Долар за 70: ​​чому він росте і як з цим жити

Росіяни гірко жартують, що з круглими цифрами стало легше переводити рублі в валюту

Долар і євро після рекордного серпневого зростання все-таки подолали круглі позначки в 70 і 80 рублів . Російська валюта потрапила в кругову засідку: на неї тиснуть обіцянки майбутніх санкцій від Європи і США, великі інвестори виводять гроші з російського ринку, а владі РФ потрібен слабкий рубль для виконання бюджету.

Що нас чекає далі, коли зростання курсів відгукнеться на цінах всередині країни і чому при будь-якому розкладі не варто сподіватися на зниження цін - ми розповімо вам про все, що ви боїтеся знати.

Чому ростуть курси?

Причин і для зростання основних світових валют, і для спаду рубля зараз багато як ніколи. У світі відбувається ось що: альфа-економіки США і Китаю перерозподіляють свої грошові потоки, виводять їх з економік, що розвиваються (до них відноситься і Росія) і в цілому скорочують кількість своїх грошей у вільному обігу. Наприклад, знижують обсяги дешевого кредитування, говорить голова правління банку «Нейва» Павло Єфремов.

- Зараз найбільші інвестори виводять гроші з ризикованих інструментів напередодні низки великих рішень в світовій економіці. Попереду у нас засідання ФРС США (воно пройде 25-26 вересня. - Прим. Ред.) З монетарної політики, а на цьому тижні відбудеться засідання Центрального банку Туреччини, на якому вирішуватимуть, що робити з лірою, яка сильно дешевшає в останні місяці . Не те щоб криза в Туреччині сильно тиснув на світову фінансову систему, але якщо влада його не знімають, він може запустити ланцюгову реакцію проблем з національною валютою в інших країнах. Всі чекають, що зроблять турецька влада в цій ситуації.

Павло Єфремов нагадує, що в цю п'ятницю відбудеться і засідання ЦБ РФ. На ньому теж буде вирішуватися питання про зміну облікової ставки, від якої залежать відсотки по кредитах. Чим вище ключова ставка, тим дорожче кредити, і це відбивається на росіянах як безпосередньо (через зростання відсотків за споживчими позиками), так і через підвищення кредитних витрат виробництва, яке неминуче відбивається на рівні цін. А це, в свою чергу, призводить до зростання інфляції.

А це, в свою чергу, призводить до зростання інфляції

Світова економіка зачаїлася і чекає нових сигналів від ФРС США

- Знижувати ключову ставку вже нікуди, - вважає глава «Нейви». - Тому інтрига в тому, чи залишиться вона на колишньому рівні (і це буде більше політичним рішенням, а не економічним) або її піднімуть заради стабілізації економіки. Але є нюанс: уряду зараз не потрібен сильний рубль. Йому потрібно знайти гроші на травневі укази. А в поточній ситуації найочевидніше рішення цієї проблеми - продаж нафти за долари і наповнення бюджету рублями. В цілому зараз становище Росії у світовій економіці таке, що ми не впливаємо ні на що, але на нас при цьому впливають найменші зміни ззовні.

Ще одна тотальна проблема рубля в тому, що великі власники державних облігацій Росії (вони називаються ОФЗ) починають їх масово продавати, каже незалежний фінансовий аналітик Віталій Калугін. Це пов'язано з тим, що від нових санкцій США все чекають в тому числі заборони на операції американських компаній з російськими облігаціями.

Державні облігації - це один із способів залучення грошей в економіку країни, свого роду кредитування, тільки на макроекономічному рівні. Вони продаються на довгий термін (10-20 років), після закінчення якого їх власники отримують відсоток за те, що вклалися в державну економіку. Чим стабільніша і передбачувані економіка країни, тим нижче ризик і нижче відсоток. У розвинених державах прибутковість облігацій може не перевищувати 3%. Зараз дохідність 10-річних російських ОФЗ досягає 9,2%, відзначає Калугін.

- До сих пір третьою частиною наших облігацій приблизно на 35 мільярдів доларів володіли закордонні покупці - інвестиційні та пенсійні фонди всіх країн світу, - пояснює аналітик. - З цих інвесторів 8% - американські компанії. Зараз всі вони розпродають ці папери, тому що бояться санкцій на їх володіння. Облігації дешевшають, для 10-річних паперів прибутковість 9,2% - це абсурд.

Облігації дешевшають, для 10-річних паперів прибутковість 9,2% - це абсурд

Справжні євро і долари йдуть з Росії, а плюшевим і тут добре

У такій ситуації російському уряду було б логічно діяти рішуче і запустити програму викупу власного боргу у вигляді ОФЗ у панікуючих інвесторів, вважає Віталій Калугін. Це допоможе стабілізувати курс рубля і принесе прибуток в довгостроковій перспективі.

Як зростання валюти відіб'ється на внутрішній економіці і життя людей?

Прямо зараз звичайний росіянин відчує зміна курсів тільки в одному випадку - якщо поїде за кордон, відзначають експерти. Ціни всередині країни почнуть змінюватися через 2-3 місяці, коли на них позначиться подорожчання імпортних комплектуючих у вітчизняному виробництві, а на складах скінчиться імпортна продукція, закуплена і завезена в Росію за старими курсам.

- Частка імпортних складових у виробництві чого б то не було в Росії присутній, тому ціни виростуть неминуче на усі товари, - пояснює керівник дирекції фінансових ринків Убрир Володимир Зотов. - Не будемо скидати з рахунків бажання компаній збільшити прибуток, пояснюючи зростання цін підвищенням курсу. У цьому сенсі ціни на бензин, можливо, знаходяться в найбільшій зоні ризику. Знову ж імпортозаміщення в сільському господарстві і не тільки, на жаль, коштує дорожче, ніж імпортні аналоги, але це необхідні зміни для майбутнього економіки.

В першу чергу виростуть ціни на продукти, зокрема на м'ясні вироби, подорожчають імпортні автомобілі, смартфони, складна побутова техніка, перераховує Віталій Калугін. Павло Єфремов додає, що, хоча російська влада докладали чимало зусиль для розвитку імпортозаміщення саме в сільському господарстві, воно все ще сильно зав'язане на імпорті. З-за кордону ввозяться зерно, сировину, племінний матеріал. В цілому експерти вважають, що на вартість життя росіян більший вплив матиме те, що відбувається всередині країни: підвищення ПДВ і цін на бензин і очікуване зростання тарифів ЖКГ.

У промисловості, крім підприємств з високою часткою імпортних комплектуючих і технологій, зростання курсів сильно вплине на незавершені інвестиційні проекти, каже Віталій Калугін.

- Їм треба оплачувати поставки дорогого імпортного обладнання за високими курсами. Загалом, страждають інвестиційні плани виробників. У більшості випадків це - імпортне обладнання.

З іншого боку, у виграші від ослаблення рубля опиняться компанії, що займаються експортом енергоносіїв і озброєння, і бюджет, уточнює Володимир Зотов.

Павло Єфремов звертає увагу на таку колізію: з одного боку, зараз в Росії через слабку внутрішньої валюти дуже вигідно розміщувати виробництво тим закордонним компаніям, які ведуть основні розрахунки в доларах і євро. Хороший момент, щоб залучати значні виробничі інвестиції, але - все впирається в санкції, які відлякують від Росії найщедріших інвесторів.

Що зараз робити? Скуповувати валюту або залишатися в рублях?

Є золоте правило біржових гравців: не купувати нічого, поки воно росте в ціні. Воно справедливо і в ситуації з валютними курсами.

- Мій досвід підказує, що великі гравці продають дешево куплені раніше долари і євро саме мільйонам панікуючих приватників, - каже Віталій Калугін. - Так було в грудні 2014-го, а особливо нагріли натовп в січні 2016- го. Так що якщо ви зберігаєте заощадження в рублях - купувати долар по 71 можна тільки в тому випадку, якщо вам паніка підказує курс 100. мені - не підказує. Немає фундаментальних причин. Накопичення краще тримати у валюті, звичайно, але якщо ви її не купили раніше, краще дочекатися більш осудних курсів. Типу 65 рублів за долар.

Типу 65 рублів за долар

Чи не найкращий момент бігти за доларами, поки вони ростуть в ціні

Якщо спокійно оцінити курсові зміни за останні півтора року, можна побачити, що зростання курсу долара цілком компенсувався б різницею ставок по рублевих і доларовими вкладами, вказує Володимир Зотов. Він пояснює, що, якби громадянин півтора роки тому відкрив, наприклад, рублевий і доларовий вклади одночасно, їх прибутковість на цей момент була б приблизно однакова:

- Але, як правило, Капітан Очевидність в паніці кидається в обмінник, коли починаються розмови про те, що «все пропало» і потрібно купувати валюту, і на цьому, як правило, втрачає. Що відбувалося вже не раз і справді стане знову.

Наївне запитання: а якщо валюти подешевшають, ціни знизяться?

Навряд чи. Всьому виною економічний «ефект храповика», пояснює Володимир Зотов.

- Але корпорації не будуть знижувати свій прибуток, якщо товар купують за тими цінами, які є, але при цьому у компанії скорочуються витрати. Найбільш показовою, майже анекдотичної виглядала деякий час назад якраз ситуація з цінами на паливо: коли падали ціни на нафту, компанії, щоб знизити ефект зниження експортних цін, піднімали ціни на паливо, а в період зростання знову ж підвищували ціни, пояснюючи це збільшенням собівартості вихідної сировини.

Коли валюта перестане дорожчати?

Найсильніше вплив на рубль надають економічні санкції проти Росії, вважає Володимир Зотов з Убрир. Він наводить як приклад ситуацію в квітні 2018 року, коли «осмислення» реального впливу санкцій призвело до різкого зниження валютних курсів. Віталій Калугін вважає, що значний вплив на курс валют нададуть рішення турецького ЦБ по лірі і зміна цін на нафту.

- Якщо ЦБ Туреччини в четвер не підвищить ставку, це обрушить ліру і дасть негативний імпульс валют країн, що розвиваються типу аргентинського і мексиканського песо, ранда ПАР та інших, - прогнозує Калугін. - У цій ситуації курс долара і євро буде рости і далі. Ну або ціни на нафту почнуть падати - вони все-таки вже давно тримаються на високих значеннях, і нескінченно це тривати не буде.

Директор по аналітиці КІБ банку «Відкриття» Дмитро Харлампиев вважає, що девальвація рубля зупиниться, коли з'явиться приблизна ясність щодо санкцій США - якими б радикальними вони не були. Найрадикальніший варіант, який зараз розглядається - заборона на операції з новими російськими ОФЗ без заборони на доларові операції для деяких російських держбанків.

Текст: Анатолій Єфремов
Фото: Артем Устюжаніна / E1.RU; Станіслав СОКОЛОВ, Дар'я Селенскіе, Іван Рейзвих

Чому ростуть курси?
Як зростання валюти відіб'ється на внутрішній економіці і життя людей?
Що зараз робити?
Скуповувати валюту або залишатися в рублях?
Наївне запитання: а якщо валюти подешевшають, ціни знизяться?
Коли валюта перестане дорожчати?