Циліндрові замки: як захиститися від злому?

  1. Особливість циліндрових замків
  2. зовнішні протектори

Особливість циліндрових замків

Особливість циліндрових замків полягає в тому, що їх кодова частина поміщена в окремий компактний корпус (власне циліндр), який можна витягти, вигвинтивши кріпильний гвинт на торцевій планці. Така конструкція дозволяє без проблем замінити механізм секретності в разі його поломки або при втраті ключа. Ще один плюс - мініатюрний розмір кодових деталей (пинов, дисків), що ускладнює маніпуляційні розтин. (Вироби останніх поколінь не піддаються навіть «просунутим» відмичок, в тому числі електричним і електронним.)

Фото: В.ладімір Григор'єв / Burda Media. Експерти сходяться на тому, що сучасний якісний циліндр з протектором по захисним властивостями не поступається потужному сувальдних замків і може служити основним замикаючим механізмом

На жаль, через цих же особливостей конструкції циліндрові замки уразливі для злому. Зафіксовані випадки, коли опір механізмів вдавалося подолати c допомогою найпростіших побутових інструментів на кшталт молотка або потужної викрутки.

Тим часом провідні виробники, такі як Abloy, Сaba, Cisa, Mul-T-Lock, вже давно прийняли ефективні контрзаходи. У конструкцію циліндра були внесені удосконалення, спрямовані на підвищення його міцності, а крім того, на ринку з'явилися зовнішні захисні пристрої - протектори.

Підсилюють деталі конструкції. Припустимо, в замкову щілину вбили стрижень із загартованої сталі і сильно натиснули на нього збоку. Циліндр при цьому іноді переломлюється в середній частині - там, де розташовані поворотний кулачок або шестерня і отвір під кріпильний гвинт. Щоб виключити можливість злому подібним способом, в деяких моделях корпус циліндра виконують з пружною стали або підсилюють пластинами або стрижнем з міцного сплаву.

Фото: «Став», Abloy. У наші дні найбільш поширені вкладні і врізні замки. Перші призначені виключно для сталевих дверей, другі універсальні.

Інший поширений спосіб злому - висвердлювання плага (повертається частини) циліндра. У подібній ситуації допомагають запресовані в метал кульки і вертикальні стрижні з твердих сплавів; наткнувшись на них, свердло йде убік. Піни (всі або деякі) також виконують із загартованої сталі. В результаті механізм краще чинить опір і свердла, і свёртишу (злодійському інструменту, що дозволяє з зусиллям провернути плаг в корпусі).

Усталений кріпильний гвинт знижує ризик вибивання циліндра. Нарешті, на ринку представлені виконавчі механізми, автоматично блокують засув при видаленні циліндра (деякі моделі CISA і Mottura).

зовнішні протектори

Їх називають також бронечашкамі і бронестаканамі. Протектор частково закриває торець циліндра і захищає від будь-яких силових впливів. При цьому ефективність виробу залежить не тільки від міцності матеріалу, з якого він виготовлений, але і від способу монтажу. Бронечашкі, закріплені на зовнішньому сталевому листі дверного полотна , А тим більше на оздоблювальної панелі, майже ні до чого; вони легко збиваються ударом молотка. Щоб протектор впорався зі своїм завданням, він повинен фіксуватися довгими і потужними гвинтами крізь корпус замку або утапливаться в полотно.

Бронестакани для пінових циліндрів необхідно оснащувати обертовою втулкою на місці замкової щілини, що перешкоджає свердління; не завадить і посилення в нижній частині, за якою розташовані відповідні Піни.

Установку зовнішнього протектора потрібно передбачити при замовленні вхідних дверей , Так як отвори для монтажу цього пристрою повинні бути виконані на виробництві.