Технічні та медичні фактори впливу стільникового телефону на людину.

 1. Дивіться також
 2. Залиште свою думку

Автор: Дмитро Зав'ялов (R0SI)

Дана стаття не має на меті - зменшення значущості в сучасному світі мобільного засобу зв'язку - стільникового телефону, а має на меті представити читачеві об'єктивні технічні та медичні доводи в тому, що мобільний телефон не безпечний. З технічного боку розглянуто найпоширеніший в Росії і в Європі стандарт стільникового зв'язку - з частотою 1900 МГц. З медичної боку, представлені висновки ВООЗ, МОЗ РФ, російських і зарубіжних вчених. Надані рекомендації щодо безпечного користування стільникового телефону.

Всі знайомі з мікрохвильовою піччю, яка використовується в побуті для розігріву їжі, за допомогою мікрохвиль. Частота цих мікрохвиль приблизно становить 2400 МГц. А тепер зробимо порівняння. Довжина хвилі випромінює стільникового телефону на частоті 1900 МГц становить приблизно 16 см., А довжина хвиль, випромінюваних "мікрохвильовкою" - приблизно - 12 см. Як видно, різниця 4 см. - несуттєва. Клітини людської тканини складаються з молекул води, інших речовин, які в своєму складі мають дипольні молекули. Дипольні молекули взаємодіють тільки з електричної складової електромагнітного поля. У звичайному стані клітини електрично нейтральні і їх диполі розміщені хаотично. У змінному електромагнітному полі диполі безперервно обертаються і, при переворотах, труться між собою, виділяючи тепло. Саме тертя диполів є причиною нагрівання тканин, схильних до СВЧ-випромінювання. У працюючого мобільника, найбільша інтенсивність випромінювання і найбільша яку випромінює потужність доводиться на голову. Таким чином, можна зробити висновок, що при довгому телефонній розмові, з притулений до голови телефоном, можна отримати розігрів, величина якого залежить від тривалості телефонної розмови і відстані між телефоном і тілом людини.

Мікрохвильова піч (якщо вона справна і правильно експлуатується) безпечна для людини. СВЧ-випромінювання не проникає за межі печі.

А тепер подивимося, про що нам скаже Керівництво по експлуатації, одного з мобільних телефонів. «Він розроблений таким чином урахуванням міжнародними вимогами обмеження на вплив, що спричиняється радіохвилями, рекомендоване міжнародними вимогами. Ці вимоги були розроблені незалежною науковою організацією ICNIRP і мають допуск щодо безпеки всім особам незалежно від віку або здоров'я. У вимогах щодо випромінювання для мобільних пристроїв використовується одиниця вимірювання, яка називається коефіцієнтом питомого поглинання (SAR). Граничне значення SAR, у вимогах ICNIRP становить 2,0 Вт / кг, розподілених на десять грам тканини організму ... Найбільше значення коефіцієнта SAR для цього пристрою під час згідно рекомендацій ICNIRP становить 1,3 Вт / кг .... Значення SAR можуть відрізнятися в залежності від вимог до випробувань ... »В інструкціях по експлуатації не вказана максимально допустима тривалість телефонної розмови, з точки зору безпеки всім особам. Це і зрозуміло - не пишеться те, що не вписується в ринок. А найбільше значення коефіцієнта SAR для мобільників сильно занижена (враховуючи ефект «мікрохвильовки» при тривалому розмові). Адже за визначенням Коефіцієнт поглинання (англ. Specific Absorption Rate - SAR) електромагнітної енергії - показник, що визначає енергію електромагнітного поля, що поглинається в тканинах тіла людини за одну секунду. Тобто величина SAR- в пропорційній залежності від часу. Залишається тільки припустити, що випробування по вимірюванню SARпроводілісь одномоментно, наприклад - одну секунду, і як результат маємо цифру, написану авторами інструкцій.

Через 10 років після початку масового використання мобільників, в наприкінці травня 2011 року Всесвітня організація охорони здоров'я підтвердила, що випромінювання стільникового телефону можуть викликати онкологічні захворювання. Висновок ВООЗ підтверджує правильність того, що за радянських часів, за роботу в СВЧ полях, людям доплачували за шкідливість, давали молоко і путівки в санаторії. В даний час є абсолютно доведеним фактом, здатність НВЧ-хвиль викликати зміни на клітинному рівні в організмі людини, викликати генні і неврологічні порушення, сприяти виникненню хворих клітин в організмі і хвороботворних пухлин.

Вченими встановлено, що мобільний зв'язок, втім, як і будь-який інший джерело електромагнітного випромінювання (мікрохвильова піч, комп'ютер, радіотелефон або телевізор), є біологічно активною, простіше кажучи, що впливає на людину. Причому це дія, на думку медиків, має чітко «негативну спрямованість». Проте шкода мобільних телефонів несоразмерен з іншими приладами, оскільки мобільник в момент роботи, тобто активності електромагнітного випромінювання, перебуває в безпосередній близькості від очей і мозку. Мало того, рівень цього випромінювання, не йде ні в яке порівняння з іншими технічними засобами, тобто шкоду мобільних телефонів перевищує згубний вплив комп'ютера, телевізора або радіотелефону в десятки разів. Випромінювання електромагнітного поля радіочастотного діапазону, яке генерується трубкою, поглинається тканинами голови, тканинами мозку, зокрема, а також сітківкою ока, структурами вестибулярного, слухового і зорового аналізаторів. Випромінювання це впливає як на окремі структури і органи безпосередньо, так і опосередковано, на нервову систему, через провідник. Вчені довели, що електромагнітні хвилі, проникаючи в тканини, неминуче викликають їх нагрівання. Що, з плином часу позначається несприятливо на функціонуванні всього людського організму, в цілому, і конкретно, на роботі нервової, ендокринної, а також серцево-судинної систем.

За результатами дослідження, проведеного вченими Данії і Норвегії, користувачі стільникового зв'язку скаржаться частіше за інших на часті головні болі, постійну сонливість і безпричинну дратівливість. Всі ці ознаки є характерними для вегето-судинної дистонії. Також, під впливом шкідливих СВЧ-полів, які генерує мобільний телефон, в організмі людини виникає реакція, так званого, напруження імунної системи. Лікарі коментують, що від цього знижується опірність організму хворобам і іншим зовнішнім шкідливим впливам.

Діти і мобільний телефон - не сумісні. Вчені попереджають: діти, які користуються мобільниками, піддаються підвищеному ризику виникнення розладів пам'яті та сну. Шкода мобільного телефону для вагітних, взагалі не обговорюється - шкідливо, апріорі, особливо, якщо матуся носить телефон, висячи на шиї, на «мотузочці». Є думка, що основною причиною розладів виступає електромагнітне випромінювання малої інтенсивності, здатне проникати в більш тонкий і менш масивний череп дитини. Якщо дорослі, в більшій чи меншій мірі від нього захищені, то діти - абсолютно беззахисні. Це випромінювання впливає на мозкові ритми дитини, вносячи в них розлад, і може завдати істотної шкоди імунній системі, яка перебуває в процесі розвитку і становлення. Ефект шкідливості стільникового телефону подібний радіо перешкод: випромінювання мобільника дестабілізує клітини організму, порушує функціональність нервової системи, провокуючи головні болі, розлади сну і втрату пам'яті. І не має значення, смартфон або телефон у дитини. Випромінювання заважає мозку нормально працювати, збиваючи його «базові настройки».

Мобільний телефон не дозволяє виспатися. Здавалося б, шкода мобільних телефонів повинен обмежуватися часом розмов по ньому, говориш менше - шкоди менше, але не так сталося як гадалося. Навіть непрацюючий мобільний телефон, просто лежить поруч з ліжком, може нашкодити і перешкодити вам, виспатися. Насправді, електромагнітне випромінювання мобільника навіть в режимі очікування впливає негативним чином на центральну нервову систему людини, порушуючи нормальні зміни фаз сну. На думку російських фахівців «Інституту вищої нервової діяльності та нейрофізіології РАН», електромагнітне випромінювання, частотою від 900 мегагерц, яке створюється сучасними мобільними телефонами, може интерферировать з природним, природним електромагнітним випромінюванням, яке створюється живими клітинами організму. Частота останніх також знаходиться в діапазоні між 800-1000 мегагерц. А значить, це випромінювання здатне викликати деякі збої в роботі людських нервових центрів, які регулюють функції організму - наприклад, чергування неспання і сну або фаз повільного і швидкого сну.

Алергія на мобільники - більше не жарт. Що стосується даних досліджень вчених світу про небезпеку телефонного електромагнітного випромінювання, то вони досить суперечливі. Фахівці Інституту біофізики ГОСНЦ російського МОЗ, переконані, що проблема в тому, що на генерується випромінювання стільниковими телефонами різні люди реагують по-різному. Зокрема, 15% населення планети особливо стійкі, і просто не помічають його, у 70% людей спрацьовують компенсаторні механізми організму, і негативні наслідки можуть проявитися лише через якийсь час, а ось 15% стільникових користувачів до електромагнітного випромінювання гіперчутливі. У останніх 15%, навіть в результаті однократного розмови по мобільнику спостерігаються підвищена стомлюваність і проблеми зі сном, а згодом розвивається реакція, яка нагадує алергічну, з'являються перепади тиску і головний біль. Безпрецедентний крок зробило уряд Швеції: у цій країні існування алергії на стільникові телефони - офіційно визнаний факт. Мало того, всі мобільні алергіки країни можуть отримати досить солідну суму компенсації з держбюджету (близько 250 тисяч доларів), щоб переїхати в віддалені регіони, де немає телебачення і стільникового зв'язку!

Наведемо проект змісту офіційних рекомендацій Міністерства охорони здоров'я Російської федерації для населення, що використовує стільникові телефони і юридичних осіб, які ведуть діяльність в області стільникового зв'язку:

 • Не застосовувати препарат стільникові телефони дітям і підліткам до 16 років.
 • Не застосовувати препарат стільникові телефони вагітним, починаючи з моменту встановлення факту вагітності і протягом всього періоду вагітності.
 • Чи не використовувати стільниковий телефон особам, страждаючим захворюваннями неврологічного характеру, включаючи неврастенію, психопатію, неврози, клініка яких характеризується астенічними, нав'язливими, істеричними розладами, а також зниженням розумової і фізичної працездатності, зниженням пам'яті, розладами сну, епілепсію і епілептичним синдромом, епілептичної схильністю.

При використанні стільникового телефону вживати заходів щодо обмеження впливу електромагнітного поля, а саме обмежити тривалість розмов (тривалість одноразового розмови - до 3 хв.), Максимально збільшувати період між двома розмовами (мінімально рекомендований - 15 хв), переважно використовувати стільникові телефони з гарнітурами і системами «вільні руки» ( «handsfree»).

Чи можна нейтралізувати шкідливість стільникового телефону? Так чи інакше, а в сучасному світі без мобільного зв'язку ніяк не можна. І, не дивлячись на всю шкоду мобільних телефонів, навряд чи хтось, прочитавши цю статтю, відмовиться від нього. Але ж, щось же, треба робити !? Благо, більш-менш уникнути шкідливості мобільного телефону все-таки можна, а головне зовсім не важко. Щоб щодо нейтралізувати шкоду мобільника, використовуйте наступні прийоми, опубліковані в порядку убування ефективності. Відразу обмовимося, то, що у вас смартфон або телефон - принципового значення не має, шкідливість стільникового телефону та ж, заходи протидії - ідентичні.

І так, що робити?

 1. Телефонуйте на вулиці. Якщо погода дозволяє, під час розмови краще вийти прогулятися - телефон-то мобільний. Справа в тому, що стіни приміщення радіохвилі в діапазоні 1-2 ГГц затримують досить сильно, знижуючи рівень потужності сигналу на близько 10-20 дБ, простіше кажучи, в 10-100 разів. Особливості стандартів зв'язку не завжди можуть забезпечити доступність всієї додаткової потужності при винесенні назовні мобільника, але, перевага все ж, очевидно. Коли вийти на вулицю не виходить, то поверніться хоча б таким чином, щоб ваша голова не перегороджувала телефону «вид у вікно» на вулицю - це може дати додаткових 5 дБ.
 2. Не тримайте трубку впритул до вуха. Загасання радіохвиль сигналу є пропорційним квадрату пройденої відстані. Припустимо, відстань від антени трубки, яка щільно притиснута до вуха, і до головного мозку приблизно 1 см. Тоді, за все на 1 см відсунувши від вуха трубку, ви збільшите відстань від неї до мозку вдвічі, а значить, потужність, яку випромінює антеною в мозок , знизиться в 4 рази! А ще краще використовувати гучний зв'язок, відсунувши від себе телефон подалі.
 3. Тримайте телефон за нижню частину. Антена знаходиться у верхній частині телефону. Якщо прикривати її рукою під час розмови, вона втрачає власну ефективність приблизно на 5-10 дБ, і тому змушує передавач підвищувати потужність в 3 рази як мінімум. Особливо це актуально для телефонів, у яких внутрішня антена, захована. Вона просто опущена всередину корпусу на пару сантиметрів, а значить, закривається рукою частіше і щільніше.
 4. Тримайте трубку вертикально. Навіть такі короткі радіохвилі, як 1900 МГц - поляризовані, тому краще, щоб приймаюча і передає антени були однаково орієнтовані, тобто вертикально. Як показує досвід, проста зміна орієнтації трубки телефону з вертикальної на горизонтальну, знижує рівень сигналу від базової станції в середньому на 5 дБ, тобто в 3 рази. А значить, і користування телефоном у вертикальному положенні в 3 рази безпечніше.
 5. Не слухайте телефонні гудки. Тримайте телефонну трубку до вуха тільки після відповіді абонента на тому кінці. У момент виклику мобільник працює на максимумі власної потужності, незалежно від якості покриття мережі в даному місці. Випромінювана потужність сигналу також можуть впливати до мінімального допустимого рівня, секунд через 20 після того, як була натиснута кнопка «Виклик» - тобто, як раз до самого початку розмови. Крім того, зверніть увагу, що найперший довгий гудок з трубки з'являється тільки секунді на 10-й, тому немає сенсу моментально прикладати до голови телефон після набору номера. Але у великих містах, навіть це вас не захистить. Там щільна мережа, тому телефон може під час розмови часто перемикатися між найбільш вільними базовими станціями (часом по 10 разів за одну хвилину!). Потужність при кожному подібному перемиканні скаче до максимуму і потім повільно знижується.
 6. Вибирайте телефон з SAR нижче. SAR (Specific Absorption Rate) - це питома коефіцієнт поглинання електромагнітної енергії. Він, як правило, відрізняється для різних моделей в 2-3 рази, коливаючись в проміжку 0.3-0.9 Вт / кг. А, отже, відрізняється пропорційно і вплив на здоров'я користувача.

На думку автора, цілком безпечне, стільниковим телефоном, можна користуватися тільки «як дзеркалом», т. Е. У разі крайньої необхідності і швидко. Багато на це заперечать: «Жити взагалі шкідливо, часто-густо хтось, чомусь так вмирає! У нашому житті, що не візьми, все шкідливо, все згубно! »Може бути, проте, хто попереджений, як то кажуть, той озброєний. Краще знати про наслідки і про те, як їх уникнути заздалегідь, а далі - особиста справа кожного, прислухатися чи ні.

Дмитро Зав'ялов - член Союзу радіоаматорів Росії (позивний - R0SI).


Дивіться також

Коментарі


Обговорення цієї статті - Скажіть свою думку!

Залиште свою думку

Обговорення цієї статті - Скажіть свою думку!

Чи можна нейтралізувати шкідливість стільникового телефону?
І так, що робити?