Як позбутися від бліх у курнику

 1. Як визначити ураження курячими блохами
 2. Способи позбавлення від бліх
 3. Як позбутися від бліх народними засобами
 4. Хімічні засоби позбавлення від бліх
 5. Димова шашка від бліх
 6. профілактичні заходи

Існує кілька способів повного знищення курячих бліх, кожен з яких має свої плюси і мінуси. Метод боротьби слід підбирати з урахуванням ступеня зараження птиці і приміщення, де вона міститься. Іноді досить використовувати народний засіб від бліх в курнику, щоб надати ефективну допомогу домашнім курям і назавжди позбутися від паразитів. Однак в більшості випадків, без ретельної обробки курника і всього поголів'я птиці спеціальними акарицидними препаратами не обійтися.

Існує кілька способів повного знищення курячих бліх, кожен з яких має свої плюси і мінуси

Чим небезпечні блохи в курнику


Курячі блохи - кровоссальні комахи, які в міру збільшення чисельності викликають анемію і виснаження птиці. Курки стають малоактивними, починають погано нестися, хоча кількість споживаного ними корму, навпаки, збільшується. Крім цього, блохи вважаються одними з найбільш небезпечних паразитів для маленьких курчат. Якщо не проводити своєчасного лікування, молодняк може загинути від недокрів'я протягом 2-3 тижнів.
Голодні блохи здатні мігрувати не кілька метрів, нападаючи в пошуках їжі на тварин і людей. Кусаючи, вони впорскують в кров особливий фермент, який викликає свербіж і расчеси, іноді ускладнюються дерматитами. Комахи є переносниками збудників багатьох інфекційних і паразитарних захворювань:

 • токсокароз;
 • чума;
 • висипний тиф;
 • псевдотуберкулез;
 • бруцельоз;
 • туляремія;
 • сальмонельоз;
 • гепатити.

Особливо чутливі до укусів цих паразитів діти до 10 років, ніж дорослі. При високій чисельності комах можливий розвиток алергічних реакцій. І головне - блохи переносять яйця гельмінтів і можуть стати причиною розвитку різних гельмінтозів.

Як визначити ураження курячими блохами

Як визначити ураження курячими блохами

Курячі блохи - дрібні кровоссальні паразити темно-коричневого кольору, що досягають до 1-2 мм в довжину. Зазвичай шкідники збираються в позбавлених оперення частинах тіла птиці з тонкою шкірою: навколо очей, на борідках, на гребінці, біля заднього проходу, утворюючи цілі грона. Присмоктування комах призводить виникненню подразнень, алергічних реакцій і виразок на шкірі. На одному птахові можуть одночасно існувати до кількох сотень паразитів.
Якщо число шкідників невелика, їх наявність можна визначити по продуктам життєдіяльності. Екскременти виглядають як частинки чорного кольору, розкидані по всьому пір'яний покрив птиці і добре видні неозброєним оком. Оскільки вони складаються з неперетравленої крові, то при додаванні води утворюють рідину червоного кольору.

"На замітку. Перевірити чисельність бліх в курнику можна за допомогою липких листів розміром 20х30 см, які розкладаються по всьому приміщенню на добу з розрахунку 2 листи на 10 кв. метрів. Якщо виявиться більше 10 особин, значить, комах багато і потрібно застосовувати термінових заходів по їх знищенню, поки вони не призвели до послаблення і зниження продуктивності курей.

Способи позбавлення від бліх


Боротьба з блохами в курнику включає комплекс дій, виконувати які потрібно в такій послідовності:

1. Лікування курей.

Кожна заражена особина обробляється акарицидну препаратом. В основному, вони випускаються у вигляді порошків або рідин, якими обприскується або опудрювальні оперенье птиці. Останнім часом користуються популярністю спеціальні краплі та спреї, але вони коштують дорожче і вигідні при обробці невеликого поголів'я.

2. Очищення курника.

На тілі птаха живуть тільки дорослі особини. Дозрівання яєць, вихід личинки, окукливание і поява імаго відбувається в підстилці, органічних залишках, грунті, щілинах пташника. Тому перед тим, як знищити бліх в курнику, слід прибрати з нього сміття і стару солому. Зібрані залишки краще спалити, щоб уникнути поширення паразитів по всій ділянці. Металеві предмети, що знаходяться на підлозі, потрібно обпалити газовим пальником, а годівниці і поїлки промити водою з хлором або оцтом.


3. дезакаризації пташника.

Дезінфекція курника здійснюється методом обприскування, холодної чи гарячої газації. У домашніх умовах найчастіше використовують газацію. На відміну від обприскування, що утворюється дим разом з активною речовиною розподіляється по всьому приміщенню, включаючи щілини, знищуючи навіть сховалися в затишні місця личинок і імаго. Обробку повторюють через два тижні, щоб повністю знищити комах: кокони бліх менш чутливі до інсектицидів, велика їх частина залишається цілою після акарізаціі.
"На замітку. Існують препарати, які підходять як для дезінфекції курників, так для обробки домашньої птиці від бліх. Наприклад, рідкий засіб «Бутокс», що містить дельтаметрин - ефективний дезакаріцід другого покоління, що дозволяє виводити величезні популяції паразитів. Рідина використовується для приготування розчину для купання або обприскування птахів з розрахунку 43 мл на 10 літрів чистої водопровідної води. Купання курок проводиться протягом 2-5 хвилин у великих ємностях, причому кожна курка занурюється на 2/3 зростання, а обробник повинен стежити за тим, щоб у неї змочують весь пір'яний покрив. Після дезінфекційної процедури птах поміщається в окреме приміщення для природного просушування.

Як позбутися від бліх народними засобами


Багато птахівники вважають за краще боротися з блохами в курнику за допомогою народних рецептів, які нешкідливі для птиці і людини. Так, використовується звичайна кормова сірка: в невеликих кількостях вона розсипається по всьому курятнику, додається в зольні ванни і гнізда курей. Крім цього, по всьому приміщенню розвішуються або розкладаються віники з пижма, ромашки, полину, що відлякують різким запахом паразитів.
Незважаючи на високу безпеку, народні засоби допомагають лише в разі, якщо блохи тільки з'явилися в курнику і не встигли розмножитися до великої кількості. При високому ступені зараження птиці і приміщення не варто втрачати час, а краще відразу використовувати з'єднання з різних класів інсектицидів, що дають швидкий і ефективний результат.

Хімічні засоби позбавлення від бліх


Існує безліч хімічних препаратів, що дозволяють швидко позбутися від бліх у курнику:

1. Піретрини і їх синтетичні аналоги (піретроїди).

Природні піретрини надають паралізують дію на курячих паразитів. Однак через добу після нанесення вони повністю розкладаються на нешкідливі компоненти під дією сонячних променів, підвищеної температури і вологості.
До піретроїдів другого покоління належать такі речовини: дельтаметрин, перметрин, цифлутрин, циперметрин, суміцідін, фенвалерат і ін. На відміну від піретрини, вони мають тривалий залишковим впливом і працюють протягом 2-х тижнів. Потрапляючи всередину комахи через дихальну систему або хітиновий покрив, вони блокують роботу нервової системи, викликають сильний параліч, конвульсії і неминучу загибель паразита.


"На замітку. Головна особливість боротьби з блохами за допомогою піретрини і його похідних, яку слід врахувати, - чутливість препаратів до підвищеної температури. Якщо проводити обробку курятника при температурі понад 25 градусів, велика частина активної речовини розпадається протягом 2-3 годин і не надає потрібного ефекту на паразитів. Тому використовувати кошти з пиретринами слід в суворій відповідності з інструкцією, краще в ранкові або вечірні години при температурі не більше 25-30 градусів.

2. фосфорорганічних сполук (ФОС).

До них відносяться такі засоби як диазинон, малатион, карбофос, хлорофос, фентіон, хлорпирифос і ін. Потрапляючи через ротову порожнину в організм членистоногого, вони блокують вироблення ферментів, після чого комаха гине. Головний плюс з'єднань ФОС - швидко розкладаються у воді і в грунті на нетоксичні речовини, добре переробляються в живих організмах, видаляються разом з сечею і не здатні накопичуватися в тканинах.

3. Регулятори розвитку комах.

Для боротьби з личинками паразитів, які розвиваються на підлозі, в щілинах і підстилці курника, можуть використовуватися кошти на основі діфлубензурона (Дімілін), метопрен і піріпроксіфена. Препарати блокують утворення хітину, в результаті чого порушується процес окукливания, утворюється деформований кокон і комаха народжується недієздатним. Регуляторами обробляються місця, де відбувається розвиток бліх, з розрахунку 1 мг на 1 кг субстрату. Повторну обробку пташника проводять через 1-1,5 місяця, коли з'являється наступне покоління бліх.
Регулятора розвитку діють повільно, іноді ефект помітний через пару-трійку тижнів після обробки, тому блохи встигають принести шкоду курям, особливо 2-3 денним курчатам. З іншого боку, препарат малотоксичний для птиці, домашніх тварин і людини, не накопичується в організмі і при попаданні на шкіру викликає слабке подразнення.

"На замітку. Хороший засіб з Дімілін, що має тривалий акарицидну дію, - краплі «Барс». Незважаючи на те, що вони призначені для боротьби з екопаразітамі собак і кішок, але можуть використовуватися для знищення бліх у птиці. Засіб наноситься на спину і розтирається між лопатками, після чого активні речовини рівномірно розподіляються по поверхні тіла і накопичуються в шкірі курки, які не всмоктуючись у кров. Паразити стикаються з акарицидом, в результаті порушується процес їх розвитку, з'являються личинки з гігантськими головами, а імаго не можуть перенести процес линьки.

Димова шашка від бліх


Ще один ефективний засіб від бліх в курнику - димові шашки на основі циперметрину і його похідних. Наприклад, шашка « фомор »З перметріном, яка має виражену токсичну дію на ектопаразитів курей, включаючи вошей, кліщів, мух і комарів. У процесі горіння активна речовина виділяється у вигляді аерозолю разом з піротехнічним складом і заповнюється все приміщення, включаючи важкодоступні місця і верхній шар грунту.
Ще один ефективний засіб від бліх в курнику - димові шашки на основі циперметрину і його похідних

плюси:
Багато власників птиці використовують димові шашки для дезакаризації курників, відзначаючи їх безперечні позитивні якості:

 • простота застосування;
 • висока ефективність обробки;
 • доступна вартість.

Приміщення можна використовувати через 1-2 години після обробки і провітрювання курника. Такий спосіб не вимагає застосування спеціального устаткування, навчання персоналу і трудомісткого обприскування всіх поверхонь пташника. Шашки досить розставити по всій площі приміщення і підпалити, попередньо закривши всі вікна і двері.

мінуси:
Єдиний недолік димових шашок - вони дають стійкий ефект в герметичних приміщеннях. Тому перед обробкою потрібно ліквідувати щілини і закрити вентиляційні отвори, інакше концентрація циперметрину в повітрі буде замалою для знищення паразитів.

профілактичні заходи

Головне в боротьбі з блохами - профілактика
Головне в боротьбі з блохами - профілактика. Набагато простіше запобігти появі паразитів, ніж боротися з розмножити популяцією. Для цього слід проводити ряд заходів:

 • регулярно оглядати курей на наявність комах;
 • своєчасно міняти підстилку, прибирати сміття і послід з курника;
 • не допускати проникнення тварин в приміщення;
 • частіше білити стіни приміщення на відстані 1 метра від підлоги;
 • досліджувати нових курей, що надходять в стадо, на наявність паразитів і поміщати їх на пересмикування.

Рекомендується розміщувати в пташнику ящики з вугільної або деревною золою, щоб курочки могли приймати «ванни» і самостійно очищатися від паразитів. Можна додати в золу порошкоподібний інсектицид, наприклад пиретрум, щоб знищити випадково потрапили в курник бліх.
Позбавити курник від бліх - складна, але цілком здійсненне завдання. Головне при цьому - не переборщити з хімічними препаратами і використовувати їх в суворій відповідності з інструкцією.