Порушення поверхні жорсткого диска, запили магнітних пластин

  1. симптоми
  2. Чим страшні запили на диску
  3. Відновлення даних
  4. Важливість пріоритетів або "знай, що питати!"
  5. Так чому ж страшні запили

Іноді при несправності блоку магнітних головок на жорсткому диску можуть утворитися циліндричні запили. Причина - несправна головка впала на поверхню пластини, а двигун ще якийсь час - з величезною швидкістю - ці пластини обертав. У таких випадках магнітний шар "млинця" може бути частково знято і розпорошений по гермозоні, а на гладкій і дзеркальної поверхні пластини утворюються глибокі борозни.

Циліндричні запили поверхонь магнітних пластин - найважча з можливих проблем з жорстким диском для відновлення даних.

симптоми

До вже описаних симптомів несправності блоку магнітних головок додамо лише те, що неможливо без розкриття гермозони достовірно сказати, чи є запили. Якщо дуже уважно слухати "стукали" диск, то фахівець міг би запідозрити їх наявність по характерному звуку головок, що труться про млинець. Але такий спосіб діагностики варто назвати варварським, так як кожна додаткова секунда обертання лише збільшить масштаби лиха.

Чим страшні запили на диску

Неможливо відновити 100% даних - це заздалегідь відомо. Вміст запиленості поверхні безповоротно втрачено, так як головка сучасного диска не на ній працювати. Так що відновлення даних з запилених дисків - це дуже складна боротьба лише за частину даних, причому невідомо, чи потрапить в неї найголовніше. Через особливості організації зберігання інформації на жорстких дисках може бути зроблена лише дуже груба оцінка. Залежно від того, на які частини діляться дані при розподілі по млинців (це від десятків до сотень мегабайт) і скільки поверхонь втрачено, фахівець зможе сказати, скільки відсотків від фізичного дискового простору може бути лічено і який граничний розмір файлів, які можуть при цьому вціліти.

Сміття, що утворилося при запилення "млинців", розлітається по гермозоні, налипнув на поки ще справні поверхні пластин і забиваючись по всіх кутках, порожнини і щілини камери диска. А тому спочатку фахівця ще належить повернути стерильність гермозоні за допомогою спеціальної технічної рідини і стисненого повітря.

Якщо забруднення дуже серйозно, доводиться переставляти весь пакет пластин в іншу "банку" - гермозону диска-донора, тобто повторювати складну частину роботи над заклинили диском. В даному випадку це всього лише підготовчий етап до основного процесу.

Відновлення даних

Далі фахівець приступить до заміни несправного блоку магнітних головок.

Програмно відключити головки, що відповідають за читання пошкоджених поверхонь, за допомогою комплексу PC3000 явно недостатньо, так як, переміщаючись над пошкодженими поверхнями, вони продовжать їх пиляти, засмічуючи гермозону. Такі головки необхідно видалити фізично. Потім йде процес "приживлення" донорських головок. Це може бути довга і копітка робота по отриманню доступу до вбудованого диска і її перенастроюванні. Отримавши доступ до користувальницької зоні, фахівець визначить правильний режим зчитування: в якій черговості та в який бік (вперед або назад) буде читати. Це буде залежати від поточного стану поверхонь і читають головок, а воно цілком може погіршуватися.

Треба розуміти, що жорсткі диски проектуються і виробляються своїми творцями без будь-яких планів на подібні операції. І ту конструкцію, яку фахівець отримав з двох (а іноді і більше) різних дисків, складно вважаються найманими працівниками пристроєм. Швидше, це механізм на видиху, з якого треба встигнути вичавити максимум важливої ​​інформації.

Важливість пріоритетів або "знай, що питати!"

На запилених диску повинно бути щось вкрай важливе, що нізвідки більше взяти. Цієї інформації може бути менше одного відсотка від загального її обсягу. Але саме ця частина вкрай необхідна і успіх операції виключно в тому, що ми встигнемо з проблемного носія витягти. Значить, чим конкретніше фахівець буде знати, що він шукає, тим більше шансів на успіх.

Так чому ж страшні запили

Ще кілька років тому рівень розвитку галузі не дозволяв здійснювати відновлення даних з жорсткого диска з запилами, компанії не бралися за такі замовлення, даючи негативні висновки. На поточний момент наша лабораторія успішно проводить дані роботи по відновленню даних при порушеннях поверхні жорстких дисків, але фахівці не перестають вважати маленьким технічним дивом кожен позитивний результат.