Онлайн-каси в 2019 році - новий закон, для ІП при ССО, ЕНВД

 1. Навіщо потрібне ведення онлайн-кас в 2019 році?
 2. Аргументи за і проти
 3. Онлайн-каси в 2019 році: як це буде працювати
 4. Нові реквізити чека
 5. Хто має право не застосовувати онлайн-каси в 2019 році?
 6. Поетапний перехід на онлайн-каси
 7. Очікувана ціна на нову ККТ
 8. Податкові відрахування за онлайн-касу
 9. Реєстрація та перереєстрація, штрафи за порушення
 10. Теж може бути корисно:

Протягом 2017-2019 років переважна більшість індивідуальних підприємців і організацій роздрібної торгівлі зобов'язані перейти на онлайн-каси

Протягом 2017-2019 років переважна більшість індивідуальних підприємців і організацій роздрібної торгівлі зобов'язані перейти на онлайн-каси.

Які особливості їх використання? Наскільки складний буде перехід і наскільки витратним стане придбання самих нових апаратів? З якого моменту вони стануть обов'язковими? Ці та інші питання ми роз'яснимо в даному матеріалі.

Навіщо потрібне ведення онлайн-кас в 2019 році?

Новий закон про онлайн-касах в 2018 році прийнято. Федеральний закон від 03.07.2016 № 290-ФЗ вступив в дію з 15 липня 2016 року. Поки - в тестовому режимі, але з лютого 2017 го він обов'язковий для більшості представників бізнесу, які працюють в сфері роздрібної торгівлі.

Головна причина нововведень - необхідність виведення з тіні тієї частини продажів, які не фіксуються продавцями і, відповідно, бюджет недоотримує податки з цих угод. Плюс відома ситуація з незаконним продажем алкоголю у позаурочні години, яку держава теж давно прагне поставити під контроль.

Згідно з новим законом, роздрібні продавці зобов'язані відтепер застосовувати онлайн-каси при розрахунках з клієнтами. Нові ККТ будуть в режимі онлайн через Інтернет пересилати дані про розрахунки, продажах в місцеві податкові інспекції через посередника - оператора фіскальних даних. З ним торгуючої організації (ІП) доведеться укладати відповідний договір. У цій системі поряд з паперовими будуть формувати і електронні чеки, які передадуть покупцям по електронній пошті.

Ряд організацій та ВП вже протестували нові ККТ в пілотному режимі. В експерименті брали участь Москва, Московська і Калузька області, а також Татарстан.

Аргументи за і проти

Зрозуміло, що для переходу на нову систему розрахунків буде потрібно час, організаційні зусилля, навчання персоналу. Плюс ряд матеріальних витрат: на покупку нових кас, а також на посередницькі послуги операторів-посередників.

Але є у порядку ведення онлайн-кас в 2019 році і ряд переваг:

 • Виручку можна контролювати через інтернет;
 • Час продажу алкоголю також буде підконтрольний;
 • Помилки при розрахунках простіше відслідковувати;
 • Чи не буде необхідності в веденні касового журналу;
 • Споживачі зможуть зручно контролювати свої покупки, витрати;
 • При втраті паперового чека завжди можна знайти його цифровий варіант, що вирішить проблему доказовості багатьох конфліктів;
 • У розрахунках тепер можна буде використовувати зручну сучасну техніку: смартфони та планшети;
 • Витрати на щорічну перереєстрацію і обслуговування кас знизяться.

Онлайн-каси в 2019 році: як це буде працювати

Який механізм? Будь-який продаж буде фіксуватися: в момент, коли продавець (касир) пробиває чек, онлайн-каса автоматично формує фіскальний ознака і відсилає його оператору фіскальних даних. Ця інформація зберігається у оператора. Продавцю відсилається унікальний

номер чека, на що йде близько півтора секунд. Паралельно оператор фіскальних даних передає інформацію про продаж в ИФНС. Оператором-посередником може бути російська компанія, що одержала відповідний дозвіл від держави.

Купивши онлайн-касу в 2019 році, продавець зобов'язаний буде пересилати електронний чек покупцеві на смартфон або електронну пошту, якщо споживач надасть такі дані. На вимогу покупця продавець також зобов'язаний видавати та паперову версію чека, з QR кодом. Отримавши його, покупець зможе через Інтернет перевірити справжність даних про покупку. А також те, чи були ці відомості передані в ИФНС.

Нові реквізити чека

З розширенням функціоналу послуг і у касового чека з'являться нові реквізити. Основні з них такі:

 • система оподаткування;
 • інтернет-адресоператора-посередника;
 • ознака розрахункової операції: прихід або витрата;
 • сумарна цифра розрахунку, з урахуванням ставки і розміру ПДВ;
 • дані про форму платежу: готівковий або електронний, і ін.

Хто має право не застосовувати онлайн-каси в 2019 році?

Застосування онлайн-кас для ІП в 2019 році має і свої винятки. Правда, вони нечисленні:

 • підприємці, що займаються дрібними побутовими послугами типу догляду за дітьми, ремонту взуття та ін .;
 • ІП та організації, які здійснюють продаж велосипедів, взуття та одягу зі шкіри, музичних інструментів, комп'ютерної техніки;
 • продавці морозива, газет, талонів і квитків;
 • ті, хто знаходяться в важкодоступних місцевостях, де немає Інтернету.

Перелік цих територій, відповідно до російського законодавства, повинен затверджуватися на регіональному рівні.

Поетапний перехід на онлайн-каси

Онлайн-каси в 2017-2019 роках впроваджуються в п'ять етапів.

З 15 липня 2016- го по 30 червня 2017 року - на добровільних засадах. Продавець може також призвести в цей період модернізацію наявної каси і перереєстрацію її в податковому органі.

З 1 лютого 2017 го почнеться перехід на систему обов'язкового використання нових ККТ. До 1 липня 2017 можна буде продовжувати застосування старих кас, зареєстрованих до 1 лютого 2017 року. Але податкові інспекції з цієї дати припинять реєстрацію кас, що не відповідають новим вимогам.

З 1 липня 2017 року на новий режим роботу перейде більшість організацій та ВП. Винятками залишаться організації та ВП, які застосовують ЕНВД; ІП на патенті; а також організації та ВП, які здійснюють надання послуг населенню;

З 1 січня 2018 го формування і передача чеків стане допустима виключно в електронному вигляді. Паперові варіанти будуть видаватися покупцям лише на їх прохання;

З 1 липня 2018 го обов'язок застосування онлайн-ККТ поширилася на:

 • платників ЕНВД і ПСН в сфері роздрібної торгівлі і громадського харчування при наявності найманих працівників.

Законом наказано: до 1 липня 2019 роки без нових кас ІП на ПСН і «вмененщікі» можуть працювати, якщо їх при діяльності дотримуються наступні умови:

 • здійснення діяльності в сфері роздрібної торгівлі і громадського харчування, без застосування найманої праці;
 • надання побутових послуг населенню, незалежно від наявності або відсутності найманих працівників;
 • ІП на ЕНВД і ПСН при виконанні зазначених вище умов видають товарний чек, квитанцію або інший документ про оплату на вимогу покупця.

ІП та компанії на ССО, які здійснюють надання послуг населенню, теж має право не застосовувати електронні ККТ до цього терміну, за умови видачі БСО, виконаних друкарським способом.

Очікувана ціна на нову ККТ

Ціна онлайн-каси в 2019 році турбує багатьох. Але, для початку: далеко не всім торговим організаціям доведеться їх купувати. Багато сучасних моделей касових апаратів передбачають можливість модернізації з установкою необхідного програмного забезпечення і фіскального накопичувача. Така модернізація може обійтися, за попередніми даними, приблизно в 4000-5000 рублів.

Ціна нової каси буде залежати від специфіки конкретної моделі. Якісь будуть коштувати близько 17 000 - 30 000 рублів, інші дешевше. Але будуть і багатофункціональні сучасні експериментальні моделі вартістю в 30-40 тисяч рублів.

Про вимоги до нових кас детально можна дізнатися в 4-й статті нової редакції Федерального закону від 22.05.2003 № 54-ФЗ. До вартості кас треба буде додати ціну договору з оператором фіскальних даних. Орієнтовно, за один контрольно-касовий апарат вона складе близько 4000 рублів на рік.

Якщо ви будете реєструвати касовий апарат самостійно, то грошових витрат не буде потрібно. У разі звернення за допомогою в сторонню організацію для отримання послуги з реєстрації касового апарату, доведеться заплатити в розмірі від 1000 до 1500 рублів. ІП, який ніколи раніше не застосовував онлайн-касу, потрібно пройти навчання, яке коштує від 1000 до 1500 рублів.

Ще однією з витрат при використанні касового апарату є витрати на його програмне оновлення (нова прошивка). При укладанні Договору на технічне обслуговування касового апарату, вартістю близько 3000 рублів на рік, робота по оновленню обійдеться безкоштовно. Але зате покупка самого поновлення коштуватиме від 1500 до 2000 рублів.

Податкові відрахування за онлайн-касу

Описані вище витрати для придбання та експлуатації онлайн-каси немаленькі. Тому наша держава вирішила знизити навантаження для деяких категорій ІП при придбанні касового апарату.

Закон від 27.11.2017 № 349-ФЗ «Про внесення змін до частини другу Податкового кодексу Російської Федерації» дозволяє з 1 січня 2018 індивідуальним підприємцям застосувати податкові відрахування за онлайн-касу.

За кожну зареєстровану онлайн-касу, вам відшкодують 18 000 рублів. Правда, для цього необхідно виконати ряд умов:

 • ККТ повинна бути включена до офіційного реєстру ФНС;
 • КТТ повинна бути зареєстрована в ИФНС;
 • ІП на ПСН або ЕНВД в сфері роздрібної торгівлі або громадського харчування, які застосовують найману працю, можуть одержати відрахування, якщо зареєстрували касу з 1 лютого 2017 до 1 липня 2018 року. Тобто придбання і реєстрація касового апарату для цієї категорії ІП в 2019 році не дозволить повернути 18000 рублів, витрачених на покупку каси;
 • ІП на ЕНВД і ПСН в сфері роздрібної торгівлі і громадського харчування без застосування найманої праці, а також у сфері надання побутових послуг (незалежно від того, є наймані працівники чи ні) можуть одержати відрахування, якщо зареєстрували касу з 1 лютого 2017 до 1 липня 2019 року .

Реєстрація та перереєстрація, штрафи за порушення

Стаття 4.2 Федерального закону № 54 від 22 травня 2003 р регулює умови і порядок реєстрації та зняття з обліку, а також перереєстрації ККТ. Вона в силі і для онлайн версії апаратів. Реєстрація онлайн-ККТ можлива в будь-який податкової інспекції (не тільки за місцем знаходження торгової точки). Буде потрібно подати заяву в паперовій або електронній формі через кабінет ККТ, з використанням у другому випадку електронно-цифрового підпису. Форма заяви про реєстрацію онлайн-апаратів буде розроблена ФНС Росії найближчим часом.

Які штрафні санкції передбачені для порушників правил, передбачених новим законодавством, що регулює використання онлайн-кас? Вони диференційовані відповідно до розміру не облікованої в цифровому варіанті виручки та інших умов застосування нових ККТ.

Так, якщо онлайн-каса не застосовуватиметься, то ІП та організації будуть оштрафовані на суму в 75-100% коштів, отриманих в обхід каси. Мінімальний штраф для них по цій категорії - 30 тисяч рублів. А для посадових осіб мінімальна ставка штрафу складе 10 тисяч рублів, або 25-50% від сум, отриманих поза касового апарату.

У разі повторного порушення, та ще й на суму розрахунків, що перевищила 1 мільйон рублів, для ІП і організацій передбачена така міра покарання як припинення діяльності - на термін до 90 діб. Посадові особи в такому випадку будуть підібрані дискваліфікації на термін до одного року.

Якщо ККТ нового зразка все ж буде застосовуватися, але не у відповідності до існуючих вимог, тобто, з порушенням правил реєстрації яких умов і термінів перереєстрації каси, інших вимог, то штрафи теж будуть накладені. Для посадових осіб вони складуть півтори-три тисячі рублів. Для організації або ІП - від п'яти до десяти тисяч або буде винесено попередження.

Стаття відредагована відповідно до актуальних змінами законодавства 28.12.2018

Теж може бути корисно:

Інформація корисна? Розкажіть друзям і колегам

Коментарі

Натискаючи на кнопку "Відправити" ви підтверджуєте, що ваш коментар не містить персональних даних в будь-який їх комбінації

Натискаючи на кнопку Відправити ви підтверджуєте, що ваш коментар не містить персональних даних в будь-який їх комбінації

Питання і відповіді в коментарях даються користувачами сайту і не носять характеру юридичної консультації. Якщо вам необхідна юридична консультація, рекомендуємо отримати її, задавши питання по телефонах, вказаних вище, або через цю форму

.

Навіщо потрібне ведення онлайн-кас в 2019 році?
Які особливості їх використання?
Наскільки складний буде перехід і наскільки витратним стане придбання самих нових апаратів?
З якого моменту вони стануть обов'язковими?
Навіщо потрібне ведення онлайн-кас в 2019 році?
Хто має право не застосовувати онлайн-каси в 2019 році?
Які штрафні санкції передбачені для порушників правил, передбачених новим законодавством, що регулює використання онлайн-кас?