Розведення гусей як бізнес: вигідно чи ні

 1. Бізнес план
 2. витрати
 3. доходи
 4. документи
 5. Розведення гусей
 6. Породи гусей: яку вибрати?
 7. приміщення
 8. Годівниці і поїлки
 9. устаткування
 10. годування
 11. пасовище
 12. формування племені
 13. виведення пташенят
 14. збут продукції
 15. Переваги та недоліки гусячої ферми
 16. Гусяча ферма. Бізнес план. Файл для скачування

Розведення гусей - заняття для фермерів, знайомих з основами птахівництва. Новачкам краще почати з птахів поменше. Але якщо у вас є можливість забезпечити для гусей оптимальні умови існування, їх розведення може приносити стабільний дохід. Розведення гусей - заняття для фермерів, знайомих з основами птахівництва

Гусяча ферма як бізнес

Зміст покрокової інструкції:

Бізнес план

Складаємо бізнес-план

витрати

Для створення невеликої гусячої ферми знадобиться:

 • земля з угіддями. Якщо у вас немає власної землі (не менше 1 га), доведеться її придбати. Її вартість складе 200-300 тис. Руб .;
 • приміщення. Найлегше переобладнати під пташник сарай або корівник. Але якщо готового приміщення немає, його потрібно побудувати. Будівництво або ремонт приміщення та закупівля обладнання обійдеться в 150-200 тис. Руб .;
 • документи. Гусяча ферма вимагає безлічі дозволів, довідок та сертифікатів. Не всі вони видаються безкоштовно. Тому повний пакет документів обійдеться вам в 15-30 тис. Руб .;
 • гуси. Гусенят потрібно купувати тільки у сертифікованих постачальників. Їх вартість залежить від віку. Тільки що вилупилися пташенят продають за 20-50 руб., Вартість більш дорослих птахів складе 100-160 руб. в залежності від регіону. Якщо ви хочете почати з невеликого стада, вам вистачить 100 гусей. Їх покупка обійдеться в 2-16 тис. Руб .;
 • корм і підстилка. Витрати, на перший погляд, будуть великими, але окупляться вони швидко. Купівля корми для стада з 100 гусей обійдеться в 60-75 тис. Руб.

Отже, первісне облаштування ферми і покупка кормів обійдеться вам в 427-621 тис. Руб. Звичайно, ця сума може суттєво відрізнятися в різних регіонах.

Звичайно, ця сума може суттєво відрізнятися в різних регіонах

Для початку розведення гусей знадобиться серйозне капіталовкладення

доходи

Гуси приносять гарний прибуток, оскільки їх виробництво майже безвідходним. Гусяча ферма виробляє:

 • м'ясо, жир і гусячу печінку (дорогий делікатес фуа-гра);
 • яйця;
 • молодняк;
 • перо і пух;
 • гусячий послід.

Досвідчені фермери стверджують, що при правильній організації ферма окупиться за 1-3 роки.

документи

Щоб займатися розведенням гусей, потрібно оформити наступні документи:

 • статус ІП із зазначенням коду за КВЕД (51.32 для оптової торгівлі та 52.22 для роздрібної);
 • ветеринарні довідки за формою №1 (на молодняк та інкубаційні яйця), №2 (на м'ясо і яйця), №3 (на пух, перо і послід);
 • дозвіл на відкриття ферми від санітарно-епідеміологічної, ветеринарної і пожежної служб;
 • довідку про ветеринарному благополуччя ферми;
 • сертифікати на продукцію (на кожен продукт - окремий сертифікат).

Замітка! Крім того, потрібно бути готовим до всіляких перевірок від Росспоживнадзору, Ростехнагляду, пожежної інспекції.

Крім того, потрібно бути готовим до всіляких перевірок від Росспоживнадзору, Ростехнагляду, пожежної інспекції

Рентабельність розведення гусей

Розведення гусей

Розведення гусей - ідея для бізнесу

Мешканці гусячої ферми не вимагають особливих умов утримання. Птахи вкрай невибагливі: вони володіють відмінним імунітетом, рідко хворіють і швидко освоюються на новому місці. Але для того, щоб гуси швидко набирали вагу і активно плодилися, їм потрібно багато простору.

гусятник

гусятник

Важливе правило розведення гусей

Породи гусей: яку вибрати?

Вибір породи залежить від того, для яких цілей ви збираєтеся розводити гусей. На відгодівлю і подальший забій підійдуть м'ясні породи, для продажу яєць і молодняку ​​- яйценосні. Оскільки гусячі яйця - продукт не дуже затребуваний, краще почати з м'ясних порід.

Якщо ви початківець птахівник, зверніть увагу на великих сірих і холмогорских гусей. Це самі невибагливі породи, а їх гуски добре насиджують яйця.

Маса і несучість гусей різних порід

Вибір породи залежить і від регіону. Для південних областей підійдуть горьковский або роменські гуси; для областей з помірним кліматом і підвищеною вологістю - уральські. Для того, щоб птахи мчали активніше, представників вищезгаданих порід можна схрестити з китайським гусаком.

Китайські сірі гуси

приміщення

Гусятник на 100 птахів повинен мати розмір 50-70 м2. Висота приміщення повинна становити 1,5-2 м. Для облаштування пташника знадобиться будь дерев'яна будівля (сарай, корівник).

Для облаштування пташника знадобиться будь дерев'яна будівля (сарай, корівник)

гусятник всередині

У пташнику повинні підтримуватися оптимальні умови:

 • сухість, оскільки гуси не люблять вологи;
 • відсутність протягів;
 • температура в будь-який час року - не менше 8ºС;
 • освітлення - близько 14 годин на добу.

Найвразливіше місце гусей - це лапи. Тому стежте, щоб пташник завжди був застелений шаром чистої соломи не менше 30 см. Влітку підлогу можна покрити менш теплими матеріалами - піском або тирсою.

Влітку підлогу можна покрити менш теплими матеріалами - піском або тирсою

Приміщення для розведення гусей

Від чистоти і сухості приміщення буде залежати здоров'я птахів: брудна підстилка забруднить пух і пір'я гусей. Мокрий і брудний пух перестане гріти, і птахи можуть застудитися.

Підстилка для гусей

Замітка! Солома з послідом - відмінне добриво. Але оскільки гусячий послід виділяє аміак, підстилку потрібно посипати суперфосфатом.

Пташник слід розділити на зони:

 • для дорослі птахів;
 • для інкубації;
 • для щойно вилупилися пташенят;
 • для гусок-квочок.

Останні вимагають особливого змісту. Гнізда для них повинні знаходитися в сухому темному місці і відділятися один від одного дерев'яними перегородками. Щоб уникнути конфліктів між гуски, досить встановити перегородки висотою 15-20 см. У них не повинно бути щілин і просвітів. Дно гнізд потрібно утеплити пишною підстилкою і гусячим пухом.

Дно гнізд потрібно утеплити пишною підстилкою і гусячим пухом

Гусь в гнізді

Годівниці і поїлки

У приміщенні повинні бути обладнані годівниці і поїлки. Годівниці можна виготовити самостійно з дощок або фанери і підвісити на висоту 20 см: це допоможе уникнути розсипання корму. Забезпечте птахів достатньою кількістю годівниць, щоб під час годування вони не тиснули і не затоптували один одного.

Забезпечте птахів достатньою кількістю годівниць, щоб під час годування вони не тиснули і не затоптували один одного

Годівниця для птахів

Для щойно з'явилися гусенят потрібно встановити окремі годівниці з невисокими бортиками. На 3-ій день їх можна замінити коритце, щоб пташенята НЕ розтягували корм по всьому приміщенню і не топтали його. У віці 1 місяця їх можна допускати до годівниць для дорослих птахів.

Поїлки споруджують з дерев'яних корит або відер. Головне, щоб їх неможливо було перекинути, інакше птиці зіпсують підстилку. Води у гусей має бути багато: вони її не тільки п'ють, але і чистять нею дзьоб.

Ілюстрація Опис Принцип дії і додаткова інформація Ілюстрація Опис Принцип дії і додаткова інформація

Годівниця для птахів під банку

Годівниця для птахів бункерна (під банку).
Підходить під будь-яку банку 1 літр, 2 літра, 3 літри, 5 літрів. Як тільки рівень корму знижується в годівниці, свіжий корм тут же надходить в годівницю з банки Годівниця для птахів бункерна (під банку)

Поїлка для птахів під банку

Поїлка для птахів вакуумна (під банку).
Підходить під будь-яку банку 1 літр, 2 літра, 3 літри, 5 літрів. Як тільки рівень води знижується в поїлки, свіжа вода тут же надходить в поїлку з банки. Поїлка для птахів вакуумна (під банку)

Годівниця для птахів бункерна 10 літрів

Підходить для курчат, курей, качок, індиків, гусей та іншої птиці. Як тільки рівень корму знижується в годівниці, свіжий корм тут же надходить в годівницю з бункера. Підходить для курчат, курей, качок, індиків, гусей та іншої птиці

Поїлка для птахів вакуумна 10 літрів

Ціна на складі: - 1100 руб 900 руб.
Обсяг поїлки - 10 літрів
Підходить для курчат, курей, індиків та іншої птиці. Як тільки рівень води знижується в поїлки, свіжа вода тут же надходить в поїлку з банки. Ціна на складі: - 1100 руб 900 руб

Годівниця для птахів бункерна 5 літрів

Підходить для дорослих гусей і маленьких гусенят. Принцип дії аналогічний попереднім. Підходить для дорослих гусей і маленьких гусенят

Годівниця для птиці

Годівниця для птиці насипного типу. Кількість осередків у піддоні - 8.
Розмір: 500 Х 110 Х 140 мм. Годівниця для птиці насипного типу

Поїлка для птахів під пляшку

Підходить під будь-яку пластикову пляшку - 1 літр, 1,5 літра, 2 літра, 3 літри. Гуси отримують чисту воду, економиться час птахівника за рахунок створення запасу води. Підходить під будь-яку пластикову пляшку - 1 літр, 1,5 літра, 2 літра, 3 літри

поїлка ніпельна

Поїлка ніпельна на круглу трубу ø25 мм. (360 °) вкручувати в відповідне за розміром отвір в трубі.
Так само використовуються ніпельні поїлки з гумовим ущільнювачем, які щільно вставляються в трубу в отвір без різьблення. Поїлка ніпельна на круглу трубу ø25 мм

чашкові поїлки

Чашкові та Мікрочашечние поїлки використовується в автоматичних лініях напування при підлоговому і клітинному змісті. Застосовуються для напування молодняку ​​(гусенят) і дорослої птиці. За умови, що ви правильно налаштували систему напування, Ваша птах буде завжди отримувати свіжу і чисту воду.

устаткування

Гусяча ферма не вимагає складного і дорогого обладнання, але для її безперебійного функціонування потрібно придбати ряд приладів:

 • інкубатор;
 • систему опалення або обігрівачі;
 • овоскоп;
 • неяскраві лампи.

овоскоп

годування

Для набору 6-7 кг ваги гусак повинен з'їсти 13 кг зернових і 3 кг бобових. Якщо ви плануєте продавати гусей вагою 4-5 кг, то в розрахунках кількість корму можна скоротити вдвічі. Також гуси повинні мати можливість щодня гуляти на пасовище: в день вони можуть з'їсти до 2 кг трави.

Також гуси повинні мати можливість щодня гуляти на пасовище: в день вони можуть з'їсти до 2 кг трави

Норма комбікорми для гусей

Раціон гусей повинен бути різноманітним:

 • трава (кропива, кульбаба, конюшина);
 • бобові (вимочений горох, кормові боби);
 • сир і кисле молоко;
 • злаки (ячмінь, пшениця, овес);
 • висівки;
 • дріжджі, риб'ячий жир;
 • коренеплоди;
 • крейда, яєчна шкаралупа або мелені черепашки.

Якщо ви не використовуєте спеціальний комбікорм для гусей, то в їжу їм потрібно додавати вітаміни і мінерали:

 • А, Е, В2, D;
 • кобальт;
 • каротиноїди.

Інші добавки також зможуть істотно підвищити плодючість птахів і швидкість їхнього зростання. Досвідчені птахівники радять двічі за весь період життя гусака поїти його антибіотиками: перший раз у віці 1 тижня, другий - 1 місяця. Це знизить ризик захворювань, і вам не доведеться витрачатися на послуги ветеринара.

Це знизить ризик захворювань, і вам не доведеться витрачатися на послуги ветеринара

раціон гусенят

Порада! Годувати щойно вилупилися пташенят потрібно відразу. Чим раніше гусенята нап'ються і поїдять, тим швидше будуть розвиватися. Пташенят до 1 тижня годують спеціальним комбікормом через кожні 2 години.

пасовище

Основну частину дня гуси проводять на пасовищі. Якщо птахів багато, то пасовище має займати не менше 1 га землі: лугів, пусток, ярів і косогорів. Його потрібно обгородити пластиковою сіткою висотою 10 см, щоб птахи не розбіглися.

Можливість гуляти на свіжому повітрі важлива для гусей: це благотворно позначиться на їх зростанні і плодючості. Влітку вони можуть перебувати поза пташника до 90% денного часу.

Чудово, якщо на пасовище буде природна водойма з зарослими травою і чагарником берегами. Гуси люблять проводити час на воді, чистити пір'ячко і дзьоб. На якості пуху і пера водні процедури позначаться благотворно. Якщо природного ставка немає, можна викопати штучний і обсадити його газонної травою.

Якщо природного ставка немає, можна викопати штучний і обсадити його газонної травою

Гуси на вигулі

формування племені

Щоб не доводилося постійно закуповувати молодняк, потрібно подбати про формування племені гусей. На 1 самця має припадати 3-4 самки. Батьків підбирають так, щоб птахи не мали родинних зв'язків: в іншому випадку пташенята будуть погано розвиватися і повільно набирати вагу, і порода подрібнює. Птахів для розведення потрібно купувати у різних заводчиків.

Птахів для розведення потрібно купувати у різних заводчиків

Ознаки хорошого гуся-виробника

Серйозно підійдіть до вибору самців. Відмінні якості гарного гусака-виробника:

 • на хвості не менше 18 рульового пір'я;
 • Купрікова заліза у верхній частині хвоста широка, в ідеалі - подвійна;
 • тонке перо на «ножицях» крил довше товстого;
 • на внутрішній стороні дзьоба велика кількість горбків;
 • ліва складка на животі довша за праву.

  На фото білі гуси

Замітка! Самець корисний для розведення до 10 років, однак частина «батьків» краще щорічно оновлювати. Щороку в стадо додають 20-30% молодих особин.

виведення пташенят

Самки відкладають яйця в період з лютого по березень. Кожна гуска за сезон може принести 4-5 гусенят при природному насиживании і 9-15 гусенят при інкубаторно виведенні.

Щоб отримати пташенят одного віку, потрібно збирати всі знесені яйця і зберігати в сухому приміщенні при температурі 7-13ºС. Коли набереться достатня кількість, їх підкладають до самкам. До цього моменту гуски потрібно підкласти в гніздо по 1 яйцю. Коли прийде час підкладати яйця для висиджування, це яйце забирають.

Качка і пташенята

Всі яйця нестандартної форми, розміру або кольору відбраковуються. Яйця перевіряють на овоскопі двічі: через 10 і через 27 днів. Якщо жовток подвійний, розташовується не в центрі яйця, а в білку присутні затемнення і плями, такі яйця йдуть в утиль. На 28 день яйця під квочка потрібно скропити водою: тоді на 30-31-ий день з'являться пташенята.

збут продукції

Реалізація продукції

Продукцію гусячої ферми охоче купують:

 • супермаркети;
 • ресторани;
 • приватні особи;
 • початківці фермери;
 • текстильні підприємства;
 • власники присадибних господарств.

Інкубаційні яйця і каченята

Перевагою гусячої ферми є те, що забивати птахів на м'ясо можна в міру необхідності. Тому не потрібно купувати морозильне обладнання. Крім того, виключені втрати в результаті прострочення продукції.

Приклад фінансування гусячої ферми

Переваги та недоліки гусячої ферми

Велика гусяча ферма - фото

переваги:

 • немає необхідності купувати дороге обладнання;
 • часу гусяча ферма забирає трохи;
 • рентабельність - від 35 до 100%;
 • окупність - 1-3 роки.

Розведення гусей як бізнес дуже вигідно

недоліки:

 • потрібно сертифікувати кожен продукт;
 • будуть потрібні чималі витрати на старті;
 • складно збувати продукцію.

Розведення гусей - непоганий бізнес для людей, готових серйозно займатися птахівництвом. Якщо правильно організувати справу, то гусяча ферма може приносити хороший дохід.

Якщо правильно організувати справу, то гусяча ферма може приносити хороший дохід

Фермерський бізнес: розведення і вирощування гусей

Гусяча ферма. Бізнес план. Файл для скачування

Бізнес план

Відео - Гусяча ферма

Відео - Бізнес ідея: розведення гусей