Влад Плахотнюк: людина в тіні

  1. Портрет «Mr. P »
  2. Від «Історії успіху» до «Захопленого держави»
  3. непублічна людина
  4. Політичні шанси тіньового гравця

Сам Влад Плахотнюк раніше заявив, що прийшов в політику не для того, щоб щось брати. «Я прийшов в політику, володіючи вже бізнес-капіталом. Я прийшов, щоб віддавати, а не навпаки », - заявив він в розпал парламентської виборчої кампанії в листопаді 2014 року журналістам VipMagazin .

«Mr. P »або« VP »- Влад Плахотнюк, так західні дипломати, що працюють в Молдові, називають в своєму колі найвпливовішої людини Молдови. Я запитала одного з них, чому саме так? «Це має на увазі, що всі прослуховується, будуть відповідні наїзди, так приємніше і простіше, ніж говорити« Плахотнюк », - каже дипломат, пообіцявши розповісти мені більше на наступний день.

Як правило, люди, що мали справу з олігархом, вважають за краще не говорити про нього навіть на умовах анонімності

Ми домовилися про зустріч, але за кілька годин до призначеного часу він її скасовує, надіславши мені повідомлення з текстом: «Прости, завжди намагаюся допомагати журналістам, але в даному випадку нехай інші допоможуть».

За останні тижні мені довелося зіткнутися з цим не раз. Як правило, люди, що мали справу з олігархом, вважають за краще не говорити про нього навіть на умовах анонімності.

Портрет «Mr. P »

Один з бізнесменів, особисто знайомий з Володимиром Плахотнюком, погодився поділитися своїми спостереженнями. «У нього велика працездатність, cпіт по чотири - п'ять годин на добу. Дуже вимогливий і прагматичний, хоча і запальна. Він проживає паралельно кілька життів, за день проводить десяток зустрічей.

Він проживає паралельно кілька життів, за день проводить десяток зустрічей

Жовтень 2012: Латвійський парламентський комітет з міжнародних справ відвідує Кишинів. CC BY-SA 2.0

Ernests Dinka, Saeimas Kanceleja / Flickr. Деякі права захищені. «Дуже багато читає: у нього в кабінеті багато книг по психології, біографії, мемуари відомих особистостей. Плахотнюк створив для себе звід правил, які не порушує. Наприклад, він ніколи не нападає першим, але помста його жорстока. Він може програти бій, щоб виграти війну. У Республіці Молдова немає людей його рівня », - каже чоловік, який попросив не називати свого імені.

Інтерв'ю журналістам Плахотнюк не дає, в теледебатах не бере, мій запит також залишив без відповіді

Мабуть, мій співрозмовник симпатизує Плахотнюку. Я питаю, чи не бентежить його той факт, що олігарх збирає досьє на людей, таємно записує їх розмови і любовні побачення, щоб використовувати все це з метою шантажу? «На рівні таких людей, як він, це нормально», - коротко відповідає мій співрозмовник.

Чи вважає він помилкою те, що один олігарх тепер контролює майже всі державні інститути Молдови? «Румунські олігархи Діну Патричі, Дан Войкулеску, Сорін Винту контролювали Румунію. Винту, наприклад, контролював країну протягом трьох років, але настав момент, коли він ослаб, і держава його знищило. У якийсь момент цим все закінчується. Я думаю, що Плахотнюк намагається все контролювати, тому що не довіряє людям. Його команда маленька, 5-7 людина з близького кола осіб. Друге коло складається з дуже багатьох і різних людей. Формально вони в його команді, але їх тримає їх особистий інтерес. Ось цим людям Плахотнюк не довіряє », - уклав бізнесмен.

Один з лідерів позапарламентської партії «Прогресивне співтовариство Молдови» Марін Лівадару перший і останній раз зустрічався з Плахотнюком в 2012 році.

Кишинів. (c) Videologia / Shutterstock. Всі права захищені. «Мені говорили: Марін, тобі рано чи пізно потрібно зустрітися з Плахотнюком, тому що в цій країні все вирішує він, - зазначає політик. -О ньому була різна інформація. Багато, хто з ним працював, його дуже хвалили за його майстерні менеджерські якості: у нього шість - вісім телефонів, він працює з ранку до вечора; за те, що він людина слова. А інші розповідали різні історії, починаючи від того, що свого часу він займався сутенерством. Про Плахотнюк дуже багато чуток ».

Зустріч Лівадару з Mr. P організував спільний знайомий, близький до Плахотнюку людина, зараз депутат від демократичної партії Костянтин Ботнар. «Були плюси і мінуси. Як людина, яка отримала виховання в Німеччині, я привчений до пунктуальності. Я багатьох менеджерів бачив. Я бачив вищий склад керівництва концерну «Даймлер-Крайслер», але ніколи люди такого високого рівня не дозволяли собі бути не пунктуальними », - впевнений мій співрозмовник.

У призначений час Марін Лівадару був в приймальні Global Business Center - кишинівської штаб-квартирі Плахотнюка. В очікуванні зустрічі. Там він провів близько 40 хвилин, гортаючи журнали.

«Під час розмови він більше слухав і запитував», - згадує політик. «Мені теж було цікаво дізнатися людини. Я вирішив поговорити про дев'яностих роках, тому що хто ким був, я прекрасно пам'ятаю. Десь хвилин 20 я наполягав на цю розмову. Він уникав давати відповіді, говорив: «Марін, давай залишимо 90-і роки, давай поговоримо про сучасність». Відповіді на свої питання Лівадару так і не отримав.

Сьогодні важко уявити, що ім'я Влада Плахотнюка, людини, якого називають «господарем Молдови», «Ляльководом», ще 7 років тому було зовсім невідомо

В одному зі своїх перших інтерв'ю Влад Плахотнюк розповів, що перші гроші він заробив, «збираючи з хлопцями виноград, виробляючи вино і потім експортуючи його в Росію». На питання журналіста щомісячного журналу «Vip Magazin», чому він вирішив вийти з тіні, олігарх відповів, що на все свій час . «Я вмію програмувати свої дії і етапи життя в цілому. Чому саме зараз? Тому що накопичилося дуже багато чуток і легенд про мене, вони набувають фантастичний характер. Я вирішив покласти край цьому абсурду ».

Минуло майже шість років. Влад Плахотнюк так і залишився в тіні. Інтерв'ю журналістам він не дає, в теледебатах не бере, мій запит також залишив без відповіді.

Від «Історії успіху» до «Захопленого держави»

Сьогодні важко уявити, що ім'я Влада Плахотнюка, людини, якого називають «господарем Молдови», «Ляльководом», ще сім років тому було зовсім невідомо . Більш того, в 2009 році, коли відбувалася зміна влади в Молдові, в ЗМІ не було навіть його фотографії - її не могли знайти ні в інтернеті, ні в архівах редакцій.

Майбутній «господар Молдови» народився 28 грудня 1965 року в родині вчителя. Як розповідають односельці, «батько його відрізнявся строгістю, тому що був главою багатодітної родини», - розповіли журналістам видання його колишні односельці, уточнюючи, що в родині Плахотнюк росло шестеро дітей.

Тим часом, до 2009 року Плахотнюк був уже дуже впливовою фігурою під час перебування при владі комуністів (ПКРМ). З головою партії і тодішнім президентом Володимиром Вороніним на початку нульових його познайомив румунський глава держави Іон Ілієску, про це через десятиліття розповість сам Воронін.

З головою партії і тодішнім президентом Володимиром Вороніним на початку нульових його познайомив румунський глава держави Іон Ілієску, про це через десятиліття розповість сам Воронін

Кишинів. CC kgbbristol / Flickr. Деякі права защіщени.Вскоре після цієї зустрічі Плахотнюк очолив молдавський філія румунської компанії «Petrom», що займається імпортом, а так само оптовим та роздрібним продажем нафтопродуктів. На посаді комерційного директора «Petrom-Moldova» Влад Плахотнюк залишався до 2010 року.

C 2010 року і до сих пір Влад Плахотнюк очолює Асоціацію бізнесменів Молдови. Він ніколи не входив до рейтингу Forbes, хоча, посилаючись на це видання, місцеві журналісти приписували йому капітал до 3 мільярдів доларів.

Весь цей час «Mr. P »вважав за краще уникати публічності

Олігарх не приховує, що володіє медіаімперією: це Prime, 2 Plus, Canal 3 і новинний канал PublikaTV. Минулого тижня видання newsmaker.md з посиланням на свої джерела повідомило, що Плахотнюк придбав ще два телеканали, СТС Mega і Super TV . Журналісти інтернет-порталу rise.md в своєму розслідуванні дійшли висновку, що готелі Nobil, Global Business Center, Codru, медіа-холдинг General Media Group, офіс охоронного агенства Argus-S належать Finpar Invest SRL, а значить Плахотнюку.

Олігархові теж приписують контроль над кількома банками країни. Один з експертів в області економіки, втім, не під запис говорив: «навіщо йому телевізор, якщо він купив пульт від всіх телевізорів». Ці слова - натяк на контроль Плахотнюка над Національним Банком Молдови.

непублічна людина

Весь цей час «Mr. P »вважав за краще уникати публічності. У роки, коли комуністи були при владі, Плахотнюк входив в коло так-званих «мисливців» - групу з п'яти бізнесменів, які вільно або мимоволі поділяли пристрасть президента Вороніна до полювання.

«Увійшов він у це коло не відразу, а завдяки дружбі з сином президента Олегом, якого вмів винахідливо розважити і зацікавити. Спочатку він став потрібним Олегу, а потім і президента », - розповів один з колишніх депутатів від партії комуністів.

Під час президентства Вороніна (2001-2009) Плахотнюк зумів завоювати його довіру. Перш за все, тим, що, на відміну від інших, не був скупим і щедро витрачав гроші на проведення партійних заходів, прийоми делегацій і підтримку партійних ЗМІ.

Перш за все, тим, що, на відміну від інших, не був скупим і щедро витрачав гроші на проведення партійних заходів, прийоми делегацій і підтримку партійних ЗМІ

Жовтень 2012: В. Плахотнюк під час візиту латвійського парламентського комітету з міжнародних справ. CC Wikimedia Commons / Saeima. Деякі права захищені. «Незабаром Плахотнюк став тим, кого вузьке коло осіб з оточення Вороніна стали кликати« гаманцем партії ». За свої заслуги він отримував преференції в бізнесі, і з часом ніхто крім нього не міг розібратися, де кінчалися його гроші і починався той самий «гаманець партії», - уточнив колишній депутат.

У 2009 році на зміну ПКРМ до влади в Молдові прийшла коаліція правих партій. Одну з них - Демократичну партію (ДПМ) -Плахотнюк став фінансувати завчасно. У серпні 2010 року, в ефірі телеканалу Publika, голова демократів Маріан Лупу визнав, що Плахотнюк побічно фінансував виборчу кампанію ДПМ .

Коли партія увійшла в правлячий Альянс за європейську інтеграцію (АЄІ), Плахотнюк і вийшов з тіні. До цього часу він вже був великим олігархом - прямим або непрямим господарем десятка фірм, компаній, холдингів, ЗМІ. Члени керівництва Партії комуністів, яка перейшла в опозицію, звинувачували Плахотнюка в тому, що він повів із собою і фінанси партій. Так це чи ні - до кінця не ясно.

Тим часом, олігарх буквально блискавично увійшов у велику політику. За підсумками парламентських виборів 28 листопада 2010 року, він став депутатом парламенту від ДПМ, 30 грудня - віце-головою партії і в цей же день - заступником голови парламенту Республіки Молдови.

Альянс за європейську інтеграцію створювався з метою демократизації Молдови, відходу від авторитарного стилю управління, який склався при Володимирі Вороніна, і інтеграції в Європу. Міністерства і відомства, згідно з так званим «алгоритму», були розділені між членами коаліції.

Однак всередині коаліції зріли серйозні проблеми. Головною з них - було зіткнення інтересів двох олігархів - Влада Плахотнюка і Влада Філата

ДПМ крім іншого дісталися судові структури - Конституційний Суд, Вища судова палата, Вища рада магістратури та Національний центр по боротьбі з корупцією. Партії не приховували свій контроль над державними інститутами. Поділ портфелів було прописано у відкритому угоді про створення коаліції.

Передбачалося, однак, що всі члени коаліції будуть разом працювати на європейське майбутнє Молдови. Тим більше, що нова влада отримала від США і ЄС повну підтримку: Молдова стала отримувати фінансову допомогу, з візитами в Кишиневі побувало безліч важковаговиків світової політики, включаючи канцлера Німеччини Ангелу Меркель і віце-президента США Джо Байдена. Перші дії АЄІ обнадіяли західних партнерів, і за підсумками першого року правління альянсу Молдова авансом була названа «історією успіху».

21 січня 2015: протестуючі перед будівлею парламенту. (c) Roveliu Buga / AP / Press Association Images. Всі права защіщени.Однако всередині коаліції зріли серйозні проблеми. Головною з них - було зіткнення інтересів двох олігархів - Влада Плахотнюка і Влада Філата, тодішнього прем'єр-міністра країни. Вони змагалися за розпорядження бюджетами, доступ до закордонних кредитів, контроль над фінансовими потоками.

Міністерства і відомства, які перебували під контролем партій коаліції, стали діяти не в інтересах держави і суспільства, а в інтересах Плахотнюка і Філата. Міністри питали і виконували вказівки не так глави уряду, а своїх партійних лідерів, у випадку з ДПМ - Влада Плахотнюка.

Навесні 2013 року ця боротьба завершилася розвалом коаліції. Плахотнюк був знятий з посади першого заступника голови парламенту, а Філат був відправлений у відставку за підозрою в корупції.

Все більше і більше державних структур виявлялися під неформальним контролем Демократичної партії за рахунок якого поставлення «своїх» людей, або включення їх керівників в «імперію Плахотнюка»

Конфлікт між олігархами ледь не завершився достроковими парламентськими виборами. Але за допомогою європейських чиновників комісара з питань розширення та добросусідства Штефана Фюле і глави делегації ЄС в Молдові Дірк Шубеля протиріччя вдалося погасити, і в травні була сформована нова коаліція - «Альянс за Європейську Інтеграцію-2». При цьому в новій коаліції вплив ДПМ і разом з нею Плахотнюка посилилося, а вплив Філата і його Ліберально-демократичної партії ослаб.

Все більше і більше державних структур виявлялися під неформальним контролем Демократичної партії за рахунок якого поставлення «своїх» людей, або включення їх керівників в «імперію Плахотнюка». Тема «історії успіху» відійшла на другий план.

В ході чергових парламентських виборів 30 листопада 2014 року ДПМ провела наймасштабнішу і витратну кампанію. За даними експертів, кожен з 19 депутатів, які пройшли до парламенту від ДПМ, "коштував" приблизно в десять разів дорожче за інших.

За даними експертів, кожен з 19 депутатів, які пройшли до парламенту від ДПМ, коштував приблизно в десять разів дорожче за інших

Листопад 2014: Влад Плахотнюк розкриває причини заняття політикою в Економічному клубі молодих бізнесменів, Кишинів. СС Скріншот Youtube. Деякі права защіщени.Однім з красномовних ознак деградації правлячої коаліції став оглушливий скандал зі зникненням з трьох державних банків одного мільярда доларів, що становить приблизно 13% ВВП Молдови.

Коаліція знову розвалилася і з великими труднощами була відновлена ​​на початку 2016 року за допомогою Заходу, а точніше США, однак на цей раз при повному контролі над країною партії демократів

Подробиці афери стали відомі в кінці 2014 року. У причетності до операції був запідозрений колишній прем'єр-міністр Влад Філат і його прихильники. Все скінчилося тим, що восени 2015 року прямо на засіданні парламенту на Філата наділи наручники, а уряд, на чолі з висуванцем ЛДПМ Валерієм Стрільцем, було відправлено у відставку.

Коаліція знову розвалилася і з великими труднощами була відновлена ​​на початку 2016 року за допомогою Заходу, а точніше США, однак на цей раз при повному контролі над країною партії демократів. Посада глави уряду планував зайняти сам Плахотнюк, але під тиском протестів опозиції і громадськості поступився. В останній момент висунув свого протеже Павла Філіпа, який тепер займає пост прем'єра.

Політичні шанси тіньового гравця

В кінці березня цього року закінчується мандат чинного президента Ніколая Тімофті. Для затвердження нового глави держави необхідно голос 61 депутата з 101. Парламентська більшість, яка фактично контролює Плахотнюк, складається з 56 депутатів. Складно уявити, що партія демократів, представлена ​​в парламенті 19 депутатами, не знайде ще 5 голосів для свого кандидата.

Але навіщо Плахотнюку знадобився пост прем'єра, а тепер, можливо, і президента? Є три версії. Перша: Плахотнюк рухається своїм егоцентризмом. Друга: його попросили про це в США. У бесіді зі мною цю версію частково підтвердив один з європейських дипломатів: «з вересня ми чуємо, що краще Плахотнюк, ніж проросійський політик Ренато Вусатий», - говорить він. «Запитайте у Іона Стурзи, чи правда, що він відмовився від боротьби, бо спочатку його підтримували американці, а потім перестали?»

Запитувати колишнього кандидата в прем'єри Іона Стурзу не довелося. Він публічно розповів про причетність США до утвердження уряду Павла Філіпа. «Пані Нуланд приземлилася в Димбовіца і в ході консультацій в Котрочень (в президентському палаці Румунії) скинула бомбу стабілізації», - розповів Стурза, виступаючи на круглому столі румунського аналітичного інституту «Expert Forum», який пройшов 9 лютого в Бухаресті.

«Я розчарувався після конкретної ситуації, коли Румунія і Захід спочатку вирішили не втручатися. Потім, втрутилися, рішення змусити деяких депутатів проголосувати за Плахотнюка, було прийнято на найвищому рівні в Румунії », - заявив Іон Стурза.

«Йому не залишається нічого іншого, як утримувати статус тіньового боса країни і відбиватися від нападок ворогів. Загалом, йому не позаздриш »

Існує, однак, і третя, менш популярна версія - олігархові потрібен імунітет, до того ж не в Молдові, але за кордоном. «Сьогодні ця людина може собі дозволити виїхати без ризику за кордон? Це неправда, що він розумний і не залишає слідів. Фінансові сліди залишаються завжди », - зазначив співробітник дипломатичного корпусу одного з європейських представництв в Молдові.

У 2012 году молдавські ЗМІ повідомілі, что Влад Плахотнюк розшукується Інтерполом. Цю інформацію тоді ж на пресс-конференции спростувалі его адвокати. З представлених документів випливало, що на Кіпрі у нього немає ніяких судових позовів, американський адвокат Вал Гурвіс сказав, що отримав підтвердження з штаб-квартири Інтерполу, розташованої в Ліоні, про те, що «його клієнт не є учасником будь-якого розслідування».

«Геть олігархів «Геть олігархів!» Мітингувальники на вулицях Кишинева, вересні 2015. Фото CC: Bertram Z / wikimedia commons. Деякі права захищені.

«Також я направив лист в Лондонську судову палату від імені Влада Плахотнюка, попросивши, щоб на нашому запиті про те, що Плахотнюк не є обвинуваченим, поставили підпис і печатку. Такий лист ми отримали, це означає, що наш клієнт не є стороною жодного розслідуваної справи », - заявив Гурвіс. Результат запитів до Румунії такий же: у олігарха немає судимості в сусідній країні.

У 2013 році, однак, тодішній міністр внутрішніх справ Дорін Речан підтвердив, що італійське бюро Інтерполу цікавиться Владом Плахотнюком, підозрюючи його в причетності до Солнцевський організованій злочинній групі з Росії. Сам Плахотнюк цю інформацію називав політичною спекуляцією.

Директор щотижневого видання «Панорама» Дмитро Чубашенко вважає, що Плахотнюк прагнув до посади прем'єра для того, щоб використовувати її як трамплін на виборах президента. Навіщо? «Щоб показати, що він теж може бути ефективним менеджером», - вважає журналіст.

«Плахотнюк виявився в дуже складному становищі. Він оточений недругами з усіх боків. Захід не хотів, щоб він став прем'єр-міністром, і не хоче, щоб він став президентом. Головне гасло акцій протесту в Кишиневі - "Геть Плахотнюка!" Після його невдалої спроби висунути себе в прем'єри на нього обрушилися потоки критики в румунській і російській пресі », - прокоментував журналіст для openDemocracy.

Сказати однозначно, чи отримає олігарх президентське крісло, Чубашенко не наважився. «Замість себе йому довелося висунути в прем'єри людину зі свого найближчого кола. Напевно, також доведеться зробити й при обранні президента. Всі зусилля Плахотнюка зайняти перші посади в Молдові провалилися.

«Виходить, що він намагався для інших. При цьому він заробив собі безліч ворогів як всередині Молдови, так і за її межами. Йому не залишається нічого іншого, як утримувати статус тіньового боса країни і відбиватися від нападок ворогів. Загалом, йому не позаздриш. Але видно, йому подобається грати в такі ігри ».

Я запитала одного з них, чому саме так?
Я питаю, чи не бентежить його той факт, що олігарх збирає досьє на людей, таємно записує їх розмови і любовні побачення, щоб використовувати все це з метою шантажу?
Чи вважає він помилкою те, що один олігарх тепер контролює майже всі державні інститути Молдови?
Чому саме зараз?
Але навіщо Плахотнюку знадобився пост прем'єра, а тепер, можливо, і президента?
«Запитайте у Іона Стурзи, чи правда, що він відмовився від боротьби, бо спочатку його підтримували американці, а потім перестали?
«Сьогодні ця людина може собі дозволити виїхати без ризику за кордон?
Навіщо?