Податкові відрахування - скільки і як можна повернути грошей назад

 1. Що таке податкове вирахування
 2. Види податкових відрахувань
 3. стандартні
 4. соціальні
 5. майновий
 6. ІВС
 7. Хто має право на отримання вирахування
 8. Як повернути податок
 9. На закінчення

Податкові відрахування - це можливість отримати гроші від держави, або не платити податки частково або навіть повністю. Розмір податкового відрахування залежить від двох чинників: ваших доходів і понесених витрат за певними категоріями. Найвідоміший - це майнове податкове вирахування, за яким можна повернути до 260 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в деяких випадках навіть більше. Однак є категорії інших податкових пільг для громадян, про які мало хто знає і відповідно не отримують гроші за ним.

Що таке податкове вирахування

Для початку давайте простою мовою пояснити, що являє собою податкове вирахування і чому держава повинна вам повертати гроші. Багато хто цього не розуміють або не зовсім точно представляють саму процедуру повернення.

Всі ми працюємо і платимо податки. Держава, «стурбований» турботою про населення, автоматично утримує з нашої зарплати прибутковий податок в розмірі 13%. Вірніше, робить це сам роботодавець і перераховує гроші в бюджет. У підсумку на руки ви отримуєте вже «чисту» суму, після сплати податків. Крім цього податок утримується на будь-які інші доходи фізичних осіб, але тут сам одержувач доходу зобов'язаний сплачувати податки. Але не буде вникати в це, а розглянемо простий випадок отримання єдиного доходу у вигляді заробітної плати.

Загальний сукупний дохід утворює оподатковувану базу з якої повинен бути сплачений 13% податок.

Приклад. Щомісячна зарплата 50 тисяч в місяць або 600 000 на рік. Це і є база оподаткування. З неї щомісяця утримується 13% податок. В результаті з первинних 50 000 - щомісяця на руки ви отримуєте 43 500, а 6 500 рублів йде в бюджет у вигляді прибуткового податку. За рік отримуємо 522 000 чистого доходу і 78 000 у вигляді сплачених податків.

За рік отримуємо 522 000 чистого доходу і 78 000 у вигляді сплачених податків

У деяких випадках не весь дохід підлягає оподаткуванню. Базу оподаткування можна зменшити і тоді 13% буде братися з більш низькою суми і ви будете платити менше податків. У цьому допомагає податкове вирахування.

Податкові відрахування - це сума, на яку зменшується оподатковуваний база.

Якщо ви понесли витрати по деяким категоріям, встановленими законодавством, наприклад оплата за навчання дитини, то ви маєте право зменшити ваш сукупний річний дохід на цю суму. І саме з цієї суми ви повинні платити 13% податку. Але так як з вас щомісяця утримується «по повній», то в підсумку в кінці року виходить надміру сплачений податок. Саме його ви і можете повернути назад.

Важливо розуміти, що повернення податків це право громадянина, але не обов'язок держави. Просто так, ви нічого не отримаєте назад. Для цього потрібно зробити ряд дій, але про це нижче.

Приклад. Дохід за рік 600 000 рублей. Прибутковий податок складе 78 тисяч. Протягом року була проведена оплата за навчання - 100 тисяч рублів. Ця стаття витрат потрапляє під категорію податкових відрахувань. Тому загальна база оподаткування може бути знижена на цю суму і складе 600 000 - 100 000 = 500 000 рублів.

Саме з отриманої суми і повинен братися прибутковий податок, який буде дорівнює в даному випадку 65 000 рублей.

Різниця в 13 тисяч (78 000 - 65 000) має бути повернуто від держави, як надмірно сплачена до бюджету.

Види податкових відрахувань

Держава не надто щедру, що стосується виплат і відповідно повернення грошей назад з казни. Тому кількість податкових відрахувань можна по пальцях перерахувати. Їх умовно можна розділити на 4 категорії:

 1. За умовчанням.
 2. Соціальні.
 3. Майнові.
 4. Інвестиційні.

У всіх сенс однаковий - повернення надміру сплаченої суми за ставкою 13%. Відмінності полягають в розмірі максимальних сум, які можна отримати і деяких нюансів по кожному виду відрахувань.

стандартні

Застосовуються до деяких категорій громадян при виконанні одного з певних умов. Наприклад, мають неповнолітніх дітей, дітей-інвалідів, для ветеранів війни, чорнобильців, військовослужбовців, інвалідів. Залежно від категорії змінюється розмір відрахування.

Наприклад, для батьків з неповнолітніми дітьми неоподатковувана сума становить 1 400 рублів щомісяця за кожну дитину. Причому на цю пільгу мають право обидва батьки. 13% з 1 400 рублів становить 182 рубля. Це означає, що кожен місяць ви можете отримувати зарплату збільшену саме на цю суму.

Приклад. При зарплаті 30 тисяч, після стягування прибуткового податку на руки виходить 26 100. Але так як у співробітника є двоє дітей, то він має право на отримання стандартного відрахування. 2 800 рублів його зарплати не обкладається 13% податком. В місяць виходить 364 рубля. У підсумку щомісячна реальна зарплата буде вже більше - 26 464 рубля.

З одного боку гроші не такі вже й великі, але якщо правом скористаються обоє батьків, то за рік може набігти пристойна сума - 8 736 рублів за двох дітей.

Особливість. Податкова пільга враховується щомісяця до досягнення рівня річного доходу 350 тисяч рублів. Після подолання цієї суми - гроші не виплачуються.

соціальні

До соціальних відрахування відносяться витрати, понесені громадянами на лікування або навчання. Максимальна сума податкового вирахування становить 120 000 рублів на рік. Тобто повернути можна не більше 15 600 рублів.

навчання

Право на отримання вирахування має людина, якщо він оплатив навчання за себе, за своїх дітей, братів або сестер.

Особливість. За кожну дитину можна повернути не більше 5 600 рублів (50 тисяч що не обкладається база).

лікування

До даної пільзі відносяться витрати понесені на власне лікування, дружини (чоловіка), своїх дітей (до 18 років) і батьків.

Особливість. У категорії дороге лікування - розмір податкового вирахування не обмежений.

ВАЖЛИВО. Витрати на навчання та лікування об'єднані державою в одну категорію - соціальні відрахування з максимально можливою не обкладається сумою 120 000 рублів. Якщо ви витратили за рік набагато більше, повернути вдасться не більше 13% від цієї суми або 15 600 рублів.

Приклад. Іванов Іван Іванович за рік витратив на лікування 100 000 рублів і оплатив навчання сина - 50 000 рублів. Разом 150 000. 13% з цієї суми становить 19 500. Але повернути він може тільки 15 600 рублів. Сума, що залишилася в 30 000 рублів ніяк не враховується і на наступний рік не переноситься (згоряє). Тобто в наступному році Іванов уже не може претендувати на повернення суми, що залишилася.

майновий

Мабуть найпопулярніший у наших громадян спосіб повернення грошей. Діє при покупці нерухомості, а також земельних ділянок. Ви маєте право повернути 13% від всіх понесених вами витрат, в тому числі і на оплату відсотків по кредиту.

Істотною відмінністю даного вирахування від попередніх є можливість переносити суму боргу з повернення податків від держави на наступний рік. І так до тих пір, поки ви повністю не повернете все покладену вам суму.

Особливість. Максимальна сума податкового відрахування не повинна перевищувати 2 мільйони рублів. На руки ви можете повернути не більше 260 тисяч. Додатково відрахування за відсотками (якщо квартира в іпотеці) становить 3 млн. Рублів або 390 тисяч на руки. Разом - до 650 тисяч можна повертати протягом декількох років.

Якщо протягом одного року ви маєте право на повернення з соціальних та майнових обчислюватись, в першу чергу використовуйте соціальні пільги, а тільки потім повернення за житло.

Приклад. Була куплена квартира за 900 000 рублів. У тому ж році були витрати на лікування в розмірі - 100 тисяч рублів. Разом - є право повернути 13% від 1 мільйона або 130 тисяч. Податків за поточний рік було утримано - 50 тисяч.

На наступний рік потрібно скористатися правом на повернення грошей за лікування 13 тисяч і повернути частину грошей за квартиру - 37 тисяч. Сума, що залишилася по майновому відрахування переноситься на наступний рік і так далі поки не буде виплачена повністю.

ІВС

Відносно новий вид податкових пільг. З'явився на початку 2015 року, для підвищення фінансової грамотності та залучення населення на російський фондовий ринок.

ІВС - це індивідуальний інвестиційний рахунок . Для того щоб мати право на повернення грошей потрібно виконати ряд умов:

 1. вибрати надійного брокера , Який надає доступ московську біржу.
 2. Укласти з ним договір.
 3. Внести гроші на рахунок.
 4. Купити цінні папери - акції, облігації (не обов'язкова умова).
 5. Термін життя рахунки повинен бути не менше 3-х років.

З внесеної вами на ІВС суми ви можете отримати 13% від держави, але не більше ніж 52 тисячі на рік. Вигода очевидна. Крім доходу від цінних паперів, наприклад надійних облігацій, ви додатково отримуєте у вигляді повернення податків. Така подвійна прибутковість забезпечує річний прибуток в 2-3 рази вище, ніж по банківських депозитах.

Приклад. Петров відкрив ІВС на 3 роки Щороку він вносив по 100 тисяч рублів на рахунок і купував облігації федеральної позики з прибутковістю 10% річних. За цей час він може за кожний минулий період повертати по 13% або 13 тисяч щорічно. За 3 роки загальна сума повернення складе 39 тисяч рублів. Додатково дохід за цінними паперами становитиме 64 тисячі за 3 роки. Разом Петров заробив 39 000 + 64 000 = 103 тисячі рублів.

Особливість. Якщо зніміть гроші з рахунку раніше 3-х річного періоду, ви втрачаєте право на повернення 13%.

Хто має право на отримання вирахування

Для того, щоб мати право на повернення податків від держави, навіть при відповідних витратах, потрібно щоб ці податки були сплачені. В іншому випадку повертати не буде чого. У нашому випадку це означає, що людина повинна мати дохід (заробітну плату) з якого утримується прибутковий податок або ПДФО (податок на доходи фізичних осіб).

Є податки - є податкові відрахування. Немає податків - забудьте про відрахування.

До категорій громадян, які не можуть скористатися подібними пільгами відносяться наступні групи:

 • пенсіонери;
 • студенти;
 • безробітні;
 • мами в декреті;
 • інші особи, які отримують різні посібники;

Справа в тому, що весь дохід, ними одержуваний не обкладається налогом.І на руки вони отримують всю суму цілком.

Також не можуть скористатися податковим вирахуванням ІП, так як фактично вони не платять ПДФО.

Це цікаво: Скільки всього податків ми платимо насправді?

Як повернути податок

Після закінчення податкового періоду, а по простому з наступного року, ви можете починати оформляти повернення надміру утриманих податків.

Сам процес повернення грошей виглядає наступним чином:

 • збір і подача документів до податкової інспекції;
 • перевірка документів податкової;
 • переказ грошей.

збір і подача документів до податкової інспекції;  перевірка документів податкової;  переказ грошей

Згідно із законом, термін перевірки податкової декларації не повинен перевищувати 3 місяці з моменту подачі декларації. Ще місяць дається на перерахування грошей на ваш рахунок. В результаті максимальний термін від подачі декларації до повернення податків не більше - 4 місяців. За фактом перераховують раніше.

Необхідні документи:

 • паспорт або інший документ, що засвідчує особу;
 • довідка про сплачені податки за формою 2-ПДФО;
 • декларація 3-ПДФО;
 • заяву на повернення грошей;
 • документи, що підтверджують понесені витрати.

На закінчення

На перший погляд процедура повернення грошей виглядає занадто складною і трудомісткою. Потрібно збирати якісь папірці, заповнювати декларацію, писати заяви, здавати всі в податкову. І якщо з майнових обчислюватись відразу виходить хороша віддача у вигляді декількох десятків або навіть сотень тисяч рублів, які вам можуть повернутися назад, то по соціальним вигода для багатьох не так очевидна.

Деякі люди думають так: «Навіщо мені морочитися над поверненням якийсь там суми в 2-3 тисячі. Так навіть і 5-6 мені погоду не зроблять. Більше сил і часу витрачу на оформлення ».

Можна подивитися трохи інакше на це. Дайте відповідь на 3 прості запитання:

 • Скільки ви заробляєте в день на роботі? А в годину? C урахуванням дороги туди і назад + обід.
 • Яку суму ви можете повернути з бюджету?
 • Скільки часу (годин) ви витратите на подачу декларації (приблизно)?

Тепер просто ділите возвращаемую суму на кількість витрачених годин. Ви отримаєте вартість 1 год вашого часу на повернення податків. Порівняйте його з вашою зарплатою одержуваної за 1 годину.

Наприклад. О першій годині ви заробляєте 200 рублів, а по поверненню податків ціна витраченого часу буде 400 рублів за годину.

Коментарі тут зайві. Ви відразу побачите варто чи ні робити повернення.

А в годину?
Яку суму ви можете повернути з бюджету?
Скільки часу (годин) ви витратите на подачу декларації (приблизно)?