідання не проводяться: ми звертаємося до суду видати наказ, і суд самостійно вивчивши документи його видає. Але для того, щоб скасувати такий наказ достатньо, щоб банк протягом 13 днів з дати отримання наказу написав формальне лист до суду про свою незгоду з наказом. При чому банк може навіть не мотивувати свою незгоду, а для скасування наказу достатньо написати одну тільки строчку: "я не згоден з винесеним судом наказом і прошу його скасувати".

Мені здається, що мало який банк погодиться зі спрощеною процедурою стягнення з нього грошей, тому використання наказовий форми повернення депозиту в кінцевому підсумку може призвести тільки до затягування процесу і безглуздої витрати грошей на судові витрати.

Саме тому варто відразу йти за загальною схемою позовного провадження, коли подається позовна заява до суду, суддя приймає його до виробництва, призначає слухання з викликом сторін і сторони приходять до суду щоб обгрунтувати свою правоту або НЕ правоту.

4. Розрахунок суми боргу банку перед вкладником.

Не секрет, що сума боргу банку складається як з суми безпосередньо вкладу, так і відсотків під які він вкладався. І для визначення суми боргу обов'язковий правильний розрахунок суми відсотків, які банк повинен заплатити.

Для підрахунку можна привернути знайомого економіста, або просто студента-школяра який досить близько знайомий з математикою і знає як користуватися калькулятором і рахувати відсотки.

Алгоритм розрахунку береться з самого договору банківського вкладу, але при цьому потрібно звертати увагу на передбачені договором умови дострокового повернення депозиту - договір може встановлювати інші, менші розміри ставок по депозитах у випадках їх дострокового повернення, і їх при розрахунку так само потрібно враховувати.

Словом тут більше математики, ніж права, тому юристу тут зупинятися особливо не варто.

Наступний пост цілком присвятимо підготовці тексту позовної заяви, вкажемо на що варто звертати увагу при його підготовці, а так само розповімо як платити мито і збирати документи для позовної заяви .

Третя частина цього самовчителя цілком присвячена нюансам, пов'язаним з мораторієм і його впливом на судові процеси про стягнення депозитів .

Крайняк Юрій І справді - адже як можна довіряти свої гроші банку, забрати гроші з якого можна тільки через суд?