Гаражні ворота: розміри різних видів, як правильно розрахувати, в тому числі для підйомних інструкція

 1. Оптимальні розміри воріт для гаража
 2. Підйомно-поворотні ворота
 3. Підйомно-секційні ворота
 4. Рулонні (ролетні) ворота
 5. ворота, що складаються
 6. орні ворота
 7. Розрахунок параметрів воріт для вантажних автомобілів
 8. Таблиця: додаткові значення довжини і ширини прорізу гаража для вантажних автомобілів

Розміри захисних воріт безпосередньо впливають на безпеку і зручність експлуатації гаража. Зазвичай розрахункові роботи виконуються фахівцями компанії, у якій ви плануєте придбання конструкції. Але ці роботи можна виконати самостійно, тим самим заощадивши час і кошти, що витрачаються на будівництво.

Оптимальні розміри воріт для гаража

При проектуванні і будівництві гаража використовується СНиП 2.07.01-89, що визначають планування і технологію будівництва будівель, розташованих в населених пунктах. У документі чітко прописані параметри земельних ділянок під будівництво гаража і правила пожежної безпеки в даних будівлях.

Правила та вимоги при виготовленні гаражних воріт вказані в Гості під No 31174-2003. У ньому детально викладена класифікація гаражних воріт, загальні вимоги до конструкції, характеристики та рекомендації по її монтажу.

Розрахунок і параметри гаражних воріт в Гості не вказані, тому при проектуванні конструкції слід орієнтуватися на габарити автомобіля і загальні розміри приміщення.

Розрахунок і параметри гаражних воріт в Гості не вказані, тому при проектуванні конструкції слід орієнтуватися на габарити автомобіля і загальні розміри приміщення

При розрахунку гаражного отвору враховуйте, що висота повинна бути на 21 см більше, ніж наявний автомобіль

Умовно можна виділити наступні правила при проектуванні гаражних воріт:

 • висота - повинна бути на 21 см більше, ніж висота наявного автомобіля. Якщо передбачається заміна транспортного засобу, то за номінальну висоту береться максимальний розмір автомобіля в тому класі, який планується до придбання;
 • ширина - при заїзді по рівній поверхні повинна бути на 0,8 м більше, ніж ширина наявного автомобіля. Якщо заїзд до гаражу розташовується нижче рівня гаража, то ширина збільшується до 1 м.

При проектуванні гаража на два автомобілі використовується формула: L = (L1 + L2) + 0,5 + 0,7, де L - ширина гаражних воріт, L1 і L2 - ширина першого і другого автомобіля, величина 0,5 визначає безпечну відстань між автомобілями в момент одночасного руху в метрах, а доданок 0,7 - сума відстаней між краєм автомобіля і межами отвору в метрах.

Підйомно-поворотні ворота

Підйомно-поворотні гаражні ворота - це конструкція, що складається з цільного захисного полотна, замикаючого пристрою, підйомного механізму і горизонтальних напрямних.

При відкриванні нижня частина захисної стулки воріт подається вперед, а верхня поступово піднімається під стелю за рахунок фіксації до напрямних. В результаті частина полотна заїжджає під стелю і розташовується практично паралельно підлозі в гаражі. Частина, що залишилася виступає за межі гаража.

Підйомно-поворотні ворота у відкритому стані зменшують висоту отвору на 20-25 см

При повністю відкритих підйомно-поворотних воротах висота отвору зменшується на 20-25 см в залежності від їх конструкції. Тому при розрахунках обов'язково враховується ця величина.

Як приклад розрахуємо розміри поворотних воріт для автомобіля C-класу шириною 1,7 м і висотою 1,5 м:

 • висота - вираховується за формулою H ≥ (1,5 + 0,4) + 0,25 + 0,2 = 2,35 м. У цьому випадку ми зробили надбавку в 0,4 м, так як на дах автомобіля може бути встановлений багажник. Якщо такий встановлюватися не буде, то цю надбавку можна віднести;
 • ширина - вираховується за формулою L ≥ 1,7 + 0,8 = 2,5 м. При під'їзді, розташованому під кутом, ширина воріт збільшується до 2,7 м.

З урахуванням цих параметрів можна переходити до підбору готової конструкції воріт або комплектуючих для самостійного виготовлення. При розрахунку параметрів воріт для гаража на два автомобілі логіка обчислень зберігається.

Наприклад, один автомобіль матиме вищеописані параметри, а другий має ширину 1,8 м при висоті 1,7 м. У цьому випадку при розрахунках висоти береться тільки найбільше значення: H ≥ (1,7 + 0,4) + 0,25 + 0,2 = 2,55 м. Ширина воріт на два автомобіля дорівнює: L ≥ 1,7 + 1,8 + 0,5 + 0,8 = 4,8 м.

Підйомно-секційні ворота

Підйомно-секційні ворота складаються з складеного захисного полотна, вертикальних і горизонтальних направляючих, підйомного і замикаючого механізму. Складений полотно представляє собою кілька прямокутних елементів, з'єднаних між собою за допомогою шарнірних петель.

Складений полотно представляє собою кілька прямокутних елементів, з'єднаних між собою за допомогою шарнірних петель

Підйомно-секційні ворота практично не зменшують висоту прорізу

При відкритті воріт полотно за рахунок автоматики починає підніматися, поступово затягуючись під стелю. Наявність петель дозволяє полотну згинатися, що дає йому можливість зміщуватися під дією тяги. На відміну від поворотної конструкції секційні ворота в піднятому стані зменшують висоту отвору незначно - до 5 см в залежності від виробника.

Формула розрахунку висоти для підйомно-секційних воріт матиме наступних вигляд: H ≥ (H1 + 0,2) + 0,1, де H1 - висота транспортного засобу, 0,2 - відстань від даху автомобіля до отвору в метрах, 0,1 - відстань, необхідне для вільного розташування захисної стулки під стелею в метрах.

З урахуванням розмірів автомобіля з попереднього прикладу секційні ворота будуть мати наступні параметри:

 • висота - H ≥ (1,5 + 0,4) + 0,2 + 0,1 = 2,2 м. Якщо на дах автомобіля не планується установка багажника для перевезення негабаритного вантажу, то замість 0,4 в формулу підставляється 0, 2;
 • ширина - L ≥ 1,7 + 0,8 = 2,5 м. Ширина така ж, як і в разі поворотних воріт, так як основна відмінність між конструкціями тільки в способі відкриття воріт і пристрої захисного полотна.

При розрахунку висоти воріт для гаража на два автомобілі за розрахункову величину береться висота найбільшого автомобіля. Ширина, як і в попередньому випадку, розраховується за формулою: L ≥ (L1 + L2) + 0,8 + 0,5.

Рулонні (ролетні) ворота

Конструкція ролетних воріт має багато спільного з секційної. Захисне полотно складається з безлічі ламелей, які при відкритті воріт накручуються на барабан, розташований над отвором.

Захисне полотно складається з безлічі ламелей, які при відкритті воріт накручуються на барабан, розташований над отвором

Ролетні ворота при відкриванні накручуються на барабан у верхній частині конструкції

Сам барабан з монтажною коробкою може розташовуватися як всередині приміщення, так і в отворі або зовні гаража. Горизонтальні напрямні в пристрої рулонних воріт не використовуються.

Розрахунок розмірів ролетних воріт практично повністю ідентичний секційної конструкції. Для розрахунків використовуються такі формули:

 • висота - H ≥ H1 + 0,2;
 • ширина - L ≥ L1 + 0,8.

ворота, що складаються

Гаражні ворота зі складною захисної стулкою складаються з декількох вертикальних панелей, з'єднаних між собою шарнірними петлями. При відкриванні стулки воріт переміщуються вздовж горизонтальної направляючої, закріпленої у верхній або нижній частині прорізу.

При відкриванні стулки воріт переміщуються вздовж горизонтальної направляючої, закріпленої у верхній або нижній частині прорізу

Ворота, що зменшують ширину прорізу на товщину складених секцій

За способом відкриття складаються ворота поділяються одинарні та подвійні. Одинарна стулка складається тільки в одному напрямку - вліво або вправо. Подвійна стулка розділяється посередині і складається відразу в обох напрямках.

У складеному стані секції воріт зменшують ширину прорізу. Для гаражних воріт, використовуваних в приватному секторі, ця величина становить не більше 30 см, для промислових конструкцій - 50 см і більше.

З урахуванням цього формули розрахунку для складних воріт будуть мати такий вигляд:

 • висота - H ≥ H1 + 0,2;
 • ширина - L ≥ L1 + 0,8 + 0,3.

При самостійному виготовленні надбавку по ширині можна обчислити більш точно. Для цього потрібно знати товщину матеріалу, який буде використовуватися для виготовлення захисних секцій. Після цього вираховується приблизну кількість секцій.

В результаті ширина однієї секції множиться на їх кількість - такий підхід використовується при розрахунку воріт великої ширини, коли захисна стулка буде виготовлятися із застосуванням теплоізоляційних матеріалів.

орні ворота

Конструкція орних воріт є найбільш простий. Ворота розділені на дві стулки, які відкриваються назовні вліво і вправо. В одній із стулок передбачена двері або хвіртка для входу в гараж без відкривання масивного полотна.

В одній із стулок передбачена двері або хвіртка для входу в гараж без відкривання масивного полотна

Орні ворота не змінюють розмірів отвору гаража

При розрахунку параметрів воріт використовуються стандартні надбавки по ширині і висоті. Безпечна ширина воріт повинна бути на 70-80 см більше, ніж ширина автомобіля, а висота отвору воріт - на 20 см більше висоти транспортного засобу. Параметри автомобіля беруться з технічного паспорта.

Для гаражів на два автомобіля краще передбачити два робочих отвору з орними воротами. Це пов'язано з тим, що важка конструкція захисної стулки буде навантажувати кріпильні і поворотні елементи. В результаті вузли кріплення просядуть, а геометрія воріт буде порушена.

Розрахунок параметрів воріт для вантажних автомобілів

Розрахунок розмірів гаражних воріт для габаритних і вантажних автомобілів виконується за аналогічними формулами з використанням своїх додаткових значень. За розрахункові дані береться ширина і висота транспортного засобу, який планується паркувати в гаражі.

За розрахункові дані береться ширина і висота транспортного засобу, який планується паркувати в гаражі

Габаритні розміри вантажного автомобіля з відкритим кузовом

Далі до даних параметрами додаються додаткові значення, рекомендовані для автомобілів даного класу. Вони вказані в таблиці. Мінімальний простір між вантажним транспортом в момент одночасного виїзду повинна становити не менше 0,7 м.

Таблиця: додаткові значення довжини і ширини прорізу гаража для вантажних автомобілів

Приклад розрахунку отвору під установку орних воріт

Як приклад розрахуємо параметри орних воріт для автомобіля висотою 2,4 і шириною 2 м:

 • висота - H ≥ 2,4 + 0,2 = 2,6 м;
 • ширина - L ≥ 2 + 1 = 3 м.

Якщо на вантажну машину планується установка закритого тентований або металевого кузова, то розрахункова висота вимірюється щодо найвищої точки на корпусі. Аналогічний підхід використовується для мікроавтобусів та сімейних автомобілів.

Розрахунок параметрів отвору і воріт обов'язково виконується на етапі проектування гаража. Це дозволить передбачити технічні особливості воріт і допоможе розрахувати оптимальні параметри для конструкцій різного типу. Після завершення будівництва гаража отвір придбає закінчений вигляд і додатково розширювати його буде небажано, так як це призведе до ослаблення несучої конструкції.