Старі кінофільм, нові одягу: Історія зниклих кінотеатрів Києва

  1. Новини по темі
  2. Новини по темі
  3. Новини по темі

Кінотеатр "Колос" на Подолі Фото з відкритих джерел

Нинішні сучасні мультиплекси з попкорном і іншими радощами - лише спадкоємці тих кінотеатрів, які зникли з карти Києва

Бувало так, що в піонертабір на першу зміну вже з'їздили, у відпустку батьки ще не пішли, а до бабусі поки не відправили - і виходив такий відрізок часу блискучого літа в Києві, серед асфальту і буйної зелені київських вулиць. Пекло сонце, чергу ховалася в тінь. Нарешті, блакитна шорстка папірець квитка в кіно вже за 70 копійок (як дорого!) В руках - і прохолода фойє, а потім і темрява, і гуркіт динаміків залу для глядачів. У Києві літо - а на екрані якісь снігу, низька зимове сонце, або прерії, індіанці, Гойко Мітіч, ​​Фантомас або Ален Делон, Наташа Ростова або сумний льотчик Олег Стриженов. І, хоча старожили ніколи нічого не пам'ятають, але кіно київським влітку старожили пам'ятають дуже добре!

Стайки різновікових дітей, які збили компанію в своїх дворах, перелітали від "Комсомольця України" в "Зорю", від "Зорі" недалеко вже й до ім. Чапаєва, а там і на Поділ спуститися - ні, не в "Жовтень", як ви подумали, а в дощатий з дірочками від сучків кінотеатр "Колос". З Подолу треба б і додому повернутися до приходу батьків з роботи. Ні, не на метро - цієї лінії не було, зате був 71 автобус, що йшов з Рибальського острова на Караваєві дачі повз фунікулера, Річкового вокзалу, по Хрещатику, повз Золоті ворота, Сінного ринку, через площу Перемоги, Повітрофлотський проспект ... І був 62 автобус - на Печерськ; або трамваї в усі кінці Києва і на лівий берег. День пройшов не дарма!

"Колос" протримався до 1977 року. Місце було "козирне" - поруч з Житнім ринком, на зеленій території Верхній-Нижній Вал. Недалеко автостанція, залізні лавочки, комісійні магазини, перукарні. Діючі церкви. Дерев'яна простора споруда 30-х років була спочатку магазином мануфактури - тобто тканин, причому своєрідним культурно-просвітницьким радянським установою, де нагороджувалися переможці соцпраці, читалися лекції. Після реконструкції відкрився кінотеатр. У ньому не було буфета, туалету та опалення, він горів і відроджувався (Така подільська традиція), але діяв добре. Купивши газетний кульочок насіння на вулиці, глядач в пальто і валянках прекрасно проводив час. Прибиральниці не залишалися без роботи, після кожного сеансу вимітали лушпиння. З підслуханої: "Молода людина, шо ви так хромка Лузан сємачки? - Це ж насіння, це ж не горіхи!" Після останньої пожежі "Колос" вже не відновлювали, але він зберігся на старих фото Подолу, а фото 60-х рр. є в архіві відомого київського колекціонера і києвознавця В. Киркевича. "Буревісник" на вул. Жданова (Олександрівської, Сагайдачного) приймав своїх гостей з вулиці, а випускав через подільський дворик, про що і згадали композитор В. Бистряков з поетом А. Вратарьовим в пісеньці "Леді Гамільтон".

Новини по темі

Новини по темі

Поки не знайшлося фото ще одного дерев'яного кінотеатру, клубу КВРЗ ім. Кірова на Чоколівському бульварі. Вірніше, сам клуб не був дерев'яним, дерев'яної була огорожа і сцена відкритого майданчика, де виступали гуртки самодіяльності та літніми вечорами крутили кіно. У залі клубу пахло дерев'яними фарбованими статями і стояли по боках екрана фікуси. Якось маленька компанія дітей з перших хрущовок старої Чоколовки купили заздалегідь в касі квитки по 10 копійок на п'ятигодинний сеанс і пішли пити молочний коктейль в знаменитий гастроном через дорогу, на площі Космонавтів (гастроном увійшов в історію разом з молодим Савелієм Крамаровим під час зйомок фільму "Летіть, голуби" ). Але о п'ятій вечора перед дітьми вибачилися і повернули гроші, тому що більше глядачів не зібралося. Шкода, тому що фільм називався "День ангела" з красивою Наталією Фатєєвої на афіші ( "Три плюс два" вже вийшов, але до "Место встречи изменить нельзя" по телевізору було ще далеко). З іншого боку, і добре, тому що фільм був зовсім не дитячий, хоча і за оповіданням Б. Житкова. Клуб імені Кірова називали ласкаво "коробочка" з часів приватних садиб, але на початку 70-х клуб знесли, на його місці з'явилася висотна "Сельстройіндустрія" з кінотеатром "Єреван" в першому поверсі. Років 15 назад туди ще ходили школярі на замовні сеанси про правила дорожнього руху, зараз приміщення пустує, в будівлі іншої установи, по бульвару (взагалі-то бульвару не було і немає) досить інтенсивно мчить транспорт. А до найближчого кінотеатру "Супутник" хвилин двадцять пішки або хвилин 10 на тролейбусі.

"Супутник" був побудований на початку 60-х для Первомайського житлового масиву. У буфеті безупинно гудів молочний коктейль, в зимові канікули проводилися свята, недалеко розкинулася "Роща семирічки" (семирічний план на початку 60-х приймався одноразово, не п'ятирічний), а до самого кінотеатру веде красива алея. Так, саме в теперішньому часі веде; кінотеатр технічно оснащений, реконструйований, кінотеатр живий, на відміну від багатьох типових кінотеатрів 60-х-70-х рр., частину яких, як їм. Довженка, була знесена.

Кінотеатр ім. Довженка на Брест-Литовському проспекті (нині проспект Перемоги) був дуже популярний у студентів Політехнічного, Медичного, Наргоспу, відвідувачів зоопарку, і серед навколишніх заводських кварталів. Тут проводилися тижні французької, італійської та іншого кіно, в фойє іноді грала жива музика. Незадовго до початку обідньої перерви можна було прошмигнути через прохідну заводу, а потім трохи пріпоздать - і так ось, в обід, подивитися фестивальний французький фільм, пожертвувавши кави з тістечком в військторзі або відбивної в заводській їдальні. Правда, в андроповські часи сеанс могли перервати, включити світло і запропонувати співробітникам, що сидить в залі, повернутися на робочі місця (так, для дисципліни, роботи-то було мало).

Новини по темі

Новини по темі

Зник в середині 70-х кінотеатр "Комунар", відкритий в 1928 році як "Сьоме Держкіно", в двоповерховій будівлі недалеко від заводу ім. Артема і Лук'янівського ринку. Після війни його відновили і назвали "Комунар". Оточений з усіх боків трамвайними коліями та приватними садибами, він тримався довго. Але завадили синтетичні алмази і американський президент. У 1972 році передбачалося відвідування Р. Ніксоном Інституту надтвердих металів АН УРСР, всю стару Лук'янівку загородили зеленим парканом, кінотеатр перефарбували. Маршрут змінився, кінотеатр ще років 10 був порожній, квартал знесли, тепер на місці "Комунара" сучасна "Київська Русь", вибудувана до 1500-річчя Києва.

У кожному історичному районі міста завжди був власний кінотеатр. Так, на вул. Вишгородській, в 50-і рр. був відкритий дитячий кінотеатр "Кадр". У наш час реконструйований, оснащений, приймає дітей.

Для дітей та молоді працював і кінотеатр ім. Чапаєва на Львівській площі. Це один з найстаріших кінотеатрів Києва, побудований в 1913 році і називався "Ліра"! У збереженому документі, адресованому київським поліцмейстера, йдеться: "На підставі повідомлення Вашого від 13 вересня ц.р. №16965, Дозволено Міської Управи по журналу своєму 18 вересня цього року №667 дозволив відкриття кінематографа в будинку №40 / 1 на розі Великої Житомирської і Сінний площі, про що Будівельне відділення Міської Управи має честь повідомити ". Сьогодні тут же працює відкритий в 1987 р театр "Актор", душею якого був рано пішов артист В. Шестопалов. Зараз у водіїв, що користуються навігатором, є інший орієнтир для цього невеликого п'ятачка культури - ресторан. Не дивно, навіть дорослі кияни не всі знають, що Театр драми і комедії на Лівому березі знаходиться в будівлі колишнього кінотеатру "Космос". Але бувають винятки. Наприклад, недавно, сідаю в авто до суворого виду таксисту, називаю адресу Броварський проспект, 25, а у відповідь: "У театр їдете?" Культурний шок.

Поруч з площею Перемоги шанував в своїх двох залах кінотеатру "Перемога", до війни - "Ударник". На його місці теж був старий кінотеатр часів Євбазу. Зараз в будівлі знаходиться перший приватний театр "Браво".

"Комсомолець України" на Прорізній в красивому будинку 1902 року побудови. Кінотеатр перебував в оточенні відразу трьох шкіл - 57, 53 і 48. Але прогулювати уроки, звичайно, намагалися подалі, а в "Комсомольці" дивилися нові або навчальні фільми. Зараз тут (як в 1918-1919 роках) розташовується "Молодий театр", переобладнано будівля була в 1981 році.

Трохи вище, на Великій Підвальній (Ярославів Вал), відразу за майстерні "Мережка і піко" розташовувався кінотеатр повторного фільму "Зоря". Показували старі фільми, але частіше некасові. Культове кіно "Жив співочий дрізд" пів-Києва дивилося саме в "Зорі". Зараз тут Будинок актора, тут орендує сцену театр КХАТ, камерні концертні колективи. А взагалі варто пам'ятати, що будівля це - унікальна караїмська кенаса, побудована на початку ХХ століття архітектором В. Городецьким на кошти тютюнового короля С. Когена. Тут унікально все, як унікальний караїмський народ, як унікальні київські меценати. Але це окрема тема.

Новини по темі

Новини по темі

Ще один кінотеатр, який звично називати "Кінопанорама", розміщений все ще в будівлі колишньої Купецької синагоги, побудованої колись на гроші київських євреїв, торговців і купців 2 гільдії. Єврейська громада веде переговори про повернення їй цієї синагоги.

Далеко від центру завжди були "свої" маленькі кінотеатри: "Слава" за Печерським мостом на Бастіонній, ім. Ватутіна у віддаленому кварталі Червоноармійській, ім. Батюка на Червонозоряному проспекті (напевно його хлопчиськом відвідував Валерій Лобановський ).

"Зелений театр" на схилах Дніпра був також кінотеатром, причому побудованим з використанням верхньої підпірної стіни Нової Печерської фортеці. До війни на Володимирській гірці знаходився відкритий кінотеатр з нічними сеансами (!).

З тих пір з'явилися величезні кінотеатри "Нивки", "Флоренція", "Лейпциг", "Ультрамарин", "Одеса-кіно" та інші, насіння змінилися поп-корном, тапера за роялем змінила цифрова звукова система. Зник в руїнах вибухів війни один з перших кінотеатр Шанцера на Хрещатику, а будівлі, де пройшли перші київські сеанси більше століття назад, працюють на благо культури і зараз - будівлі Київської опери і театру Бергоньє (Театр російської драми ім. Лесі Українки). Кіно і кінотеатри існують, знаходять нові формати, глядач є, і це теж київський бренд.

З підслуханої: "Молода людина, шо ви так хромка Лузан сємачки?
Наприклад, недавно, сідаю в авто до суворого виду таксисту, називаю адресу Броварський проспект, 25, а у відповідь: "У театр їдете?