Челябінські озера «пішли» за безцінь

Арбітражний суд визнав правомірність рішення антимонопольників про змову на конкурсі з надання в оренду рибопромислових ділянок на озерах Челябінської області. У конкурсі брало участь три компанії, що належать одному засновнику. Для перемоги використовувалася схеми «прикриття» та «відкликання заявок». В результаті 15 ділянок площею від 40 до 588 гектарів дісталися ТОВ «Уралнерудремснаб». Однак за російським законодавством порушення правил конкуренції не стало приводом для розірвання договору, за яким орендарі заплатили за користування озерами протягом 10 років всього 30 тисяч рублів. На думку експертів, така схема участі в торгах дозволила переможцю конкурсу заощадити на оренді рибопромислових ділянок мільйони рублів. Арбітражний суд визнав правомірність рішення антимонопольників про змову на конкурсі з надання в оренду рибопромислових ділянок на озерах Челябінської області

«Озерна» історія почалася майже рік тому. В кінці 2009 року Ніжнеобское територіальне управління Росриболовства провело конкурс на оренду 24 рибопромислових ділянок на озерах Челябінської області. Метою оренди за умовами конкурсу має бути організація любительського і спортивного рибальства. Переможцями по 15 лотам стало ТОВ «Уралнерудремснаб». Компанія уклала договір оренди ділянок на озерах Карачура, Великий Ачакуль, Ачакуль-Арсі, Масланський, Довгий, Южіган, Таяндьє, Соснівка, ільменські, Ялинове, Брехуново, Подовінное, Покровське, Велике Курейное, а також на водосховищі Іремельском терміном на 10 років. Площі ділянок різні - від 40 до 588 гектарів. «За результатами конкурсу ТОВ« Уралнерудремснаб »перерахувало в бюджет Челябінської області 30 тисяч рублів, - розповіла кореспонденту Chel.ru начальник відділу контролю за відтворенням водних біологічних ресурсів і регулювання рибальства Ніжнеобского територіального управління Федерального агентства з рибальства Любов Охман. - Тобто за дві тисячі рублів за кожен рибопромислової ділянку ».

10 лютого 2010 року УФАС по Тюменської області порушило справу за ознаками, що вказує на факт змови під час проведення конкурсу. Про це повідомив сам організатор торгів. Представники Росриболовства вказували на те, що компанії, які заявилися на одні і ті ж лоти, маніпулювали заявками. 15 березня 2010 року антіпомопольщікі винесли рішення, визнавши факт змови.

За умовами конкурсу перемога присуджувалася тому, хто запропонує найбільшу ціну за ділянку. Для того, щоб виграти конкурс, компанії застосували схему «прикриття заявок». Вони запропонували ціни з великою різницею. В результаті інші учасники могли перемогти, запропонувавши ціни вище. Далі, дізнавшись, що крім них на конкурс більше ніхто не заявився, компанії з найбільшою запропонованою ціною відкликали свої заявки. Переможцем стала організація, яка запропонувала найнижчу ціну - ТОВ «Уралнерудремснаб». Ця компанія і два інших учасники конкурсу - ТОВ «АГ« Експерт »та ТОВ« Автопарк »належать одній групі осіб.

Відповідно до закону «Про захист конкуренції» компаніям забороняється укладати між собою угоди або здійснювати узгоджені дії, які можуть привести до підвищення або зниження цін на торгах. В даному випадку державний контракт був укладений за найнижчою ціною. Як пояснив заступник керівника Тюменського УФАС Росії Ігор Веретенников, подібні дії мають суттєві наслідки для економіки країни. «В результаті змови переможець отримав за мізерну ціну в користування терміном на 10 років 12 з 24 рибопромислових ділянок, розташованих на всій території Челябінської області, - додав він. - У всій цій ситуації важливо, що внаслідок торгів, переможцями яких стають компанії, котрі нехтували заборонами законів, природні ресурси країни здешевлюють, а держава не отримує необхідних інвестицій для їх освоєння ».

Влітку 2010 року всі три компанії, що брали участь в конкурсі, були оштрафовані на 100 тисяч рублів кожна. Зовсім недавно Арбітражний суд Тюменської області підтвердив законність і обгрунтованість рішення антимонопольного органу. Варто відзначити, що оплати штрафів від фірм-порушників поки не надходило. У зв'язку з цим, за словами прес-секретаря УФАС по Тюменської області Наталії Бороздіна, на даний момент справи передані службі судових приставів.

Відзначимо, що допущені учасниками конкурсу порушення не є приводом для розірвання договору або анулювання результатів конкурсу. «Тому питання про розірвання договорів користування рибопромисловими ділянками в судовому порядку не розглядався, - зазначила Любов Охман. - Розірвати договір можна за рішенням суду, зокрема, в разі порушення однією із сторін умов договору. Останні включають також обов'язкове виконання поданих умов в заявках на участь в конкурсі. Це бізнес-план і чисельність людей, які будуть здійснювати організацію любительського і спортивного рибальства на даних ділянках ». Контроль над дотриманням договору з наступного року почне здійснювати Ніжнеобское управління Росриболовства.

На думку експертів, переможцю даного конкурсу вдалося заощадити мільйони рублів на оренді рибопромислових ділянок. «Наприклад, я орендую ділянку землі - кар'єр площею в 15 гектарів за сім тисяч рублів на рік, - коментує орендар кар'єра« Вахрушеве »Віктор Ашмарин. - А кар'єр є штучною водоймою. Оренда природних водойм зазвичай обходиться дорожче ».

За словами Віктора Ашмаріна, любительське і спортивне рибальство в Челябінській області недостатньо розвинене. Причиною найчастіше є висока вартість путівок. «Так, на ловлю форелі може знадобитися 4-6 тисяч рублів в день без урахування снастей, - додає співрозмовник сайту. - Треба платити за вихід на водойму і за кожну спійману рибку. Вартість путівки визначає господар водойми або його орендар, виходячи з собівартості утримання ділянки. Але в середньому путівка на водойму хай не з гірської фореллю, а з нашої, уральської рибкою повинна коштувати від 150 рублів в день. Враховується також, яка риба водиться в водоймі. Наприклад, в нашому кар'єрі можна ловити коропа, раків, щуку, буффало, карасів, окунів і красноперок ».

Віктор Ашмарин також нагадав, що обов'язковою умовою оренди є безперешкодний доступ до водойми. «У цьому році губернатор Челябінської області Михайло Юревич прийняв правильне рішення: занадто завзяті підприємці, які брали плату за доступ до водойми, були покарані, - пояснив він. - Путівку повинні купувати тільки ті, хто має намір ловити тут рибу. Бажаючі просто скупатися в жарку погоду платити не повинні ». Тим часом, за словами Віктора Ашмаріна, найчастіше орендарі водойм використовують їх не для тих цілей, які заявляють офіційно. «На березі водойм будуються готелі або приватні будинки, власники можуть для власних потреб розводити тут рибу, не допускаючи рибалок до лову, - перераховує він. - По суті, ділянки можна використовувати як завгодно. Але головне, щоб це не завдавало шкоди природним ресурсам ».

На жаль, отримати коментар від ТОВ «Уралнерудремснаб», а також дізнатися вартість путівок на орендовані ними ділянки на момент написання матеріалу не вдалося.

Перелік рибопромислових ділянок в Челябінській області, закріплених за орендарями за результатами конкурсу, можна подивитися тут .