Поради підприємцям-початківцям: як виправити кредитну історію

Фото: bistrodengi.com.ua

нерідко підприємець для розвитку бізнесу бере в банку кредит . І, якщо порушує терміни погашення боргів, може виявитися в чорному списку фінустанов як недобросовісний платник. економіст Іван Нікітченко допоможе розібратися, як поліпшити кредитний рейтинг в очах банків.

ОСНОВИ. Кредитна історія - перелік оформлених позик з хронікою їх обслуговування. "У персональному справі позичальника фіксується вся інформація про взятий кредит. І затримка навіть в день по платежу може вплинути на те, що інший банк відмовить у отриманні кредиту", - пояснює Нікітченко. За його словами, банк може залишати дані по клієнту для свого використання, а може передавати їх в бюро кредитних історій (БКІ). "Якщо перед видачею кредиту банк робив звернення по людині в бюро, то в разі надання позики він повинен передавати туди інформацію про клієнта. І часто фінустанови користуються послугами БКІ, щоб оцінити платоспроможність клієнта. Дані мають велику вагу в ухваленні рішення - наприклад, якщо у людини є високі платежі по іншому кредиту, інспектор відмовить в позику, адже клієнт не потягне нові зобов'язання ", - говорить Нікітченко.

ДІЇ. Гарна кредитна історія корисна тим, що людина може спокійно отримати в банку нову позику. "У випадку з кредитами діє формула" базові умови + коефіцієнт ризику ". Нижче ризик - нижче, наприклад, відсоток і аванс", - уточнює економіст. Тому краще відстежувати свою історію, а зробити це можна, згідно із законом, раз на рік безкоштовно. "Потім звернення платні, умовно, по 50 грн, в залежності від бюро. Для знайомства зі своєю історією людина пише заявку в БКІ і отримує доступ. У стислій історії може бути відображений тільки бал кредитного рейтингу, а в розгорнутому вигляді показані дані за попередніми кредитами і графік платежів, судові рішення ", - говорить Нікітченко.

Трапляється, коли в конкретному БКІ немає історії людини, хоча він сам каже, що платив кредит. Це може означати, що його банк співпрацював з іншим бюро: "В Україні діє кілька бюро. Частина банків співпрацює з 2-3 структурами, де містяться історії майже всіх позичальників, а деякі обмежуються одним бюро або не співпрацюють зовсім".

Якщо у людини погана кредитна історія, не варто впадати у відчай: її можна виправити. Для цього беремо кредит, і виплачуємо в рамках встановленого графіка. "Краще оформити споживчий кредит або кредитну карту. Банк може їх видати навіть з поганим рейтингом позичальника. Але умови можуть бути гірше, ніж для інших клієнтів - наприклад, висока ставка через ризики. Але якщо клієнт платив кредит справно - це відіб'ється в історії, і репутація людини "виправиться", - радить Нікітченко.

Також експерт попереджає: виправляти в кредитній історії помилки, якщо такі виявлені, потрібно обов'язково. "Можна звернутися в БКІ з проханням видалити" лівий "кредит, який людина на ділі не брав. Бюро, в свою чергу, зробить запит в банк - і, якщо дані підтверджуються, рейтинг виправляють", - пояснює Нікітченко.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку