Чи правда, що Honda HR-V скопійована з Ниви?

 1. Звідки легенда
 2. Не ми у них, а вони у нас: іномарки, змальовані з вітчизняних авто
 3. Як з'явився дизайн ВАЗ-2123
 4. Пластилін, Porsche і передсерійний Passat: як створювався дизайн ВАЗ-2110
 5. Як з'явився дизайн Honda HR-V
 6. Свіжий подих: як і чому на ВАЗах з'явилася система зниження токсичності
 7. Цілі і їх досягнення
 8. Як влаштований двигун ВАЗ 1,8: англійські технології і російське завзятість
 9. версії
 10. Коментарі дизайнерів
 11. Хонда і плагіат
 12. Китайці випустили кросовер c дизайном як у Lada Vesta і Xray

Сьогодні у нас перевірка справжнім бездоріжжям, адже ми вступаємо на хиткий грунт розслідування одного з найбільш популярних міфів - про те, що дизайн першого покоління Honda HR-V скопійований з раннього варіанту автомобіля ВАЗ-2123, згодом перетворився на Chevrolet Niva.

Звідки легенда

У перші версія про те, що дизайн HR-V міг бути запозиченим у дизайнерів ВАЗа, була віддана широкого розголосу в 2008 році, коли вийшла третя книга з серії «Високої думки полум'я», що розповідає про історію інжинірингу на Волзькому автомобільному заводі. Там-то і з'явився колаж, де порівнювалися профілі двох автомобілів. Думка про зовнішній схожості прототипу нової Ниви і з'явилася в 1998 році Honda HR-V висловлює в книзі вазовский дизайнер С. Зайцев, на початку 1990-х працював над Нивою в версії фургон.

Порівняльна ілюстрація з «Високої думки полум'я, Книга 3»

У наступні кілька років після того, як книга виявилася в Інтернеті, «порівняльна» фотографія багаторазово тиражувалася, потрапляючи на десятки і сотні сторінок, поступово стаючи мемом, і врешті-решт версія про те, що японці зробили свою машину, скориставшись напрацюваннями російських фахівців, в Рунеті практично звели в розряд прописної істини.

Статті / Історія

Не ми у них, а вони у нас: іномарки, змальовані з вітчизняних авто

Запозичень в радянському дизайні було багато, і ми всі їх добре знаємо. "Емка" зроблена на базі Ford Model B, ВАЗ-2101 - це адаптований Fiat 124. Ще один яскравий, але трохи менш відомий приклад радянського ...

21.09.2015

Зверталися до цієї теми і ми. Наприклад, в матеріалі «Не ми у них, а вони у нас» відтворювалася історія з вищезгаданої книги, яка розповідає, що на початку 1990-х років на ВАЗі перебувала делегація Honda, їм показали ескізи і макети першого варіанту Ниви другого покоління, а через кілька років після цього візиту Honda представила кросовер HR-V, чітко нагадує ті самі вазовськие напрацювання.

Що ж насправді сталося? Невже японці просто нахабно вкрали дизайн у російських колег? Щоб розібратися в цьому, давайте для початку поглянемо на те, яким чином народився дизайн обох автомобілів, і почнемо з російського. Процес появи на світ «Ниви-2» докладно описаний в тому самому третьому томі серії «Високої думки полум'я», і це найбільш надійний з наявних джерело - як мінімум, історія там показана з різних сторін, з точки зору різних учасників тодішніх інженерних процесів на ВАЗі. Спробуємо резюмувати хронологію появи екстер'єру Chevrolet Niva.

Як з'явився дизайн ВАЗ-2123

Концепція Ниви другого покоління остаточно сформувалася в 1987 році: було затверджено, що прохідність повинна залишитися приблизно на рівні ВАЗ-2121, але комфорт при цьому - підвищитися, і зокрема тому база автомобіля повинна збільшитися на 150 мм. До того моменту у дизайнера А. Белякова вже були ескізи і навіть перші масштабні макети нової Ниви. У тому же 1987 роком році з'являється компоновка майбутнього автомобіля, і 1988 рік йде у Белякова на «прив'язування» дизайну до проектованих вузлів і агрегатів. Крім того, влітку 1988 року макет моделі 2123 в масштабі 1: 4 продувається в аеродинамічній трубі КАИ і показує коефіцієнт лобового опору Cx на досить високому рівні - 0,36. Імовірно це надихнуло Белякова зробити машину ще більш стрімкою, і на повномасштабному пластиліновому макеті він вводить аеродинамічні рейлінги, що переходять в спойлер на закінцівки даху.

Тут «гребені», як їх називали тоді на ВАЗі, що переходять в спойлер-дефлектор, ледь видні, але навіть в такому скромному вигляді вони в подальшому були забраковані керівництвом ВАЗа. Зате на Honda HR-V дуже схожа ідея отримала відмінне розвиток.

Але тут в історії відбувається досить несподіваний поворот: в 1989 році Бєляков емігрує в Європу. Пізніше він був повернутий Швецією в СРСР, але на ВАЗ більше не повернувся, а його макет в 1990 році допрацьовують дизайнери Валерій Сёмушкін і Георгій Іванов (зокрема, прибирають «гребені» на даху). Однак на найближчому техрада цей варіант піддається критиці начальства: «Це той же 2111, тільки на колесах всюдихода!» (В той же самий час на заводі йде розробка вигляду «десятого» сімейства ). Власне, з цього моменту лінія створення дизайну Ниви відвертає від того варіанту, який, за легендою, скопіювали японці для HR-V. Запам'ятаємо цей момент, щоб повернутися до нього пізніше, і все ж коротко доведемо історію появи остаточного екстер'єру ВАЗ-2123 до кінця.

Статті / Історія

Пластилін, Porsche і передсерійний Passat: як створювався дизайн ВАЗ-2110

Адже спочатку могло здатися, що «де народився, там і пригодився». Ярцев народився в Середньому Поволжі, в місті Жигулівське. У сусідньому Тольятті закінчив політех і потрапив на ВАЗ, в дизайн-центр до М. В. Демідовцева, ...

15.06.2018

Отже, «Біляківська» варіант, доопрацьований Сёмушкіним і Івановим, повністю забракований, дизайн позашляховика потрібно створювати заново. Роботу хотів взяти Сёмушкін, але її доручили Віктору Кряжева, який за рік створює два оригінальних макета. У цей період проект починає сильно буксувати - йде 1991 рік, до розвалу СРСР залишається пара місяців, і грошей на розробку нових агрегатів вже немає ... Приймається рішення використовувати для нової Ниви мотор ВАЗ-21213 і коробку ВАЗ-21074 - тобто, фактично агрегати першої Ниви, ВАЗ-2121 ...

Адже спочатку планувалися і розробляється мотор ВАЗ-2110 (варіанти - сімейство двигунів ВАЗ-АЗЛК і власне Вазівський сімейство 320/322 ), І задня незалежна підвіска, вже реалізована в металі на ходових макетах, але теж канула в Лету в рамках здешевлення ...

Заступник головного конструктора П.М. Прусов йде до Кряжева і просить створити ще два варіанти дизайну - з прив'язкою до «новим» агрегатам. Кряжев розлютився - «Що, у нас немає членороздільної політики? Як хочемо, так і ворота? », - після чого ... пішов з заводу! Сёмушкін в черговий раз звертається до головного дизайнера М.В. Демідовцева з проханням доручити йому розробку чергового (вже третього!) Варіанти екстер'єру. У 1993 році Сёмушкін, який за власною ініціативою займався другим поколінням Ниви c кінця 1970-х (!), Знайшов для ВАЗ-2123 ті форми, які широко відомі сьогодні. Так ці події викладені в книзі, і в ній же описано, чому машина пішла в серію тільки через дев'ять років під брендом Chevrolet. Але це вже зовсім інша історія .

Порівняємо пару пластилінових макетів. Останній варіант дизайну Белякова (в редакції Сёмушкіна і Іванова) і більш пізній, зовсім по іншому вирішене Сёмушкіним варіант вигляду Ниви, який згодом і отримав втілення.

Як з'явився дизайн Honda HR-V

Статті / Історія

Свіжий подих: як і чому на ВАЗах з'явилася система зниження токсичності

Дотримуючись тренду Уже в кінці сімдесятих років в світі всерйоз задумалися над тим, щоб зробити вихлоп автомобілів "чистішим". Конструктори вирішували це питання "підручними засобами", і ще до епохи електронного ...

08.08.2018

Нас же зараз куди сильніше займає історія появи Honda HR-V. На жаль, настільки докладного звіту про проектування окремих моделей у Хонди немає - не дивно було б дізнатися, що книг формату, подібного «Високої думки полум'я», взагалі більше не існує в світі, і ми можемо оперувати лише розрізненими даними з вільних джерел, які описують , так би мовити, «парадну» історію появи автомобіля з мінімумом подробиць і відсутністю імен. Зате ця історія досить точна і по-своєму докладна, тому що виходу автомобіля передувало кілька презентацій, купа прес-релізів і маса статей, так що ймовірно, що і вона здатна прояснити якісь деталі.

На відміну від вазовского варіанту компактного SUV, Хонда з самого початку дотримуватися не позашляхової, а легковий концепції - ідея кросоверів тоді вже щосили набирала обертів, і в якості платформи для машини була обрана візок з'явився в 1996 році Honda Logo, передньопривідного хетчбека В-класу з поперечним розташуванням двигуна. HR-V - це модель-скороспелка, адже її розробка стартувала якраз 1996-му, а вже в наступному році на Tokyo Motor Show був представлений концепт J-WJ, який, з умовною прив'язкою до абревіатури, позиціонувався як «wild and joyful wagon ».

Ось як писала про цей концепт газета «Авторевю»: «Не залишився без уваги і досвідчений автомобіль для активного відпочинку Honda J-WJ. У піку попереднім машинам цей позашляховик зроблений в традиційному стилі і ... виглядає зовсім по-європейськи. Якщо прибрати з капота фірмову хондовскую емблему, можна подумати, що J-WJ зробили, наприклад, в Італії - на фірмі ItalDesign або Pininfarina. Поки японці замовчують про майбутнє цієї машини ». Як ми тепер знаємо, майбутнє «досвідченого автомобіля» намалювалось дуже швидко. На думку розробників, він ідеально підходив тим, хто вважає, що серйозні позашляховики декілька більше, ніж потрібно.

Honda J-WJ

І дійсно, трьохдверний концепт мав всього 3 950 мм в довжину, 1 780 мм в ширину і 1 775 мм у висоту при колісній базі в 2 360мм. Що цікаво, в ньому хоч і можна було угледіти схожість з тим самим макетом дизайнера Белякова майже десятирічної давності, але набагато меншу, ніж у отриманого в результаті HR-V, який встав в 1998-му на конвеєр. Хоча по-крупному змінилося всього кілька деталей: спростилася світлотехніка, колеса стали менше, зникла низка підштампувань начебто опуклою ніші запасного колеса двері, а самі двері стала не відкривається, а підйомної. Крім того серійну машину довелося зробити довше, вже і нижче: у HR-V довжина дорівнює 4 010 мм, ширина 1 695 мм, а висота 1 580 мм при колісній базі в 2 350 мм. Для порівняння - запущена в 2002-му Niva другого покоління була трохи крупніше за всіма параметрами, а колісна база вийшла більше рівно на «сотку» 4 056 x 1 800 x 1 690, база 2 450 мм. Так, габарити схожі, але ось автомобілі, як і їхні долі, зовсім різні.

Цілі і їх досягнення

Поки Niva, що стала вже зовсім не схожою на той варіант, який нібито «стягнули» японці, проходила стадії пластилінових макетів і дослідних зразків, Honda щосили випускала HR-V, компакт-кросовер, що не претендує на серйозні позашляхові навички, але простий, надійний і модний - в повній відповідності з початковою концепцією. Та й з агрегатної базою, з огляду на значну уніфікацію з легковим Logo, все було в порядку.

У 1998 машину ще показували як концепт J-WJ в Женеві, але в тому ж році в серійне виробництво запускається трехдверка HR-V, яка пропонує два варіанти трансмісії (механіка і варіатор) і єдиний 1,6-літровий 105-сильний мотор, однак машина відразу пішла в передньо-і повноприводному варіантах. У 1999 році з'явився п'ятидверний варіант, а мотор за рахунок системи VTEC «розігнали» до 125 к.с. (На АВТОВАЗі подібну, але працює за «тойотовскому» принципом систему VVT освоять лише в 2016 році). HR-V, що зазнала рестайлінг в 2001, протрималася на конвеєрі вісім років, до 2006-го.

Honda HR-V

Так чи могли хондовци вкрасти дизайн HR-V на ВАЗі? З якою метою вони взагалі відвідували вазовских фахівців? І для чого їм показували макети, які на певному етапі були секретними, так як могли бути пущені в роботу? Ряд джерел вказує на те, що в період розробки нової Ниви делегації Хонди були на російському заводі навіть не раз, і, за різними оцінками, це могло відбуватися з кінця 1980-х до 1995-1996 років.

LADA 2015 / СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ

Як влаштований двигун ВАЗ 1,8: англійські технології і російське завзятість

А справа вся в тому, що гаражний тюнинг відрізняється від серійного виробництва так само серйозно, як дрег-заїзд на старих «Жигулях» від етапу Формули-1. Збільшення віддачі мотора в заводських умовах - це ...

22.03.2016

У 2012 році в цій історії начебто з'явилося більше ясності, коли Валерій Сёмушкін прокоментував в інтерв'ю ймовірне запозичення російського дизайну японцями: «Це повністю так. Було кілька делегацій від Хонди. Головний конструктор заявив, що будемо розробляти нову Ниву спільно з Хондою. Японцям на радощах все показали. У нас було кілька варіантів уже в демонстраційних макетах, все вони це бачили. Я вважаю, що Хонда і не збиралася з нами разом нічого розробляти, а їм було важливо дізнатися, чи ми представляємо їм небезпеку в сенсі конкуренції. Вони і дізналися те, що їм потрібно ».

версії

З чого б Хонді розробляти нову Ниву спільно з ВАЗом? Припустимо, що хтось дійсно «злив» японцям інформацію про те, що ВАЗ працює над новою Нивою, і Хонда, пам'ятаючи про ситуацію з ВАЗ-2121 Нива, яка стала для свого часу абсолютно новаторським автомобілем, ініціювала переговори з ВАЗом про спільну роботу , щоб в результаті потиснути частина лаврів.

З іншого боку, запропонувати «совместку» могли і наші, коли зрозуміли, що в компактних повнопривідника японці набирають силу. Адже не випадково в другій половині 1980-х в рамках роботи над проектом 2123 в УДК ВАЗа була закуплена пара «аналогів»: Nissan Prairie і ... Honda Civic Shuttle. Це були повнопривідні версії переднеприводников з поперечно розташованим мотором, і в один час така концепція жевріла і на ВАЗі, проте в сторону «паркетника» з новою Нивою йти не ризикнули - навіть просто ідея зовнішності «ВАЗ-2111 з колесами від всюдихода», як ми пам'ятаємо, була віддана осуду ...

Але дійсно могло статися, що Honda і LADA бралися спільно розробляти автомобіль, головний конструктор Г.К. Мірзоєв запрошував японців на завод, вводив їх в курс справи, але в підсумку щось «не зрослося». На жаль, з'ясувати деталі з російської сторони тут теж не вийде - ні Мірзоєва, ні Прусова, в ті роки був його заступником, уже немає в живих ... Проте головне питання тут ось який: невже у японців все було настільки погано з власним дизайном, що вони взяли і прямо начисто передрали побачене в Росії?

1/3

Ранній макет Белякова, виконаний в масштабі 1: 5 в 1987 році. Якщо не звертати увагу на абсолютно різне оформлення світлотехніки і передка в цілому, у цього варіанту ВАЗ-2123 з яскраво вираженою поясною лінією дійсно простежується певну схожість з J-WJ і HR-V ...

2/3

Ранній макет Белякова, виконаний в масштабі 1: 5 в 1987 році. Якщо не звертати увагу на абсолютно різне оформлення світлотехніки і передка в цілому, у цього варіанту ВАЗ-2123 з яскраво вираженою поясною лінією дійсно простежується певну схожість з J-WJ і HR-V ...

3/3

Ранній макет Белякова, виконаний в масштабі 1: 5 в 1987 році. Якщо не звертати увагу на абсолютно різне оформлення світлотехніки і передка в цілому, у цього варіанту ВАЗ-2123 з яскраво вираженою поясною лінією дійсно простежується певну схожість з J-WJ і HR-V ...

Коментарі дизайнерів

Нам вдалося переговорити з обома дизайнерами, доводячи горезвісний макет Белякова до фінального стану, в якому він і був, як ми пам'ятаємо, забракований - з Валерієм Павловичем Сёмушкіним і Георгієм Георгійовичем Івановим. Нагадаємо, Сёмушкін став автором остаточного дизайну Ниви (над дизайном першого покоління позашляховика також працював він), а Іванов опрацьовував для ВАЗ-2123 версію пікап. Так що ж російські дизайнери думають сьогодні про ту ситуацію з Хондою? В першу чергу, ми попросили Валерія Павловича прокоментувати його ж слова в інтерв'ю 2012 року, де на питання про запозичення він відповідає «це повністю так»:

«У тому моєму інтерв'ю я б замінив слово« повністю »на слово« можливо ». Я можу і помилятися, і помилятися, але так я уявляю собі події більш ніж 25-річної давності. Бєляков втік тоді до Швеції, і макет довелося доводити нам, дизайнерам мого бюро ... Наївно припускати, що в цій ситуації можуть бути якісь докази ... Після відвідин кількох груп від Хонди, на одній з нарад Г.К. Мірзоєв сказав, що можливо, ми будемо спільно з японцями розробляти нову Ниву. Це я чув сам, коли обговорювалося питання по Ниві - Мірзоєв запрошував на ці наради НЕ Демідовцева, а мене. Але така заява я чув тільки один раз. Напевно, Г.К. дізнався, що ці відвідини японців не привели до вирішення про спільну роботу. Ні про технології, ні про умови, ні про що-небудь іншому, пов'язаному з Хондою, Мірзоєв більше ніколи не говорив, вірніше - я від нього не чув ».

Крім цього, Валерій Павлович вказав на кілька випадків, коли в періодику або книги про Волзькому автозаводі потрапляли значно спотворені факти, наведені, здавалося б, максимально авторитетними людьми (випадки цікаві і потребують уваги, але не в рамках цієї публікації), після чого додав:

«Навіщо і ким була запущена легенда [схожості] Ниви і HR-V, я не знаю, але не мною, і багато-багато років раніше цього інтерв'ю. Чи варто розслідувати цю легенду, коли своїх легенд повно?! ».

У свою чергу, Георгій Георгійович Іванов, в ту пору інженер-конструктор Відділу дизайну кузова, а нині - начальник Відділу по якості реалізації дизайн-проектів автоваза, ту ж саму легенду прокоментував так:

«Щоб ми Збирай розробляті Ниву спільно з японцями - такого я не чув. А ось что делегації від Хонді були - це факт, їх водів по Центру стилю головний конструктор. Запозичення? Чи не обов'язково, что у Хонді Було туго зі Своїм власним дизайном. Найімовірніше те, що у них були аналогічні думки, а побачене в Тольятті додало їм впевненості. В той момент якраз розвивалася тенденція до лаконічним формам, і схожі рішення могли крутитися в головах у дизайнерів різних фірм. Так що Хонда могла як підглянути щось у нас, так і прийти до цього самостійно ».

Чи могли подібні концепції автомобілів (і там, і там - компактний автомобіль підвищеної прохідності) укупі з загальними на той момент тенденціями в дизайні привести до того, що зовнішність проектованих автомобілів вийшла схожою? Так запросто! А якщо навіть немає ...

У 1991 році початковий концепт ВАЗ-2123 досяг своєї фінальної фази на демонстраційному макеті з полістиролу. Саме цей макет забракували, назвавши надто схожим на ВАЗ-2111 (і це чиста правда). А ось так чи так уже він схожий в цьому ракурсі на автомобіль Honda HR-V з сусідньої фотографії?

Хонда і плагіат

Матеріал був би неповним без думки представників Honda Motor. Нам вдалося отримати коментар російського офісу компанії:

«Делегація, про яку йде мова, дійсно приїжджала на АВТОВАЗ, це факт. Швидше за все, це був візит з прицілом на подальшу співпрацю. У ті роки підтримувалася традиція, закладена Соитиро Хондою, засновником бренду Honda Motor Co., Ltd. - він багато їздив по світу, і в кінці 1960-х, наприклад, японська делегація відвідувала радянський завод ЗІЛ. Але конкретну мету візиту на ВАЗ в середині 1980-х встановити зараз практично неможливо - в архівах російського офісу відомостей з цього приводу немає, а наші спроби зв'язатися з кимось із учасників тієї відрядження в Росію виявилися безуспішними: багато хто з співробітників того часу вже на пенсії, і відшукати їх вкрай складно. Що стосується запозичення дизайну у раннього варіанту Ниви другого покоління для Honda HR-V, то ми вважаємо, що ця думка кілька притягнута за вуха. Справа в тому, що тоді такий стиль входив в моду, в ньому пробували працювати не тільки японські або російські майстри, а й представники цілого ряду європейських брендів. Так що схожість автомобілів на цій фотографії з книги - не більше ніж збіг обставин ».

Новини / Авторинок

Китайці випустили кросовер c дизайном як у Lada Vesta і Xray

Раніше в Мережі вже з'являлися знімки нового кросу Landwind з внутризаводским індексом E36, проте на тих кадрах «китаєць» покритий маскувальною плівкою і особливості його дизайну були непомітні. На свіжих фото, які опинилися в ...

10.02.2017

По суті, всі наші спікери сходяться в тому, що тенденції автомобільного дизайну, як і всі інші ідеї, витають в повітрі, і цілком можуть приходити в голову декільком людям одночасно. Так що шукати «злодіїв» в більшості випадків просто нерозумно. Зрештою, зараз нам відомі куди випадки куди більш явного запозичення, і вже коли ми тут говоримо про АВТОВАЗ - передок LADA Xray начисто скопійований китайцями з Landwind, а японці з Mitsubishi наділили передній бампер Outlander (А потім і інших автомобілів оновленої лінійки) «бумерангами», дуже нагадують нинішній фірмовий стиль LADA.

І адже в обох випадках обійшлося без судів і скандалів. Тому що якби світ був влаштований так, що після появи кожного схожого на інший автомобіля варто було б судовий розгляд, то ... скажімо, юристам BMW варто було б в пух і прах рознести Mercedes-Benz за те, що при проектуванні моделі GLE хлопці зі Штутгарта « скопіювали »силует баварського X6.

І наостанок коротко пробіжимося по поняттю «плагіат». Плагіат - це незаконне використання охоронюваних результатів чужої творчої праці, що супроводжується публікацією неправдивих відомостей про себе як про автора. Але в сучасному світі дизайну плагіат практично недоказуем - дизайнери, які розробляють автомобілі, гаджети або логотипи, постійно шукають натхнення в роботах один одного. Є маса художніх прийомів, які не є плагіатом: наслідування, пародія, запозичення ідей, емуляція, цитування, дотримання канонів, традицій, стилістичних стандартів і шаблонів, а також наступність і інтерпретація.

Таким чином, історія з «крадіжкою» японцями раннього варіанту дизайну ВАЗ-2123 - не більше ніж інтернет-мем або, якщо комусь так зручніше, красивий міф. Запозичення ідеї могло мати місце, але в цьому немає нічого дивного, дивного або ганебного.

Опитування

Як думаєте, має все-таки прототип "Ниви" ставлення до Honda HR-V?

Що ж насправді сталося?
Невже японці просто нахабно вкрали дизайн у російських колег?
Кряжев розлютився - «Що, у нас немає членороздільної політики?
Як хочемо, так і ворота?
З якою метою вони взагалі відвідували вазовских фахівців?
І для чого їм показували макети, які на певному етапі були секретними, так як могли бути пущені в роботу?
Проте головне питання тут ось який: невже у японців все було настільки погано з власним дизайном, що вони взяли і прямо начисто передрали побачене в Росії?
Так що ж російські дизайнери думають сьогодні про ту ситуацію з Хондою?
Чи варто розслідувати цю легенду, коли своїх легенд повно?
Запозичення?