Вода для акваріума

Вимірювання кислотності води
фото можна збільшити

вода в акваріумі є одним з основних компонентів. У неї досить багато різних параметрів (кислотність, жорсткість) про які людина практично ніколи не згадує. А ось для риб всі ці параметри істотні. У природі кожен вид акваріумних рибок живе в середовищі з певними параметрами. І при утриманні їх у неволі бажана вода з аналогічними властивостями. На щастя, для найбільш поширених акваріумних вихованців, багато параметрів води не критичні, а дорослі екземпляри досить легко пристосовуються до різних параметрів цього середовища, аби вони були стабільні.

Молекула води, що складається з двох елементів, кисню і водню, розпадається на два іони: позитивний водню H + і негативний OH-. Кислотність, що позначається рН, характеризує концентрацію позитивний іонів водню H +. У нейтральній воді концентрація обох іонів дорівнює, а параметр рН дорівнює 7. У кислому воді значення рН менше 7, а в лужному більше. Значення рН може бути змінено додаванням у воду різних речовин. Наприклад, додавання кислот призводить до зниження рН. Більшість акваріумних риб здатні жити при значеннях рН 6,5-8. Істотним є не стільки саме значення, а різке його зміна.

Така ситуація виникає при пересадці риб. Наприклад, при різкому зниженні рН риби перестають рухатися, як би завмирають, і через деякий час гинуть. У зоомагазинах можна купити найпростіші тести на кислотність води. Але висока точність і не потрібна, так як в акваріумі кислотність води протягом доби змінюється в залежності від освітленості . Вночі риби і рослини виділяють вуглекислий газ і рН знижується, а вдень рослини поглинають вуглекислоту і рН підвищується. Такі добові коливання можуть досягати 0,5 - 1. Купувати дорогі електронні прилади для визначення рН для любителя акваріума не доцільно.

Жорсткість води в акваріумі є ще одним важливим параметром. Вона визначається розчиненими в ній мінералами. Накип в чайнику або жорстка біла смужка по межі води в акваріумі і є результат наявності жорсткості води. Вона ділиться на постійну і змінну (карбонатну). Іноді використовують поняття загальної жорсткості, що є сумою перших двох. Солі, що становлять змінну жорсткість, випадають при кип'ятінні води, і саме на чайнику ми їх і бачимо. Звідси і спосіб зниження цього параметра води для акваріума - кип'ятіння.

Жорсткість води в акваріумі, так само як і кислотність потрібно міняти плавно, інакше у риб можуть виникнуть проблеми. Для зменшення жорсткості води можна заливати в акваріум при його запуску кип'ячену воду. У вже запущений, робочий, можна поступово додавати дистильовану воду. іноді під зовнішній або внутрішній фільтр додають торф, що теж призводить до зниження жорсткості. При використанні торфу вода зазвичай забарвлюється в жовтуватий колір. Для збільшення жорсткості води доводиться користуватися харчову соду (бікарбонат натрію) або карбонат кальцію. У зоомагазинах так само можна купити тести на жорсткість води.

У акваріумний воді також розчиняються різні гази. Найбільш істотними для акваріума є кисень, вуглекислий газ і азот. Азот практично не впливає на стан акваріумних мешканців. А ось надлишок вуглекислого газу, який до того ж легко розчиняється у воді, може привести навіть до загибелі риб. Вуглекислий газ з'являється в акваріумі за рахунок дихання риб і рослин. Кисень використовується практично всієї акваріумний флорою і фауною. Це і дихання риб і рослин, розкладання залишків органіки, життєдіяльність бактерій. А ось виділяється кисень тільки рослинами на світлі за рахунок фотосинтезу.

Нестача кисню призводить до затримки розвитку риб, низької стійкості їх до захворювань. Саме тому в акваріумі необхідно садити живі рослини і використовувати аерацію води. Кількість кисню споживаного рибками залежить від виду риб і їх розміру, температури води . Чим вище температура води, тим більше споживається кисню. Деякі види риб, наприклад лабірінтовие, пристосувалися використовувати кисень повітря, захоплюючи його з атмосфери. Таких риб не можна тримати в повністю закритих судинах.

В акваріумному господарстві зазвичай використовують водопровідну воду. Часто це вода містить важкі метали, в кількості, що перевищує санітарні норми. І якщо вони небезпечні для людини, тільки користується такою водою, то для риб, що живуть в цій воді, подвійно. Також небезпечні ці сполуки і для рослин. Але деякі швидкозростаючі рослини, наприклад елодея , Інтенсивно накопичують цинк, і можуть використовуватися для боротьби з важкими металами в акваріумний воді. Водопровідна вода може містити і іржу, особливо якщо в будинку використовуються старі іржаві залізні труби. На іржу так само сильно реагують деякі рослини, наприклад, такі як валліснерія .

На іржу так само сильно реагують деякі рослини, наприклад, такі як   валліснерія

Каламутна вода в новому акваріумі
фото можна збільшити

Для знезараження водопровідної води в більшості випадків використовується хлор. Що б позбавиться від нього, воду перед використанням в акваріумному господарстві, необхідно відстоювати протягом доби. Цю воду вже можна використовувати для підмін в акваріумі. Як часто потрібно міняти воду в акваріумі? Повну заміну зазвичай не роблять ніколи. Частота підміни і обсяг замінних води залежать від розмірів акваріума, наявності та типу фільтрів, виду рибок. В середньому можна вважати, що потрібно замінювати 1/5 об'єму акваріума раз в тиждень.

при першому наповненні акваріума водою , За рахунок бурхливого розвитку бактерій вода протягом першої доби мутніє. В цьому немає нічого страшного. Через кілька днів в посудині почне встановлюватися біологічну рівновагу і вода стане прозорою. Для прискорення цього процесу можна додати трохи води із старого акваріума, з уже сталому біологічним рівновагою.

А ось якщо в старому акваріумі помутніла вода, то це сигнал про неблагополучний стан в ньому. Найчастіше, у початківців акваріумістів, причина в неправильному годуванні гідробіонтів. Рибки так кумедно їдять, і годувати їх хочеться знову і знову. В результаті залишки не з'їденого корму починають розкладатися, розвивається велика кількість бактерій, і вода каламутніє. Ситуація ускладнюється проваленням залишків корму в грунт , Де його не видно.

В цьому випадку боротися з каламутною водою в акваріумі доведеться чищенням. Потрібно видалити залишки корму, можливо навіть просифонить грунт. Підмінити третину води на відстояну водопровідну. І кілька днів не годувати рибок, нічого з ними не станеться.

При годуванні рибок потрібно стежити, що б корм був повністю з'їдений протягом 5 - 10 хвилин. Краще їх недогодувати, ніж перегодувати. Особливо це відноситься до сухого корму, який дуже швидко розкладається. Іншою причиною помутніння води може бути масова підміна води в акваріумі, яка веде до його перезапуску. Знову масово починають розмножуватися бактерії і вода на кілька дні мутніє. Замінювати одночасно більш 1/5 або 1/4 води в акваріумі не варто. Ще одне причиною помутніння води в акваріумі можуть бути риє грунт риби, наприклад сомики . Боротися з цим доведеться інтенсивної фільтрацією води .

Зеленіє вода в акваріумі
фото можна збільшити

Крім того вода в акваріумі може не мутнеть, а зеленіти. Так чому вода в акваріумі зеленіє? Тут справа не в бактеріях, а в зелених мікроскопічних водоростях , Масово розмножилися в домашньому водоймі. Аналогічну ситуацію можна побачити влітку в природних водоймах. Називається це цвітінням води. В акваріумах, в середній смузі, ця проблема зустрічається теж найчастіше влітку. І звичайно, якщо на акваріум днем ​​падає пряме сонячне світло. Провокує цю ситуацію і велика кількість органіки в воді. Боротися з цвітінням доведеться зниженням освітленості акваріума прямими сонячними променями. Так як перенести акваріум зазвичай неможливо, то потрібно тимчасово загородити його від сонця матовим світлопроникним матеріалом. Найпростіше це зробити звичайною калькою. І знову ж таки чистка акваріума з частковою заміною води, що зменшує кількість органічних сполук у воді, службовців їжею для водоростей. Що б не потрапляти в таку ситуацію, при виборі місця для акваріума, його потрібно встановлювати біля стіни перпендикулярної до вікна. Ні в якому разі не можна ставити акваріум на підвіконня.


Повернутися в розділ: " акваріуми "
Інші статті розділу:
грунт для акваріума
фільтр для акваріума
вода для акваріума
компресор для акваріума
запуск акваріума
освітлення акваріума

Як часто потрібно міняти воду в акваріумі?
Так чому вода в акваріумі зеленіє?