Російські фізики вивчать нейтронні зірки за допомогою нового колайдера

Поділитися в соціальних мережах: Поділитися в соціальних мережах:   Фото: depositphotos / ezumeimages   Співробітники Об'єднаного інституту ядерних досліджень (ОІЯД) почали вивчати властивості матерії всередині нейтронних зірок - небесних тіл, які відрізняються дуже високою щільністю

Фото: depositphotos / ezumeimages

Співробітники Об'єднаного інституту ядерних досліджень (ОІЯД) почали вивчати властивості матерії всередині нейтронних зірок - небесних тіл, які відрізняються дуже високою щільністю. До кінця 2020 року, коли в Дубні буде запущений новий коллайдер, вчені розраховують першими в світі спостерігати за розпадом протонів і нейтронів звичайної речовини під впливом надвеликого тиску. Про це повідомляє газета "Известия" .

Щільність нейтронних зірок в мільйони разів вище, ніж у звичайних земних об'єктів. Такі небесні тіла виникають в результаті гравітаційного колапсу зірок, маса яких в 1,5-2 рази більша за масу Сонця. Вчених прагнуть з'ясувати, як поводиться матерія в таких екстремальних умовах.

За словами директора Лабораторії фізики високих енергій ОІЯД Володимира Кекелідзе, вже проводяться перші експерименти проекту NICA в області низького діапазону енергій. "Наше завдання - досягти фазового переходу, коли руйнуються нуклони - протони і нейтрони", - розповів учений. "При цьому відбувається перемішування кварків - цеглинок, з яких складається Всесвіт. У кожному нуклонів їх три. Виникає кварк-глюонна матерія. Ось цей перехід ми і будемо детально вивчати", - пояснив Кекелідзе.

Як уточнив директор лабораторії, в даний час на "нуклотрон" прискорюють ядра атомів, або важкі іони. Згодом, зіштовхуючи їх між собою при високих енергіях, вчені планують відтворити екстремальні умови, подібні до тих, які існують всередині нейтронних зірок. У Дубні впевнені, що з цим завданням впорається коллайдер NICA, будівництво якого має завершитися до кінця 2020 року. Після цього співробітники ОІЯД приступлять до основної частини експерименту.

Читайте також

Поділитися в соціальних мережах: