Висота установки розеток і вимикачів: як правильно зробити монтаж

 1. Стандарти розміщення розеток і вимикачів
 2. Як правильно вибрати безпечну висоту установки
 3. Технічні вимоги до висоти розміщення розеток і вимикачів по СНиП
 4. Висота установки: «Євростандарт»
 5. Висота монтажу вимикачів і розеток у квартирі
 6. Корисні поради
 7. Установка вимикачів і розеток в будівлях і приміщеннях різного призначення

Проектування будівництва житлових приміщень, проектів переобладнання і перепланування в обов'язковому порядку враховує і таке питання як прокладка нових електричних проводів і розміщення приладів комунікації - розеток і вимикачів .

Для правильного їх розміщення часто використовуються нормативні документи - державні будівельні норми і правила, але в них не завжди є сувору вказівку на те, де, як, на якому рівні повинні встановлюватися ці прилади.

Стандарти розміщення розеток і вимикачів

Проектування будівництва житлових приміщень, проектів переобладнання і перепланування в обов'язковому порядку враховує і таке питання як прокладка нових електричних проводів і розміщення приладів комунікації - розеток і  вимикачів

Висота установки розеток і вимикачів

Так для проектування установки систем внутрішньої електропроводки житлових і виробничих приміщень, об'єктів комерційного призначення вказуються загальні рекомендації, викладені в СП 31-110-2003.

У цьому нормативному акті йдеться про загальні правила розміщення електроприладів включення освітлення приміщення.

Про конкретне зазначення висоти установки розеток і вимикачів в цьому документі не згадується.

Головне, щоб вимикач розміщувався біля дверей в приміщення з боку дверної ручки, що забезпечує найбільший комфорт при включенні світла.

Так само як і в СНиП, Правила установки електроприладів чітко визначає лише порядок розміщення компонентів електромереж в плані безпеки, і то, для деяких приміщень, що мають специфічні умови у вигляді постійної високої вологості і потенційно небезпечних, таких як душові, ванні кімнати, готельні номери .

Як правильно вибрати безпечну висоту установки

Правила улаштування електроустановок як основний керівний документ, що прописує правила розробки та встановлення обладнання в побутових приміщеннях, вимагає дотримання правил електробезпеки, при будівництві, тим самим визначає мінімальні відстані від джерел небезпеки до місць розташування електроприладів.

Висота установки розеток і вимикачів ПУЕ визначає стандарти, згідно з якими забезпечується мінімально необхідний рівень безпеки і захисту від ураження електричним струмом. Ці параметри повинні відповідати наступним стандартам:

 • Пристрої включення світла в кімнатах розміщуються на стінах біля вхідних дверей, з того боку дверей що відкривається, і на яку кріпиться ручка дверної засувки, а висота розміщення повинна бути не менше ніж 1 метр від рівня підлоги кімнати.
 • У разі застосування вимикача зі шнурком, такий вимикач допускається встановити під стелею, а ось про довжину шнура нічого не говориться, головне, щоб він забезпечував нормальну роботу вимикача.
 • Щодо газопровідних труб і приладів газопостачання, то вимикачі і розетки повинні розміщуватися не ближче ніж за 0,5 метра до них.
 • Для ванних кімнат потрібно, щоб розміщення розеток, забезпечувалося таким чином, щоб розетки були захищені від струменів і бризок води, для цього місце потрібно вибирати так, щоб до найближчих сантехнічних приладів - ванною, раковини, душової кабіни було мінімально 0,6 метра.
 • При розташуванні в ванних кімнатах, душових та інших приміщеннях з розташованими в них сантехнічними приладами необхідно встановлювати вимикачі і розетки тільки через пристрої захисту, здатні швидко відключати струм при появі диференціального струму.
 • А при розташуванні в душовій кімнаті, мінімально безпечним відстанню від дверцята кабіни до вимикача вважається 0,6 метра.

Правда, висота і місце для установки розеток і вимикачів ПУЕ регламентує тільки для приміщень з підвищеною небезпекою, і не поширюється на інші приміщення житлового будинку.

Технічні вимоги до висоти розміщення розеток і вимикачів по СНиП

Висота установки розеток і вимикачів

До недавнього часу для вибору висоти установки розеток СНиП грунтувався на старих радянських нормах, в яких уявлення про комфорт були зафіксовані на початок 50 років минулого століття.

Тоді висота розміщення вимикачів була прийнята стандартна - 1,6 метра від підлоги, а для розеток яку дорівнювало 0,9 метра.

Такі строго регламентовані нормативи проектування багато в чому були результатом ретельного прорахунку економічної складової, адже якщо в багатоквартирному будинку встановлювалися вимикачі на висоті сучасного «євростандарту» ту кількість проводів, додатково необхідних для прокладки електропроводки збільшилася б на 25%, а це вже кілька кілометрів на п'ятиповерхову хрущовку .

Не менш гнітюча картина була і з рівнем установки розеток згідно з нормативними будівельним документам - стандартні 90 сантиметрів від підлоги часто заважали раціональному розміщенню меблів або просто заважали наблизити до стіни письмовий стіл, висота якого, наприклад, дорівнює 80 см.

Проте, для багатьох людей звикли до такого розташування електроприладів вимикачі і розетки змонтовані на такій висоті будуть нормою, що також бажано враховувати при проектуванні переобладнання приміщень під час ремонту, особливо там де живуть люди поважного віку.

Висота установки: «Євростандарт»

Висота установки розеток і вимикачів по Євростандарту

Для нового часу все частіше застосовуються нові стандарти, в яких максимально враховуються питання як безпеки так і комфорту.

Одним з таких варіантів рівня монтажу розеток і вимикачів визнаний «євростандарт».

І хоча ці показники тільки планується ввести в формальне русло будівельних норм і правил, узаконивши використання євростандарту при проектуванні і будівництві, сьогодні він активно використовується, як при будівництві нового житла, так і при реконструкції старого.

Основними, загальноприйнятими нормами розміщення електроприладів тут вважається:

 • для вимикача, рівень на якому він монтується, прийнято вважати оптимальним за все на висоті 0,9 метра від підлоги кімнати
 • для розеток прийнято робити монтаж на висоті не більше 0,3 метра

У кожному конкретному випадку таке розміщення має свої плюси і мінуси - для вимикачів високе розміщення дозволяє поглядом контролювати положення вимикача, а євростандарт дуже підходить для користування практично всім членам сім'ї, адже включення освітлення в кімнаті було завжди великою проблемою для дітей молодшого віку.

Висота монтажу вимикачів і розеток у квартирі

Проектування місця розташування розеток і вимикачів в чому залежить від того яке призначення має приміщення і як планується розміщувати меблі та побутові прилади в ньому. Багато в чому саме тому в сучасних квартирах висота установки розеток і вимикачів може бути абсолютно різною, враховуючи при цьому особливості цього приміщення:

 • На кухні. Для підключення побутових приладів на кухні прийнято розміщувати розетки відповідно до плану установки побутової техніки. Тут висота розеток, на які виведені силові дроти для приладів великої потужності відіграє другорядну роль. Зазвичай для підключення приладів в розетки, приховані панелями побутової техніки, висота вибирається в межах 30-50 см від підлоги. Живлять дроти з задніх панелей приладів в такому випадку не виходять назовні і не створюють додаткових проблем. Для установки розеток на робочій стінці, до яких будуть підключатися міксер, м'ясорубка або блендер, то тут краще використовувати радянський стандарт - висота розеток на рівні 0,9 метра. При такій висоті установки розеток СНиП гарантує раціональне і зручне підключення на висоті 10 см вище поверхні кухонного столу.
 • У спальні і вітальні. Для цих приміщень зазвичай вибирається висота установки розеток і вимикачів, відповідна євростандарту. Телевізор, стереосистема, відеоапаратура при встановленні не потребує, щоб розетка була на висоті 0,9 метра, для цих приладів досить розмістити її внизу на висоті 0,3, а то і 0,2 метра від підлоги. Правда, стосовно розеток є і виключення, наприклад, коли планується встановити телевізор великого розміру на стіні. В такому випадку раціонально зробити розводку проводки таким чином, щоб телевізор підключався до розетки за його задньою панеллю. В такому випадку, висота установки розетки буде 1,6-1,8 метра. Індивідуально визначити місце розетки можна і для спліт системи кондиціонера, в такому випадку, розетку раціонально встановити на висоті 2-2,2 метра від підлоги, щоб дроти системи не псували вигляд приміщення. А ось що стосується вимикача, то тут висоту краще прийняти стандартну для всього будинку або квартири.
 • У ванні. Для ванних і душових, де як правило, завжди зберігається підвищена вологість, рекомендується розміщувати вимикачі і розетки в єдиному блоці, і залежить це від розмірів приміщення. Для ванних кімнат великого розміру краще розмістити всі прилади на висоті 0,9 метра від підлоги, але при цьому висота установки розеток і вимикачів повинна відповідати ПУЕ. У ванних, де встановлені бойлери, пральні машини розташовувати розетки і вимикачі краще не нижче висоти 1,6 метра, при цьому враховувати безпосередню близькість розташування від побутових електроприладів.

Корисні поради

монтаж розеток

Проектування місць монтажу вимикачів і розеток під час ремонту рекомендується таким чином, щоб максимально забезпечити комфорт і безпеку приміщення.

У таких випадках рекомендується заздалегідь скласти план розміщення побутової техніки, меблів і побутових приладів, це дасть можливість раціонально підійти до питання прокладки проводки і підбору типів розеток і вимикачів.

У житлових приміщеннях розміщувати вимикачі рекомендується на одній висоті - це дозволить швидко орієнтуватися в просторі і не буде викликати дискомфорту.

А для дитячих приміщень по можливості розміщувати вимикачі краще на висоті євростандарту, це дає можливість дітям самостійно включати в приміщенні освітлення.

Установка вимикачів і розеток в будівлях і приміщеннях різного призначення

У підсобних приміщеннях, гаражах, котелень і теплицях, при установці вимикачів і розеток висота вибирається залежно від місцевих умов. Але в більшості випадків висота для установки вимикачів освітлення вибирається згідно СНиП - на висоті 1,6 метра. Така висота вважається оптимальною для підсобних приміщень.

Що стосується розеток, то тут все залежить від місцевих умов, висота, відстань від дверей, столів і стаціонарних приладів може бути різною від 30 см до 1,5 метрів.

На якій висоті монтувати розетки і вимикачі - на відео: