Що входить до загального страхового стажу, як розрахувати

 1. Загальний страховий стаж що це таке і для чого потрібен
 2. Загальний і спеціальний страховий стаж - різниця
 3. Що включає в себе загальний стаж
 4. Відмінність загального страхового стажу від загального трудового
 5. Як розрахувати загальний страховий стаж
 6. Документи для підтвердження загального страхового стажу
 7. Використання загального стажу при розрахунку лікарняних
 8. Використання загального стажу при розрахунку пенсійних виплат

Громадянам, які виходять на пенсію, держава компенсує втрачений заробіток шляхом щомісячної виплати пенсії Громадянам, які виходять на пенсію, держава компенсує втрачений заробіток шляхом щомісячної виплати пенсії. Щоб без проблем піти на заслужений відпочинок в 2018 р тим, хто трудився в нормальних умовах, слід мати достатній загальний страховий стаж і напрацювати певний розмір індивідуальних пенсійних коефіцієнтів (балів).

Загальний страховий стаж що це таке і для чого потрібен

Загальний страховий стаж, відповідно до ФЗ 400-ФЗ про страхові пенсії, являє собою суму всіх трудових та інших періодів зайнятості, за які до Пенсійного Фонду РФ надходили страхові соцвнески.

Датою його відліку вважається день офіційного працевлаштування працівника на повний робочий день (допускається також робота на 0,5 ставки або з ненормованим графіком).

Будучи не тільки базою для розрахунку пенсійних виплат (як росіянам, так і проживають в Росії іноземцям, які мають відповідні дозволи), загальний страховий стаж застосовується також для визначення:

 • лікарняних працівникам;
 • посібників на неповнолітніх;
 • допомоги по інвалідності.

Загальний і спеціальний страховий стаж - різниця

Крім загального, страховий стаж буває спеціальним . Під ним мається на увазі:

 • виконання трудових обов'язків в несприятливих для життя і здоров'я умовах (не нижче 3-го класу з п'яти прийнятих на законодавчому рівні);
 • як професіонала з першого або другого списків, наведених в Постанові №10 від 26.01.1991 р .;
 • робота за фахом, що має на увазі вислугу років (викладання, несення військової служби за контрактом).

Загальний стаж має на увазі праця в звичайних, нормальних умовах.

Що включає в себе загальний стаж

Він включає в себе тимчасові проміжки двох видів:

 1. трудові - протягом яких соцвнески надходили в ПФ (до них відносять також сезонні роботи, суміщення професій і самостійне ведення бізнесу);
 2. нетрудові - внески не сплачувалися (за умови, що до або після них велася трудова діяльність, причому, її тривалість не важлива).

До других ст.12 ФЗ №400 відносить:

 • проходження військової служби;
 • знаходження на лікарняному, незалежно від його терміну;
 • участь в оплачуваних громадських роботах;
 • догляд за дитиною до досягнення нею півтора року (якщо догляд здійснювався за декількома неповнолітніми, сукупний період, зараховується до стажу - 6 років);
 • час отримання допомоги по безробіттю внаслідок втрати робочого місця;
 • переїзд в нову місцевість за направленням Центру зайнятості;
 • час перебування під арештом або в місцях позбавлення волі за умови, що дані заходи визнані судом незаконними;
 • догляд за повнолітнім інвалідом першої гр., неповнолітнім інвалідом (незалежно від групи) або пенсіонером, які досягли віку 80 років;
 • перебування дружин військовослужбовців разом з подружжям в місцях, не пристосованих для роботи (не більше 5 років в цілому).

Відмінність загального страхового стажу від загального трудового

Загальний страховий стаж - більш широке поняття, ніж загальний трудовий , Оскільки в другій включається виключно час виконання трудових обов'язків, без урахування всіх перерахованих вище нестрахових періодів.

Крім цього, відмінність полягає в обліку термінів догляду за дитиною. У страховій включаються тільки перші півтора року, у трудовій - все три.

Як розрахувати загальний страховий стаж

Зробити це можна:

 1. самостійно;
 2. звернувшись до держслужбовців в ПФ (особисто або через МФЦ);
 3. в особистому кабінеті, заведеному на сайті держпослуг, через номер СНІЛС.

У першому випадку потрібно підсумовувати всі періоди роботи (страхові і нестрахові), зазначені у трудовій книжці, починаючи з дня працевлаштування і закінчуючи датою розриву робочих стосунків, не враховуючи час:

 • відпустки по догляду за дитиною з 1,5 до 3 років (якщо він брався);
 • догляду за 5-м і наступними дітьми;
 • недопуску до робочого місця зі своєї вини;
 • усунень від роботи;
 • простою господарюючого суб'єкта внаслідок падіння виробничих обсягів;
 • отримання виплат по інвалідності або вислугою років.

При цьому, місяцем вважаються повні 30 днів, роком - повні календарні місяці. У разі працевлаштування на 0,5 ставки розрахунок проводиться з фактично наявного часу виконання трудових обов'язків.

Робочий сезон прирівнюється до одного року.

При збіги періодів (внаслідок, наприклад, одночасної роботи «на себе» і на роботодавця) громадянин може самостійно вибрати розрахункову базу, більш вигідну для себе.

Втім, більш точні і деталізовані дані відображаються на індивідуальних особових рахунках росіян в ПФ. Саме в цій держструктурі акумулюється вся інформація про працю громадян, що враховується при їх виході на пенсію (її джерелом, зокрема, є надані роботодавцями звіти).

Якщо результати самостійних і вироблених держслужбовцями розрахунків різняться, або у них з'явилися питання щодо повноти та достовірності наданої інформації, слід надати пакет підтверджуючих документів.

Документи для підтвердження загального страхового стажу

Основним доказовим документом є трудова книжка. Записи в ній повинні робитися акуратно і відповідно до законодавчих норм, актуальними на дату заповнення, підтверджуватися підписами відповідальних осіб та печаткою господарюючого суб'єкта.

Якщо вона заповнена невірно, загублена або зіпсована з вини третіх осіб, а не працівника, йому слід подати до територіального відділення ПФ за місцем оформлення пенсійних виплат:

У разі, коли це неможливо, можна зібрати і пред'явити свідчення двох свідків.

Використання загального стажу при розрахунку лікарняних

Між загальним страховим стажем і обсягом виплат, що компенсують співробітнику знаходження на лікарняному , Є прямий взаємозв'язок: чим вище розмір першого, тим більше другий.

Згідно ст. 7 ФЗ № 225, кореляція виглядає так:

 • є більше 8 років стажу - середня зарплата виплачується повністю;
 • менше 8, але більше 5 років - 80% зарплати;
 • менше 5 років - 60%.

При цьому, другий і третій частиною зазначеної статті визначаються такі нюанси виплати лікарняних на підставі загального страхового стажу:

 • незалежно від нього, колишньому підлеглому виплачується 60% заробітку;
 • працюючим мамам, які доглядають за хворою дитиною, належить 50% окладу незалежно від стажу, якщо догляд тривав більше 10 дн. (Якщо менше - він береться в розрахунок).

Використання загального стажу при розрахунку пенсійних виплат

У загальному випадку, вийти на заслужений відпочинок і отримувати пенсію можуть жінки, які досягли 55 років і чоловіки, які досягли 60, за умови наявності у них 9 років страхового стажу і 13,8 індивідуальних пенсійних коефіцієнтів.

До 2024 р стаж планується збільшити до 15, а розмір пенсійних балів - до 30.

1 пенсійний бал дається за 1 заробітну плату (розмір якої - не нижче МРОТ), одержувану на робочому місці. У рублевому еквіваленті він дорівнює 84,49 руб.

За нестрахові періоди також покладено визначені законодавством бали (зокрема, 1,8 за військову службу, догляд за першою дитиною, в похилому віці або інвалідом).

Збільшити страхові пенсійні виплати можна за рахунок накопичень, зберігаються в недержавних ПФ, або так званої «накопичувальної частини пенсії».

Якщо працівник (-ка) досяг (-ла) відповідного пенсійного віку, але страхового стажу не вистачає, законодавці передбачили два варіанти розвитку подій:

 1. Вихід на пенсію пролонгується на 5 років (для обох статей) до віку, з якого призначаються соціальні виплати (мінімальні, оскільки в основі розрахунку - прожитковий мінімум);
 2. Громадянин компенсує відсутні роки і, отже, соцвнески, які перераховані не були, шляхом сплати коштів до ПФ.

«Докупити» можна тільки половину належного стажу (тобто, 4,6 м). Крім того, встановлено мінімальну межу, нижче якого гроші не вносяться.

Таким чином, щоб в 2018 р піти на пенсію в покладений термін, без відстрочок і сплат додаткових коштів, потрібно 9 років загального страхового стажу, за які справно вносилися внески в ПФ, і 13,8 пенсійних коефіцієнтів, тобто 13,8 офіційних зарплат не нижче МРОТ, отриманих за виконання обов'язків в нормальних умовах.